Keynes kontra Hayek. Spór, który zdefiniował współczesną ekonomię

Ocena: 0 (0 głosów)

Keynes i Hayek od osiemdziesięciu lat uosabiają przeciwstawne nurty myśli ekonomicznej:  interwencjonizm i leseferyzm. Koncepcje obu ekonomistów zdobywały i traciły przychylność polityków od Franklina Roosevelta do George W. Busha wywierając przy tym wpływ na poziom życia milionów obywateli. Do niedawna górą był ten pierwszy. Ostatni kryzys zdaje się potwierdzać racje drugiego.

Począwszy od wielkiego kryzysu poprzez II wojnę światowa i okres powojennej odbudowy, aż po czasy obecne, doświadczony dziennikarz, Nicolas Wapshott w swojej książce poddaje wnikliwej analizie porywające debaty między dwoma gigantami dwudziestowiecznej ekonomii, których rozbieżne poglądy nadały kształt gospodarczym wzlotom i upadkom w wielu krajach i nadal trzymają świat w swoim władaniu.

Do końca swych dni John Maynard Keynes i Friedrich von Hayek nie osiągnęli porozumienia w kwestii czy rząd powinien mieszać się do gospodarki. Przez dwadzieścia lat prowadzili spór w formie listów, naukowych publikacji i zapalczywych dyskusji, a także poprzez swoich gorliwych uczniów, od Johna Kennetha Galbraitha po Miltona Friedmana. Elokwentny i charyzmatyczny Keynes roztaczał optymistyczną wizję świata, w którym planowanie i kontrola sprawowana przez rząd stanowiłyby wsparcie dla gospodarki. Pogląd ten wkrótce przyjęło całe pokolenie polityków i ekonomistów po obu stronach Atlantyku. Dla kontrastu Hayek, orędownik wolnego rynku, ze swą skrupulatną logiką i uporem w głoszeniu niekonwencjonalnych idei, znalazł poparcie wśród wyznawców leseferyzmu

O aktualności tej debaty świadczy także próba przełożenia jej na współczesny język rapu, którą dokonał ekonomista Russ Roberts z Uniwersytetu im. George`a Masona w Północnej Wirginii:



Od początku 2010 roku teledysk na youtube obejrzano ponad cztery miliony razy. Drugi odcinek cieszy się nie mniejszym powodzeniem, od wiosny 2011 roku odnotowano ponad 2 mln wyświetleń. A oto jak w wolnym tłumaczeniu, brzmi refren w rytmie hip-hopu o opiewający spór między Johnem Maynardem Keynes, uosobieniem interwencjonizmu i Friedrichem von Hayekiem, guru gospodarczych liberałów.

Już od stulecia, krok w przód, krok wstecz Keynes: rynkami trzeba sterować Hayek: przeciwnie, ręce od nich precz Na przemian boomy i krachy, ludzie w udręce Hayek: to przez tani pieniądz Keynes: nie, przez instynkty zwierzęce

Popularność tego teledysku wynika, ma się rozumieć, z aktualności problematyki, o której traktuje. Podobnie jak polemika Paula Samuelsona z Miltonem Friedmanem w latach 60. ubiegłego wieku, tak i dzisiejsze utarczki Paula Krugmana z Niallem Fergusonem czy Johna Taylora i Christiną Romer, są tylko wariacjami na temat „formacyjnej” dysputy Keynesa z Hayekiem. Nic dziwnego, że brytyjski dziennikarz Nicholas Wapshott określił ją mianem „sporu, który zdefiniował współczesną ekonomię.”

Nicolas Wapshott jest dziennikarzem i autorem książki Ronald Reagan and Margaret Thatcher: A Political Marriage. Były redaktor naczelny londyńskiego „Timesa” i „New York Sun”. Mieszka w Nowym Jorku.

Warto przeczytać tę książkę, aby zrozumieć nasze współczesne dylematy, jak również kryzys, w obliczu którego stoją kraje Europy.
– Alan Caruba, Bookviews.

Książka wyjaśnia, dlaczego ci dwaj wielcy ekonomiści są niezbędni, by zrozumieć nasz obecny kryzys polityczny.
– Daily Beast.

Informacje dodatkowe o Keynes kontra Hayek. Spór, który zdefiniował współczesną ekonomię:

Wydawnictwo: Studio Emka
Data wydania: 2013-01-24
Kategoria: Ekonomia
ISBN: 978-83-63773-15-1
Liczba stron: 424

więcej

Kup książkę Keynes kontra Hayek. Spór, który zdefiniował współczesną ekonomię

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Keynes kontra Hayek. Spór, który zdefiniował współczesną ekonomię - opinie o książce

Recenzje miesiąca
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Już Ci nie uwierzę
Izabela M. Krasińska ;
Już Ci nie uwierzę
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy