Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2014-09-24
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 280
Zaledwie około 30% objętości tej książki to powieść- reszta to przepisy na słodkości. Gdyby proporcje były odwrotne z pewnością oceniałabym to wydawnictwo lepiej, ale gdybym chciała książkę kucharską, kupiłabym... książkę kucharską. Kolejny zarzut to mdła, przesłodzona fabuła, która w ogóle nie jest realistyczna, za to infantylna i owszem. Poza tym jest to książka bez polotu, nudna i budząca we mnie irytację nie tylko dlatego, że autorka twierdzi, że w mieście rządzi wójtowa (a nie burmistrz czy prezydent) czy przedstawia społeczność małomiasteczkową jako skrajnie zaściankową i zahukaną, ale też dlatego, że przez całą powieść przewijają się dokładnie te same, irytujące sformułowania oraz historia o tym, że główna bohaterka wyskoczyła w samej koszuli nocnej przed drzwi swojego nowego mieszkania krzycząc jakieś totalnie bzdurne powitanie.
„Kawiarenka pod różą” podobnie jak „Przepis na szczęście” Katarzyny Michalak została zaliczona do kategorii książek kucharskich, w których mnóstwo jest różnego rodzaju recept na mniej lub bardziej wymyślne, smakowite słodkości. To taka książka, która bardzo dobrze wpisuje się właśnie w klimat świąt i daje możliwość poeksperymentowania z nowymi przepisami. Sama wykorzystałam dwa z nich i muszę przyznać, że słodycze rewelacyjnie się udały.
Ale „Kawiarenka pod różą” to nie tylko pomysły na słodkości (choć zajmują zdecydowaną większość książki), to także ciekawa historia Amelii, która nie wiedzieć czemu pojawia się dość niespodziewanie w maleńkiej miejscowości o nazwie Zabajka położonej w Borach Tucholskich. Dziewczyna otrzymuje od tajemniczego T. zaniedbany dom z ogrodem przy rynku i pieniądze na rozpoczęcie nowego życia, czyli na przysłowiowy „start”. Amelia cierpi na amnezję po tym jak została napadnięta i uderzona w głowę. Wybudzona ze śpiączki opuściła szpital nie wiedząc tak naprawdę kim jest i skąd pochodzi. Nie przypomina sobie również kim może być ów tajemniczy ofiarodawca i ma nadzieję, że niebawem wyjaśnią się jej wątpliwości i pamięć zacznie wracać.
Historia Amelii zapowiada się naprawdę ciekawie, a zakończenie książki to tak naprawdę obietnica bardzo interesującego dalszego ciągu. I choć mała Zabajka może się skojarzyć z nadmorską Pogodną, a kawiarenka, którą planuje otworzyć Amelia przywodzi na myśl sklepik z niespodzianką Bogusi to zaraz chciałoby się sięgnąć po „Amelię”, aby poznać prawdę o losach tej sympatycznej dziewczyny.
Polecam.
Bestsellerowa polska pisarka, Katarzyna Michalak, znana z delikatnych powieści dla kobiet jak m.in. Poczekajka, Rok w Poziomce, Nadzieja, oraz Sklepik...
Czy wszystkie życiowe porażki i niegodziwości można tłumaczyć trudnym dzieciństwem? Jeśli tak, to trzej bracia Prado - Wiktor, Marcin i Patryk - mogliby...
Przeczytane:2015-06-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,