Zwycięzca Kirkus Prize 2024 w kategorii literatura non-fiction
Jeden z najlepszych pisarzy literatury faktu tego pokolenia w swojej najlepszej formie.
Garrett M. Graff, finalista Nagrody Pulitzera, autor książki Jedyny samolot na niebie
Historia, choć znana, brzmi jak opowieść ze snu, więc czytelnicy nie mogą powstrzymać się od nadziei, że w miarę jej rozwoju strona po stronie w jakiś sposób finał tym razem będzie inny...
,,Washington Post"
28 stycznia 1986 roku, zaledwie 73 sekundy po rozpoczęciu lotu, prom kosmiczny Challenger rozpadł się nad Oceanem Atlantyckim. Zginęła cała, licząca siedem osób załoga. Był to jeden z punktów zwrotnych w historii USA XX wieku. Przez kolejne dziesięciolecia nikt nie opowiedział w pełni, co tak naprawdę się wówczas wydarzyło. Aż dotąd...
Opierając się na niedostępnych opinii publicznej badaniach oraz oryginalnych raportach, Adam Higginbotham zgłębił historie katastrof statków kosmicznych: Apollo 1, Challengera i Columbii.
Są tu złowieszcze znaki zapowiadające nadchodzącą tragedię i zignorowane, ukryte przed opinią publiczną ostrzeżenia, a także przecieki i głosy informatorów zdeterminowanych, by ujawnić prawdę. Higginbotham w Katastrofie Challengera opisuje fascynujące dzieje bohaterstwa, ambicji i pomysłowości podważonej przez polityczny cynizm i pychę.
Dzięki jego wyjątkowemu reportażowi katastrofa Challengera staje się jeszcze bardziej złożona i zdumiewająca, niż ją pamiętamy.
Adam Higginbotham
Jest autorem książki O północy w Czarnobylu, zdobywcy medalu Andrew Carnegie za wybitne osiągnięcia w literaturze faktu w 2020 r. oraz nagrody Colby Award. Książka została uznana za jedną z dziesięciu najlepszych książek 2019 roku według ,,New York Timesa" i stała się międzynarodowym bestsellerem przetłumaczonym na 22 języki.
Jego druga książka, Katastrofa Challengera. Historia bohaterstwa i dramatu na krawędzi kosmosu, jest bestsellerem ,,New York Timesa", zdobyła nagrodę Kirkus Prize for Nonfiction w 2024 r. i znalazła się w finale Carnegie Medal for Excellence w 2025 r. w kategorii literatura faktu.
Higginbotham urodził się w Anglii w 1968 r. Jego reportaże i felietony ukazywały się w takich magazynach, jak ,,New Yorker", ,,Wired", ,,Smithsonian" i ,,New York Times Magazine". To były amerykański korespondent ,,Sunday Telegraph Magazine" i redaktor naczelny ,,The Face". Mieszka z rodziną w Nowym Jorku.
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2025-01-29
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 624
Tytuł oryginału: Challenger: A True Story of Heroism and Disaster on the Edge of Space
Śledztwo, propaganda, tajemnica i mity, które przyćmiły nieznaną historię największej katastrofy nuklearnej XX wieku. Nikołaj Fomin nie miał pojęcia...
Przeczytane:2025-01-21, Ocena: 5, Przeczytałem,
Katastrofa promu kosmicznego Challenger w 1986 roku była wydarzeniem, które wstrząsnęło światem, a Adam Higginbotham z wielką dbałością i szczegółowością odkrył przede mną wszystkie tajniki i złożoność tej historii, a szczegółów nie zabrakło, ponieważ w książce są zagadnienia techniczne, polityczne i te najbardziej dramatyczne ludzkie.
Miałam lekkie obawy czy książka nie będzie, aby zbyt techniczna, bo przy takiej tematyce trudno tego typu aspektów nie poruszać, jednak muszę przyznać, że pisarz świetnie skonstruował narracje książki. Równie ważne było dla mnie ukazanie przez Higginbothama początków programu kosmicznego NASA, co zdecydowanie pozwoliło mi lepiej zrozumieć kontekst całej historii. Bardzo doceniam to, że autor do tematu podszedł zupełnie bezkompromisowo i nie unikał trudnych tematów jak wszechobecna w programie kosmicznym presja polityczna, liczne błędy proceduralne oraz destrukcyjne konflikty wewnętrzne Agencji Kosmicznej, które zaowocowały podjęciem fatalnych w skutkach decyzji.
Pisarz zasłużył w moich oczach na pochwałę za przedstawienie bohaterów całego zdarzenia. Co ważne autor nie ograniczył się do samej załogi Challengera, ale poświęcił także czas inżynierom, którzy niejednokrotnie zmagali się z wieloma problemami technicznymi, presją czasu, czy napiętym budżetem. Dla mnie kluczowy okazał się jednak portret załogi Challengera, ponieważ postacie przedstawione są w sposób bardzo ludzki, a cała historia miała dla mnie jakiś wymiar osobisty, co wywoływało we mnie jeszcze więcej emocji.
Dla mnie najbardziej wstrząsające było samo opisanie katastrofy i wszelkich następstw. Autor pokusił się o swoistą rekonstrukcję samej eksplozji, a przy tym dokonuje analizy reakcji opinii publicznej, czy rządu. Momentem refleksyjnym było zadanie sobie pytanie, jaka jest cena ambicji i ryzyko wiążące się z dążeniem do przekraczania granic człowieka.
,,Katastrofa Challengera" to wciągający i poruszający reportaż, który jednocześnie zachwycił mnie rzetelnością i głębią analiz. Higginbotham udowadnia, że ta katastrofa to nie tylko historia o błędach i tragedii, ale również o odwadze, determinacji i dążeniu do zrozumienia, a wszystko to poparte licznymi rozmowami i co najważniejsze ogromem dokumentów wewnętrznych.
Zdecydowana polecajka.
Recenzja w Ramach współpracy z Wydawnictwem SQN