Jeśli nie możesz znieść bólu, spróbuj nadać mu sens... Oto prawdziwe historie dziesięciu osób, które skorzystały z terapii, aby rozwiązać zwyczajne problemy. Odkryli, że głębokie korzenie ich lęku, strachu, depresji sięgają samych podstaw ich egzystencji. Oprócz bólu egzystencjalnego po utracie najbliższych, tym, co boli najbardziej jest utrata młodości, miłości i wieczna pogoń za szczęściem. Yalom jako terapeuta jest bezwzględnie szczery. Nie pomaga uśmierzać bólu, ale próbuje nadać mu sens. Na ogół - zdaniem autora - w niewłaściwy sposób usiłujemy poradzić sobie z wstrząsami, które oferuje nam życie.
Książka dla wszystkich, skorzystają z niej zarówno studenci psychologii i psycholodzy - obserwując warsztat świetnego terapeuty, jak i ci, którzy poszukują sensu w świecie, który sensu nie ma.
Irvin D. Yalom - emerytowany profesor psychiatrii na uniwersytecie Stanforda, psychoterapeuta mający wieloletnie doświadczenie w pracy z ludźmi. Autor błyskotliwych powieści psychologicznych i podręczników. W swoich pracach prezentuje terapię w ujęciu egzystencjalnym. Jest autorem klasycznych już podręczników, takich jak: Psychoterapia grupowa. Teoria i praktyka, Psychoterapia egzystencjalna, Dar terapii i in. Wspaniałe gawędziarstwo autora można poznać w opowiadaniach terapeutycznych: Kat miłości, Mama i sens życia oraz w powieściach: Leżąc na kozetce, Kiedy Nietzsche szlochał, Kuracja według Schopenhauera.
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2016-02-03
Kategoria: Psychologia
ISBN:
Liczba stron: 384
Tytuł oryginału: Love Executioner and Other Tales of Psychotherapy
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Małgorzata Jałocho
Książka świetna, bardzo mi się podobała. Inspirujące, ciekawe historie z gabinetu psychoterapeuty. Polecam.
Przeczytałam tę książkę z ciekawości. Zupełnie nie wiedziałam, czego się po niej spodziewać.
Moje odczucia?
Dziwne.
Czy mi się podobało?
Nie wiem ?
Czy sięgnę po kolejną tego typu książkę?
Być może ?
Ale po kolei.
Irvin D. Yalom to psychoterapeuta. Oprócz pracy z ludźmi jest autorem powieści i podręczników psychologicznych.
"Kat miłości" to zapis 10 historii ludzi, którzy zgłosili się na sesje do psychoterapeuty, gdyż sami nie potrafili poradzić sobie ze swoimi problemami. To jakby 10 osobnych opowiadań, które czyta się bardzo przyjemnie. Łączącym je spoiwem jest postać psychoterapeuty, czyli samego doktora Yaloma.
Niestety nie potrafię nic więcej o tej książce napisać, gdyż nie mam doświadczenia w psychoterapii, nie wiem, jak powinna taka terapia wyglądać i czego się po niej spodziewać.
Ale same historie są ciekawe, jak choćby tytułowy "Kat miłości" czyli problem siedemdziesięcioletniej Thelmy mającej romans ze swoim poprzednim, około trzydziestokilkuletnim psychoterapeutom. Zdziwiło mnie samo zakończenie tej terapii, podsumowanie. Nie zawsze to, co wydaje nam się oczywiste, tym jest. Ludzie z problemami psychicznymi czasem widzą to, co chcą zobaczyć. Ja tego nie potrafię pojąć.
Jeśli kogoś interesują takie kwestie, lubi się zgłębiać w ludzką psychikę, to ta książka jest dla niego.
Ale również zupełny laik w tej dziedzinie przeczyta ją jako zbiór 10 opowiadań i będzie zadowolony.
Poruszające studium kwestii śmiertelności. W dziele podsumowującym jego pracę i osobiste doświadczenie Yalom pomaga rozpoznać, jak strach przed śmiercią...
Josef Breuer, jeden z ojców założycieli psychoanalizy, stoi u szczytu kariery. Friedrich Nietzsche, największy filozof Europy, jest na skraju samobójczej...
Przeczytane:2016-05-02,