Niewielu wierzyło w jego talent. Były selekcjoner twierdził, że nie nadaje się do kadry, Janusz Filipiak porównał do starej škody, a prezes Odry Wodzisław powiedział: ,,Jeśli zagra w takich klubach, jak Real czy Liverpool, potraktuję to jako swoją porażkę". Tymczasem 17-letni Kamil Glik pakował walizki, by spróbować swoich sił w drużynie Królewskich. Trenował z Raúlem, Gutim, Casillasem...
Przygoda z Realem nie była do końca udana, ale charakter wyniesiony z mrocznego Osiedla Przyjaźń, na którym się wychował, nie pozwolił mu się poddać. Dzięki uporowi i ciężkiej pracy parł do przodu, zostając w końcu kapitanem Torino i filarem reprezentacji Polski w eliminacjach Euro 2016.
Michał Zichlarz, znający Glika od lat, postanawia opisać jego niezwykłą karierę. W Jastrzębiu-Zdroju słucha dramatycznej opowieści o śmiertelnej chorobie małego Kamila. W Wodzisławiu poznaje kulisy jego rocznej dyskwalifikacji i transferu do Realu. W Turynie dowiaduje się, za co Polaka kochają kibice Torino. Rozmawiając z piłkarzem, jego rodziną, kolegami z boiska, trenerami i selekcjonerami reprezentacji, poznaje tajemnicę sukcesu Kamila Glika. Przekonuje się, że talent to nie wszystko.
Liczy się charakter.
***
Michał Zichlarz kreśli opowieść godną dobrego kina. Z wielką dbałością o szczegóły przeprowadza nas przez historię Kamila przeplecioną dramatycznymi zwrotami akcji. Od niemal pewnej śmierci w dzieciństwie aż do wielkiego futbolu.
- Marek Wawrzynowski, WP Sportowe Fakty
Dzielny człowiek, doskonały piłkarz. Śledzę go i podziwiam od lat. Zawodnik o wielkich cechach przywódczych. Pracuje i myśli na boisku także dla (i za) innych.
- Zbigniew Boniek
Historia Kamila to obowiązkowa lektura dla wszystkich młodych adeptów piłki nożnej, wnikliwa opowieść o dobrym, otwartym i życzliwym człowieku, a jednocześnie piłkarzu, który na boisku zrobi dla drużyny wszystko. Uwielbiany w Turynie, długo niedoceniany w kraju, wicekapitan biało-czerwonych jest jak nieustraszony alpinista: mimo różnych przeciwności, niepowodzeń konsekwentnie prze na szczyt.
- Marcin Feddek, Polsat Sport
Kiedy Kamil Glik wyjeżdżał z Polski, wielu wróżyło mu rychły powrót. I rzeczywiście - wrócił. Jako kapitan Torino wywalczył dla Polski wyjazd na mistrzostwa Europy. Warto poznać jego historię, bo każdy piłkarz, który będzie miał taką determinację do pracy nad sobą i podobny charakter, jest w stanie podbić świat.
- Maciej Iwański, TVP Sport
Na wszystko w swoim życiu musiał zapracować sam. Ta książka, podobnie jak gra Kamila i jego zachowanie poza boiskiem, pokazuje, że gdyby nie twardy charakter, nigdy nie dotarłby do miejsca, w którym jest obecnie.
- Kamil Grosicki
***
Kamil Glik (ur. 3 lutego 1988 r. w Jastrzębiu-Zdroju) - wychowanek MOSiR Jastrzębie Zdrój i WSP Wodzisław Śląski, piłkarz Silesii Lubomia, UD Horadada, trzeciego zespołu Realu Madryt i Piasta Gliwice. Od 2011 roku zawodnik Torino, a od trzech lat kapitan turyńskiej jedenastki. Podstawowy piłkarz kadry w meczach eliminacyjnych Euro 2016 i jeden z tych, od którego Adam Nawałka zaczyna ustalanie składu.
Michał Zichlarz - dziennikarz sportowy. Zaczynał w katowickim oddziale ,,Gazety Wyborczej", a potem przez 12 lat pracował w ,,Fakcie", ,,Sporcie" i ,,Przeglądzie Sportowym". Obecnie reporter portalu Interia.pl. Autor książek Afryka gola! i Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia.
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2016-06-02
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 336
Język oryginału: polski
Janusz Waluś, polski emigrant w RPA, 10 kwietnia 1993 roku zastrzelił Chrisa Haniego, szefa Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej i jednego z prominentnych...
Przeczytane:2018-10-17,
"Co pomogło Glikowi w zrobieniu kariery? Charakter."
I właśnie o tym charakterze warto poczytać tę książkę. Jakim był dzieckiem i uczniem? Jakim człowiekiem jest teraz?
Kamila Glika nie trzeba nikomu przedstawiać. Tak myślę. Warto jednak wspomnieć, że jego dziadek był Niemcem. Urodzony w Jastrzębiu-Zdroju piłkarz dzisiaj gra w AS Monaco, ale czy zdajecie sobie sprawę z jego drogi do kariery? Dlatego właśnie też warto poczytać.
Książka jest na tyle ciekawa, że jest masa informacji na temat Kamila, których nie znajdzie się w Internecie, Wikipedii etc. Mało kto wie, jaką drogę pokonywał, by być w tym miejscu, w jakim znajduje się dzisiaj. Mało kto wie, że Kamil nie był grzecznym chłopcem, który uczył się pilnie i miał cały czas średnią 5.0. Tak nie było. Kamil sprawiał czasem problemy, dużo trenował i... "nie dał sobie w kaszę dmuchać". Miał i ma po dziś dzień - charakterek. Charakter sportowca jest nieco inny.
Trochę wywnioskować można po podanym cytacie:
"Nie było z nim jakichś większych problemów. Chociaż przeklinał. Raz, jak bratowa usłyszała, to się przeraziła".
Czyta się książkę świetnie, pomimo, że nie jest to biografia pisana w formie wywiadu. W tej pozycji znajduje się wiele ciekawostek, których nie znajdziecie w Internecie. Dlatego też książka jest wyjątkowa. Jak i sama postać.