Wydawnictwo: Promic
Data wydania: 2012-09-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 168
Chciałabym tym razem zapoznać Was z książką niezwykłą, opowiadającą o przyjaźni małego niemieckiego chłopca z żydowską dziewczynką. Akcja toczy się na terenie Niemiec przed II wojną światową, czasy są więc niebezpieczne, podobnie jak ta niecodzienna znajomość. Z dnia na dzień staje się coraz bardziej jasne to, co czeka Żydów mieszkających na tych terenach, widać nieprzychylność najbliższych sąsiadów, słychać wyzwiska typu "śmieci" w stosunku do rodzin żydowskich, szerzy się antysemityzm. Dzieci nie mogą bawić się przed domem, ale świetnie się czują w swoim towarzystwie i na szczęście mogą liczyć na przychylność ze strony obu rodzin.
Kadisz oznacza modlitwę do Boga z nadzieją na zbawienie. Ruth ma dziesięć lat, całe życie przed sobą, a jednak nie dane jej będzie dorosnąć, nie doczeka przyszłości. Zginie w Auschwitz - Birkenau.
Wspomnienia autora, choć przecież tak odległe wydają się nam bliskie, jakby to, co opisał działo się wczoraj i nie zatarł tego czas. Przybliża nam on religię żydowską, prowadzi do synagogi i do mieszkania państwa Rosenberg w czasie ważnych dla nich świąt. Nie jest to książka opisująca tak drastyczne sytuacje, z jakimi mamy do czynienia na przykład w Dzienniku Anny Frank czy w "Dziewczynce w czerwonym płaszczyku" Romy Ligockiej, dlatego myślę, że mogą ją przeczytać również osoby unikające cierpienia i starające się o nim nie myśleć.
II wojna światowa to według mnie najciekawszy okres w literaturze i chętnie czytam książki dotyczące tej tematyki. Często też zastanawiam się jaka bym była, gdyby przyszło mi żyć w tych okropnych czasach. Mam nadzieję, że nie miałabym się czego wstydzić i nigdy nie miałabym wyrzutów sumienia, ponieważ postępowałabym uczciwie. Uważam, że choć tyle jesteśmy winni ludziom, którzy oddali życie za to, byśmy my żyli w wolnym kraju, powinniśmy o nich czytać, pisać, pamiętać. Tym bardziej cieszę się, że mogę oglądać serial "Czas honoru", który teraz, gdy historii w szkole jest tyle, co nic, pomaga nam zaznajomić się z tamtymi latami.
"Opłakuję Ruth. To za nią odmawiam kadisz tego wieczoru. Pojawia się przede mną jej twarz: długie, ciemne włosy, ciemnobrązowe oczy i ten zawsze nieco łobuzerski uśmiech na ustach, jej cichy i czasami perlisty śmiech. Jest w moich myślach tak
bliska, niemalże na wyciągnięcie ręki, a jednak tak niedosięgle daleka."
Za możliwość przeczytania "Kadisz dla Ruth" z całego serca dziękuję wortalowi granice.pl tutaj wygrałam właśnie tę książkę!!!
Recenzja pochodzi z mojego bloga asymaka.blog.interia.pl
Autor opisuje swoja dzieciaca przyjazn z zydowska dziewczynka,pod koniec lat 30-ych XX wieku,kiedy do glosu doszli nazisci.Prosta,ale poruszajaca opowiesc.Duzy plus za przyblizenie zydowskich zwyczajow.
Wzruszająca książka o przyjaźni małej Żydówki i niemieckiego chłopca u progu wybuchu drugiej wojny światowej.
Zaczynając tę lekturę spodziewałam się trochę czegoś innego. Jednak nie zawiodłam się. W książce przedstawiony został obraz kultury żydowskiej. Porównanie ich świat i obrzędów z chrześcijańskimi. A także represje i obelgi miejscowej ludności w stosunku do Żydów.
Książka jest bardzo wzruszająca i w iagajaca, pomimo, że id początku wiemy jak to się skończy.
Książka ta zawiera zaledwie urywek z życia autora. To czas kiedy wprowadza się do kamienicy pewna rodzina żydowska a on jako mały chłopiec zaprzyjaźnia się z 2 lata starszą Ruth.
Książeczka pięknie napisana, czuje się klimat wojny wiszący w powietrzu. Od początku wiemy, że wydarzy sie coś złego.
Powieść bardzo smutna
Książka daje nam możliwość zaznajomienia się ze wszystkimi praktykami żydowskimi co do szczegółu, wg mnie nie jest to aż tak potrzebne, stąd moja ocena.