Kacica

Powieść bez literackich precedensów, posępną jak najmroczniejsze powieści grozy i rozśmieszającą jak świat anegdot Szwejka. Dokonywana w niej wiwisekcja makabrycznego zawodu oprawców byłaby nie do zniesienia, gdyby nie wyzwalający z koszmaru żywioł satyry i groteski. Satyry bardzo konkretnej, na czeski konformizm wobec dyktatury, ale także uniwersalnej, na wszelkie inkwizycyjne zapędy do tortur i uśmiercania. Arcydzieło czarnego humoru, a jednocześnie książką niosącą humanistyczne przesłanie, traktowane z największą powagą.

Historia dziewczynki, która nie zdała do liceum teatralnego, więc zaczęła uczyć się na kacicę. W szkole dla katów zrozumiała, że powiesić człowieka może prawie każdy, ale sztuką jest powiesić go tak, aby w tym akcie zawrzeć całą historię cywilizacyjną ludzkości aż po rewolucję naukowotechniczną.

Informacje dodatkowe o Kacica:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2015-04-23

Kup książkę Kacica

Kacica - opinie o książce

Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2017-03-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017, chcę zdobyć,
Powieść czeska, w której humor aż ocieka smołą i... krwią "klientów". Można być katem - rzeźnikiem, można być dobrym w swoim fachu rzemieślnikiem, ale można być również wszechstronnie wykształconym fachowcem, obeznanym zarówno w historii swej profesji, dawnych technikach oraz najnowszych trendach i nowinkach - czyli można ukończyć specjalną, nowo otwartą szkołę kończącą się maturą i egzaminem mistrzowskim. Dostać się nie jest łatwo, wymagane są konkretne predyspozycje psychiczne i fizyczne. Do takiej szkoły trafia Lizinka - śliczna kandydatka na pierwszą kacicę w historii. Mamy tu wciągającą powieść obyczajową z elementami groteski,makabreskę, satyrę na działalność służb specjalnych i państwa komunistycznego, tragikomedię, a nawet romans.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski