Joga w Polsce od końca XIX wieku do 1939 roku. Konteksty ezoteryczne i interpretacje

Ocena: 0 (0 głosów)

Celem książki jest ukazanie ogółu idei związanych z jogą w Polsce w okresie od końca XIX wieku do 1939 roku wraz z kontekstem, z którego wyrastała i od którego pozostawała zależna. Joga w Polsce, w omawianym okresie, pozostawała ściśle związana z zachodnimi tradycjami ezoterycznymi (m.in. teozofią, antropozofią, agni jogą, spirytyzmem) - one to wyznaczyły ramy rozumienia jogi, jej interpretacji i wreszcie tego, jak była wcielana w praktykę życia codziennego. Jednocześnie jednak to właśnie ów kontekst ezoteryczny sprawił, że na gruncie polskim joga została związana z bogatym zespołem motywów narodowościowych, patriotycznych, niepodległościowych oraz mesjanistycznych i millenarystycznych, które nadały jej specyficzny charakter.

Pierwsza część książki - ,,Konteksty ezoteryczne" - została w poświęcona omówieniu wybranych wątków o proweniencji ezoterycznej, inspirowanych nimi lub przetworzonych przez tradycje ezoteryczne, które miały zasadnicze znaczenie dla powstania polskich interpretacji jogi i które w tych wizjach albo pojawiają się w formie niezmienionej, albo - częściej - zyskały nową formę. Część druga - ,,Interpretacje" dotyczy ściśle jogi w Polsce w okresie tuż przed odzyskaniem niepodległości w 1918 roku do wybuchu drugiej wojny światowej. Nie jest to jednak historia jogi (rozumiana jako historia faktów), ale raczej historia idei i jej interpretowania - wypracowywania sposobów rozumienia jogi i wdrażania jej w praktykę.

Książka ma charakter pionierski - podjęta problematyka nie była dotychczas przedmiotem systematycznych badań, a wykorzystane materiały archiwalne, dotąd niepublikowane, dają wgląd w niepoznany najwcześniejszy etap historii jogi w Polsce. Książka będzie interesującą pozycją zarówno dla badaczy historii kultury polskiej przełomu wieków, jak i czytelników zainteresowanych dziejami jogi na Zachodzie.

Przedstawiając wybraną przez siebie problematykę Autorka wykazuje dużą erudycję i dobre przygotowanie warsztatowe. Książka jest napisana ładnym stylem literackim i może stanowić wartościową lekturę dla szerszego niż ściśle naukowe grona czytelników.

Prof. dr hab. Beata Szymańska

Informacje dodatkowe o Joga w Polsce od końca XIX wieku do 1939 roku. Konteksty ezoteryczne i interpretacje:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2019-07-01
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788323346432
Liczba stron: 556

Tagi: bóg Umysł ciało duch

więcej

Kup książkę Joga w Polsce od końca XIX wieku do 1939 roku. Konteksty ezoteryczne i interpretacje

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Joga w Polsce od końca XIX wieku do 1939 roku. Konteksty ezoteryczne i interpretacje - opinie o książce

Inne książki autora
The Temple Road Towards a Great India. Birla Mandirs as Atrategy for Reconstructing Nation anf Tradition
Agata Świerzowska0
Okładka ksiązki - The Temple Road Towards a Great India. Birla Mandirs as Atrategy for Reconstructing Nation anf Tradition

This book presents an analysis of the foundations organised by the Birla family in India. Several generations were involved in the renovation and establishment...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy