,,Sylwester miał tylko dziewiętnaście lat, kiedy umarł na moich rękach. To mój błąd był przyczyną jego śmierci".
Młody szwedzki lekarz, Christian Unge, po ukończeniu prestiżowych studiów medycznych, chce wykorzystać zdobytą wiedzę i nabyć doświadczenia tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Wyrusza do Burundi. Mały, biedny, źle wyposażony szpital, brak wykwalifikowanego personelu - to doświadczenie otworzyło mu oczy. Praca lekarza w ekstremalnych warunkach ukształtowało go na zawsze. Szczerze opowiada o błędach, jakie popełnił, zarówno w czasie praktyki w biednej Afryce, jak i w bogatej Szwecji. Błędach, jakie zdarzają się każdemu lekarzowi. Spowodowane zmęczeniem, niewłaściwym szkoleniem, brakiem komunikacji, stresem, trudnymi wyborami etycznymi. Unge pozwala czytelnikowi nałożyć doktorski kitel i poczuć ciężar odpowiedzialności, jaki spoczywa na tych, którzy decydują o ludzkim życiu.
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2019-03-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 288
Tytuł oryginału: Har jag en dlig dag kanske ngon dör
"Jeśli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze" to niezwykle interesująca pozycja, w której młody szwedzki lekarz, Christian Unge, opowiada o codzienności pracy w zawodzie. Mężczyzna nie od początku widział swoją przyszłość w tym zawodzie ale na drodze eliminacji i na skutek dziecięcej fascynacji został lekarzem. Opowiada o różnych etap swojego życia i nie próbuje w żaden sposób idealizować swojej pracy. Christian opwiada m.in. o ekstremalnych warunkach w szpitalach w Afryce, doświadczeniach z ekskluzywnych szpitali w Ameryce czy pracy w najnowocześniejszych szwedzkich klinikach. Wspólnym czynnikiem wszystkich miejsc jest dużo pracy administracyjnej, mało czasu dla pacjentów i duża liczba procedur ograniczających lekarzy. W każdym jednak miejscu lekarz dysponuje innymi narzędziami do wykonywania swej pracy i dlatego też każde doświadczenie okazywało się nowym i pouczającym. Nasz bohater nie ukrywa, że w trakcie swojej kariery popełnił wiele błędów, które skutkowały nawet śmiercią pacjentów. Przyczyn błędów jest wiele, od zmęczenia i braku środków leczniczych poprzez brak doświadczenia aż po trudne wybory etyczne. Czasem młody, niedoświadczonych lekarz okazuje się zbyt ambitny by zasięgnąć porady starszego kolegi a czasem zbyt mała ilość praktycznych zajęć na studiach sprawia, że młody lekarz rzucony na głęboka wodę nie ma na czym opierać swej wiedzy. To bardzo osobista opowieść o trudach codziennej pracy lekarza, o radości czerpanej z każdej udanej operacji i każdego wyleczonego pacjenta oraz o ciągłym doskonaleniu i poszukiwaniu nowych doznań. To także historia o tym jak ważne jest oddzielenie osobistych uczuć od tego co etycznie dozwolone, pogodzeniu się z ograniczeniami terapii oraz opowieść o tym aby słychać pacjenta i nie starać się pomóc mu za wszelką cenę. Serdecznie polecam !
Po wypadku samochodowym w Sztokholmie, na SOR w szpitalu Nobla trafia dwóch mężczyzn, jeden z ranami zagrażającymi życiu. Kiedy ciężko poszkodowany pacjent...
Pierwszy tom trylogii o perypetiach kontrowersyjnej Tekli Berg to wyśmienita, trzymająca w napięciu literatura pełna nieoczywistych wątków i nieoczekiwanych...
Przeczytane:2021-02-22, Ocena: 3, Przeczytałam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2021, 52 książki 2021,
Spodziewałam się wielu emocji i rozwoju wydarzeń zmieniających człowieka. A jedynie dostałam historie opisana jako zwykły zapis zdarzeń i dojrzewania do bycia dorosłym lekarzem. Chociaż podobała mi się część o tym jak bohater pracował w krajach trzeciego świata i musiał poznać problemy ludzi „z innego świata”. Mimo wszystko ciekawa książka w tematyce która lubię :)