Tylko 1% genów w ustroju człowieka należy do jego genomu. Pozostałe 99% - te należące do drobnoustrojów - nieustannie się zmienia. Każdego ranka jesteś zatem kimś innym.
Czy te masy bakterii sterują twoim mózgiem? Odpowiedź brzmi: tak! Jelitowa flora bakteryjna potrafi wpływać na twoje zachowania, decyzje i upodobania oraz kształtować nastroje.
W tej książce autorzy wywracają do góry nogami (dosłownie) obowiązujące schematy. Ujawniają, jakie znaczenie dla zdrowia, w tym psychicznego, ma praca jelit i to, co jesz oraz jak działa oś mózgowo-jelitowa. Pomagają w dokonywaniu właściwych wyborów żywieniowych. Prezentują produkty spożywcze najwłaściwsze dla jelit, w tym psychobiotyki, dzięki którym możesz wieść szczęśliwsze i zdrowsze życie. Bo porządek w brzuchu potrafi nie tylko zapewnić ci lepszy humor, ale także usprawnić myślenie, poprawić pamięć oraz rozprawić się z depresjami i stanami lękowymi, a także szeregiem schorzeń, jak choroby Parkinsona i Alzheimera, nieswoiste zapalenie jelit, zespół jelita drażliwego, otyłość, łuszczyca, egzema, zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane czy autyzm.
Książka zgłębia tajniki zdumiewającej komunikacji brzucha z mózgiem (i na odwrót), ujawnia, jak nad nią zapanować oraz jak łatwo i bezpiecznie przeciągnąć naturę na swoją stronę.
Okazuje się, że kontrolę nad własnym ciałem można przywrócić zwykłą, naturalną dietą uzupełnioną określonymi mikrobiologicznymi produktami spożywczymi i suplementami. U zdumiewająco wielu osób taka zmiana bywa równie skuteczna jak leczenie.
To zadziwiająca opowieść o tym, jak drobnoustroje oddziałują na twój umysł.
To psychobiotyczna rewolucja.
O autorach
Scott C. Anderson jest dziennikarzem naukowym wyspecjalizowanym w tematyce medycznej i programowaniu. Należy do grupy twórców gry komputerowej LEGO Island. Programowanie łączy z badaniami medycznymi. Jest konsultantem firmy Freedom Health, zajmującej się kondycją flory bakteryjnej u koni wyścigowych i tworzącej prebiotyki dla zwierząt i ludzi. Mieszka w Hudson w stanie Ohio.
John F. Cryan jest profesorem i kierownikiem Katedry Anatomii i Neuronauki w University College Cork w Irlandii. W APC (Alimentary Pharmabiotic Centre) Microbiome Institute, czołowej placówce badającej wpływ mikrobiomu na zdrowie i procesy chorobowe, ma stanowisko głównego badacza (kierownika tematu). Mieszka w Corku w Irlandii.
Ted Dinan jest profesorem psychiatrii i głównym badaczem w APC (Alimentary Pharmabiotic Centre) Microbiome Institute przy University College Cork w Irlandii. Wcześniej w londyńskim szpitalu St. Bartholomew kierował działem neuronauk klinicznych i pracował na stanowisku profesora psychologii klinicznej. Mieszka w Corku w Irlandii.
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2018-09-05
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 320
Przeczytane:2019-11-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,
o już druga książka, którą przeczytałam na temat jelit. „Jelita wiedzą lepiej” była rewelacyjna. „Jelita, mózg i spółka” to książka, w której więcej jest medycznych zwrotów i więcej szczegółowych opisów na temat chorób. Ogólnie dla mnie bardzo przydatna wiedza i mnóstwo wskazówek, które chcę zastosować. Brakowało mi jedynie opisu bakterii, które żyją w naszym układzie trawiennym pod kątem ich przydatności. Czym je karmić i wspierać. Wiele z powtarzanych opinii zostało obalonych. Do jej wyboru zachęcił mnie oczywiście tytuł, ale i wydawnictwo @natgeopl😊 National Geographic uwielbiam od zawsze! ❤