Książka autorki bestsellerowego Księgarza z Kabulu o krwawym zamachu Andersa Breivika 22 lipca 2011 roku, o Norwegii w żałobie, o genezie zbrodni.
Jeden z nas to opowieść o sprawcy masakry na wyspie Utoya i jego ofiarach: dwóch siostrach, Irakijkach spod Oslo, które nie mogły się doczekać wyjazdu na letni obóz AUF, młodzieżówki Partii Pracy, i o grupce chłopaków z Troms na północy Norwegii. Nie wszyscy wrócili do domów. Autorka szuka odpowiedzi na pytania, które wszyscy sobie zadajemy: jak mogło dojść do tak okrutnej zbrodni?
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2015-06-17
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 384
Doskonały, bolesny i drążący temat reportaż o największym zamachu terrorystycznym w Norwegii i jego sprawcy, Andersie Behring Breiviku. Autorka przygląda się przeszłości zarówno matki jak i babki terrorysty, jego naszpikowanej niepowodzeniami przeszłości oraz drodze ku obłędnemu oddaniu ekstremistycznie pojmowanej polityce. Kreśli również przeszłość i historię kilku z ofiar, pochodzących z różnych rodzin młodzieży, która zaangażowała się w politykę i zginęła, bądź straciła najbliższych tamtego koszmarnego dnia. Reporterka nie oszczędza również samej akcji przeciwko Andersowi, zorganizowanej nieudolnie, pełnej błędów, nie wdrożonych procedur i chaosu. Doskonale się czyta. Gorąco polecam!
Wstrząsająca literatura faktu, poruszająca bardzo aktualny temat: polityczny ekstremizm.
To skrupulatnie otworzona historia Andersa Breivika, odpowiedzialnego za wybuch w Oslo oraz masakrę na wyspie Utoya w 2011 roku.
Åsne Seierstad szuka przyczyn postępowania Breivika, zagłębia się w jego dzieciństwo, młodość i dorosłe życie. Sięga przy tym do źródeł: rozmawia z jego rodzicami, partnerami biznesowymi i znajomymi. Swój obraz mordercy opiera również na raportach biegłych sądowych, psychiatrów, protokołach przesłuchań i manifeście winowajcy.
Jednak to nie tylko opowieść o mordercy. To książka o przynależności i wspólnocie. Wreszcie to opowieść o zniszczonych marzeniach Simona, Andersa, Vilijara, Bano, Lary i pozostałych ofiar. Wszyscy rodzice zamordowanych autoryzowali fragmenty o swoich dzieciach. Ci, którzy ocalenia również. Dlatego ta książka jest tak autentyczna i tak wstrząsająca.
Książka porusza, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń: marszu nacjonalistów podczas 11 listopada, na który z aprobatą patrzy partia rządząca. Warto przypomnieć, że we wspomnianym już manifeście liczącym ponad 1500 stron, Anders Behring Breivik “reklamuje” polskie "prawicowe nacjonalistyczne ugrupowania”. Zalicza do nich m.in… Prawo i Sprawiedliwość.
Moskwa, 1995 rok. Pierwsza wojna czeczeńska. Pierwszy dziennikarski wyjazd dwudziestoczteroletniej Norweżki, Åsne Seierstad. Media są wciąż jeszcze...
Autorka bestsellerowego Jednego z nas powraca z nową opowieścią. Jak poznać życie codzienne w Państwie Islamskim? Należy sięgnąć po Dwie siostry! Norwesko-somalijskie...
Przeczytane:2016-02-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016,