Jak śpią zwierzęta

Ocena: 5 (5 głosów)

Kiedy i gdzie śpi rekin? Jak długo śpi goryl? W jakiej pozycji śpi słoń?

Zwierzęta potrzebują snu tak samo jak ludzie. Ale śpią zupełnie inaczej... niektóre śpią podczas lotu lub pływania, niektóre potrzebują tylko minuty odpoczynku, a inne śpią z ciągle otwartymi oczami.

Poznaj zwierzęta charakteryzujące się wyjątkowymi sposobami spania, które umożliwiają im przetrwanie.

Dowiedz się, jak śpią zwierzęta z różnych miejsc planety, i podążaj za nimi drogą morską, lądową i powietrzną.

Odkryj sekrety ośmiornic, pszczół, flamingów, motyli, krokodyli, nietoperzy, żyraf, niedźwiedzi i wielu innych zwierząt.

To książka, do której można wielokrotnie wracać, bo na pełnych detali i faktów ilustracjach, za każdym razem można odkryć coś nowego.

Wiek 6+

Informacje dodatkowe o Jak śpią zwierzęta:

Wydawnictwo: ToTamto
Data wydania: 2024-01-24
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788382525236
Liczba stron: 48
Tytuł oryginału: Dormilones

więcej

Kup książkę Jak śpią zwierzęta

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Jak śpią zwierzęta - opinie o książce

Avatar użytkownika - asiaczytasia
asiaczytasia
Przeczytane:2024-06-29, Ocena: 4, Przeczytałam,

Wiemy, jak ważne jest, aby dobrze wypocząć. Dobieramy odpowiedni materac, wzór pościeli, wygodny strój i układamy się co wieczór do snu. A jak odpoczywają zwierzęta? Dowiemy się tego z książki autorstwa Octavio Pintosa o wiele mówiącym tytule „Jak śpią zwierzęta”.

Natura jest bardzo pomysłowa i obdarowała żywe istoty różnymi rozwiązaniami, aby mogły się bezpiecznie zregenerować. Nie wszystkie stworzenia mogą pozwolić sobie na kilka godzin snu, więc niektóre ratują się kilkuminutowymi drzemkami. Są takie, które bujdą specjalne legowiska, i takie, które uważają, że najbezpieczniej jest w wielkim stadzie. Niektóre z nich potrafią się sprytnie kamuflować, a inne nawet odpoczywając są gotowe do ucieczki. Są nawet stworzenia, które potrafią spać z otwartymi oczami. W publikacji „Jak śpią zwierzęta” opisano ośmiornicę, pszczołę, mrówkę, rekina, konika morskiego, rzekotkę drzewną, motyla, flaminga, krokodyla, nietoperza, tukana, jerzyka, leniwca, goryla, żyrafę, kaszalota, niedźwiedzia, słonia, lwa i kangura. Czy macie jakieś pomysły, która z moich (prostych) charakterystyk pasuje do kogo?

Autor zaprezentował zwierzęta mieszkające w różnych środowiskach. Zarówno te mięsożerne, jak i roślinożerne. Ssaki, ptaki, gady, owady, płazy. Uda się z tego wydedukować pewne zachowania charakterystyczne dla całych grup, np. to, że mięsożercy mogą pozwolić sobie na dłuższe drzemki.

Dodać też muszę, że sam temat spania jest trochę wabikiem, bo poszczególne zwierzęta są opisane w szerszym kontekście. Właściwe każde z nich jest krótko scharakteryzowane pod kątem tego gdzie występuje, jak wygląda, odżywia się rozmnaża i oczywiście regeneruje. Myślę, że mali pasjonaci przyrody będę chętnie odkrywać sekrety różnych stworzeń.

Cały czas waham się, czy podoba mi się kompozycja strony. Same rysunki są całkiem fajne, acz uproszczone. Niemniej te wielkie na całą kartkę A4 zwierzaki przyciągają wzrok, a dzieciaki szybko mogą odnaleźć te, które ich interesują. Trochę gorzej jest ze zlokalizowaniem konkretnej informacji, bo te są rozrzucone naokoło ilustracji. Możecie powiedzieć, że się czepiam, bo są nagłówki i przy każdym zwierzęciu mamy do ogarnięcia zaledwie dwie strony. I macie rację. Nie zmienia to jednak faktu, że ja preferuję bardziej uporządkowaną kompozycję.

Sugerowany przez wydawcę wiek to 6+. Ja bym go nawet odrobinę zawyżyła, bo momentami słownictwo jest trochę skomplikowane. Jednak dla pasjonatów nie ma przeszkód, a dzieci są szczególnie zdeterminowane, aby zbadać coś co je zainteresowało. Dlatego polecam. Jeżeli szukacie książki o zwierzętach to pamiętajcie, że „Jak śpią zwierzęta” porusza nie zawsze opisaną w ogólnych publikacjach kwestię snu w świecie przyrody.

Link do opinii
Avatar użytkownika - zaczytanamatka_z
zaczytanamatka_z
Przeczytane:2024-03-03,

 

Jak śpią zwierzęta" Octavio Pintos, Martin Iannuzzi
Współpraca z @wydawnictwoczarnaowca @totamto

Zastanawialiście się kiedyś jak śpią zwierzęta?

A może zadaliście sobie pytanie czy istnieją gatunki, które tego snu nie po prostu nie potrzebują?

Na te i inne pytania jasną, klarowną odpowiedź otrzymamy od niezwykle zadziwiającej pozycji od wydawnictwa @totamto "

~ "Jak jędza zwierzęta" autorstwa Octavio Pintos i Martina Iannuzzi pod patronatem uwaga - ZOO Wrocławskiego. To niecodzienna, wydana w twardej oprawie z przepięknymi ilustracjami, historia, która wraz z szczegółowymi opisami, będzie dla nas intrygującym i niezwykle ciekawym kompendium wiedzy dla dzieci, jak i dorosłych.

Jest to tak naprawdę przyjemna dla oka treści, połączona z kolorowymi ilustracjami która dostarczy nam emocjonującej dawki wiedzy, która zaspokoi ciekawość - małego odkrywcy.

~ I tak wraz z naszymi pociechami wnikamy do "magicznego świata zwierząt". Aby dowiedzieć się, a tym samym lepiej zrozumieć iż różne gatunki zwierząt, regenerują się inaczej niż my - ludzie.
Więc na przykładzie: ośmiornicy, pszczół, mrówek, rekinów, koników morskich, rzekotek (żab) motyli, flamingów, krokodyli, nietoperzy, tukanów, jeżyków, leniwców, goryli, żyraf, kaszalotów, niedźwiedzi, słoni, lwów, kangurów dowiemy się, że sen zależny jest od wielu czynników a samo spanie to czas kiedy wyłączają się zmysły i aktywności fizyczna.
~ Dlatego np. : u ssaków można wyróżnić trzy rodzaje snu, same drapieżniki śpią dłużej niż zwierzęta roślinożercze, natomiast duże zwierzęta śpią krócej, gdyż więcej czasu poświęcają na samo jedzenie.
~To wszystko wraz z intrygującymi wystawkami ma temat snu, krótkimi notkami o samym rozmnażaniu, długością życia, proporcjach ciała, odżywianiem, nazwą naukową, występowaniem w środowisku i sama klasyfikacją organizmów, stworzyło imponujący zbiór ciekawych informacji który angażuje wszystkie zmysły do aktywnego zgłębiania wiedzy. Wiedzy, którą można wykorzystać na zajęciach w szkole.
Czy widzieliście np. że:
-mrówki to wielkie śpiochy które ucinają sobie 250 drzemek w ciągu doby
- rekiny śpią zawsze z otwartymi oczami i pozostają w ciągłym ruchu.
- motyle śpią zwisając głową w dół.
- krokodyle śpią z jednym otwartym okiem, 17 godzin na dobę
- tukany podczas snu opierają dzioby na grzbiecie i przykrywają go ogonem, śpią w grupie i obsiadają sąsiadujące drzewa, zamykają oczy ale tylko na kilka
-leniwce przesypiają 20 godzin
- kaszaloty śpią w pozycji pionowej, oczu z jednym otwartym okiem by móc wypatrywać zagrożenie
- słonie, śpią leżąc na boku, albo na stojąco, oparte o drzewo
~ Razem z Gabryśkami - polecamy gdyż ogrom przekazanej nam wiedzy, przerósł nasze oczekiwania.
Książkę czytaliśmy wielokrotnie co jest najlepszym dowodem, aby móc polecać wam dalej.
Recenzja jest opinią moja jak i dziewczyn. Bo to właśnie one wyrażają najszczersze emocje!
Polecam wasza J.K

Link do opinii
Avatar użytkownika - violetanddog
violetanddog
Przeczytane:2024-02-10, Ocena: 5, Przeczytałem,

Instagram: @violet.and.dog

W naszej rodzinie tradycją już stało się wyczekiwanie kolejnych książeczek od @czytamtotamto . Moje siostrzenice wprost za nimi przepadają. Każda z nich to majstersztyk pracy autora i ilustratora efektem czego jest książka, którą z dumą można zaprezentować na półce. Jednak zanim tam trafi, warto by spełniła swoją najważniejszą misję, czyli dała naszym pociechom (i nam ich opiekunom) radość, wiedzę i możliwość poznania świata. „Jak jedzą zwierzęta” i „Jak śpią zwierzęta” to najnowsze propozycje od Octavio Pintosa – znanego w Argentynie dziennikarza, pasjonata podróży i jak się okazuje także znakomitego pisarza. Pozwólcie więc, że opowiem o nich w jednym poście, bo pominąć którąkolwiek z nich byłoby dużym błędem.
.
Jeśli ciekawi was, z jaką prędkością potrafi przemieszczać się koliber (głodny koliber), a także jakie sprytne triki stosuje delfin, aby zwabić swoje ofiary w pułapkę, to wydawnictwo @czytamtotamto ma dla was niespodziankę. Wydana w styczniu tego roku "Jak jedzą zwierzęta" odpowie na wiele waszych pytań i zrobi to w sposób niezwykle ciekawy. Poza tym, jak i czym odżywiają się komary, dowiemy się także, ile wynosi ich średnia długość życia, w jaki sposób namierzają oni swoje ofiary i dlaczego to akurat nasza krew jest dla nich tak smakowitym kąskiem. Poznamy fascynujące ciekawostki z życia uroczego misia koala, krwiożerczej piranii czy grubiutkiej pandy. Zapewniam was, że niektóre mocno was zdziwią.
.
Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób zwierzęta wodne zapadają w sen? Czy wychodzą wtedy na ląd, czy może zasypiają podczas pływania? A wiecie może, które z nich długością życia dorównuje człowiekowi, a podczas snu jedno oko ma otwarte i czujne niczym najczulszy monitoring? Ja już to wiem i wy również możecie się tego dowiedzieć. Wystarczy sięgnąć po styczniową premierę od @czytamtotamto . "Jak śpią zwierzęta" to 48 stronicowa opowieść o fascynującym świecie zwierząt, ich zwyczajach, trybie życia i takiej chciałoby się powiedzieć szarej codzienności.

.
Książki dedykowane są dzieciakom w wieku od 6 lat, ale myślę, że również osobom dorosłym przypadną one do gustu. Oba tytuły są bogato ilustrowane, twarda oprawa i gruby papier to ich największe atuty wizualne. Treść przedstawiona jest w sposób angażujący wszystkie zmysły i zachęcająca do dalszego aktywnego zgłębiania wiedzy. Jestem pewna, że po lekturze tych książek zapragniecie podążyć śladem zwierzątek tu przedstawionych, może nawet skusicie się na pełną przygód wyprawę safari.
.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książek dziękuję @czytamtotamto

Link do opinii
Avatar użytkownika - katee87
katee87
Przeczytane:2024-05-15, Ocena: 6, Przeczytałem,

Sen w królestwie zwierząt kryje w sobie bogactwo biologicznych adaptacji, których znaczenie równoważone jest zróżnicowanymi strategiami przetrwania. Podobnie jak w przypadku ludzi, sen u zwierząt pełni funkcję regeneracyjną i konsolidującą, zapewniającą fizjologiczną równowagę organizmu. Niemniej jednak, ewolucyjne naciski oraz warunki środowiskowe wyznaczają unikalny charakter snu wśród różnych gatunków.

 

"Jak zwierzęta śpią" to niezwykle fascynująca publikacja, która zagłębia się w różnorodne aspekty snu w królestwie zwierząt. Autorzy, Octavio Pintos i Martin Lannuzzi, dokonują precyzyjnej analizy unikalnych strategii snu, ukazując ich związki z biologicznymi potrzebami oraz adaptacyjnymi mechanizmami dostosowania do środowiska.

 

Nadrzędnym tematem poruszanym w książce jest znaczenie zachowań snu dla przetrwania i stabilności ekosystemów. Poprzez tę analizę, czytelnicy, bez względu na swój wiek, odkrywają fascynujące fakty związane ze światem przyrody i zdobywają głębsze zrozumienie roli, jaką odgrywają różnorodne formy życia na Ziemi, co przyczynia się do zwiększenia świadomości konieczności ochrony biologicznej różnorodności. Równocześnie każdy rozdział przedstawia kompleksowe informacje na temat długości życia, reprodukcji, obszarów występowania i innych istotnych aspektów biologii badanego gatunku.

 

U niektórych zwierząt, szczególnie tych narażonych na zagrożenia drapieżników, sen przybiera formę skondensowaną i powierzchowną, pozwalającą na zachowanie czujności nawet podczas snu. Ten adaptacyjny mechanizm umożliwia szybką reakcję na potencjalne niebezpieczeństwo, co stanowi istotny element przystosowania do środowiska. U innych gatunków sen może przybierać bardziej złożone formy, np. sen ptaków, pozwalający na zachowanie nieustannej czujności. Te fascynujące adaptacje świadczą o elastyczności i różnorodności strategii przetrwania w świecie zwierząt, podkreślając niezwykłość ewolucyjnych procesów kształtujących sen i jego znaczenie dla życia w naturze.

 

"Jak śpią zwierzęta" otwiera drzwi do głębszego zrozumienia mechanizmów biologicznych i ekologicznych kształtujących nasz świat. Ta wartościowa publikacja bogata w ciekawe ilustracje zachęca do kontynuacji badań i refleksji nad złożonością życia na naszej planecie.

Link do opinii

Sen jest niezwykle ważny dla ludzi, jak i dla zwierząt. Biorąc do ręki najnowszą książkę autorstwa Octavio Pintos'a i Martina Iannuzzi od ToTamto  wydaną pod patronatem Wrocławskiego ZOO, nasze pociechy przeniosą się do niezwykłego świata zwierząt, gdzie odpoczynek przybiera unikalne, niezwykłe i fascynujące sposoby snu, znacznie różniące się od ludzkiego, bo będącego często również sposobem na przetrwanie. Poznają zwyczaje snu: ośmiornic, pszczół, mrówek, rekinów, koników morskich, rzekotki, flamingów, motyli, krokodyli, nietoperzy, tukanów, jerzyków, leniwców, goryli, żyraf, kaszalotów, słoni, lwów, niedźwiedzi, kangurów i wielu innych. Dowiedzą się, iż niektóre zwierzęta śpią podczas lotu czy pływania, inne potrzebują zaledwie kilku minut odpoczynku, a jeszcze inne potrafią spać z ciągle otwartymi oczami. Ale to nie jedyne ciekawostki zapisane na jej stronach. Piękne i liczne ilustracje będące dziełem współautora Martina Iannuzzi skrywają wiele innych, nie odnoszących się jedynie do snu, takich jak: proporcje, długość życia, rozmnażanie, występowanie, środowisko, w którym żyje dany gatunek, klasyfikacja organizmów (typ, gromada, rząd), status ochrony, sposób odżywiania, nazwa naukowa. Musicie przyznać, że jak na 47 stron, to bardzo dużo informacji. Na końcu znajdziemy również odnośniki do stron internetowych instytucji związanych ze zwierzętami, na których można dowiedzieć się jeszcze więcej. Autorzy napisali ją z przeznaczeniem dla dzieci od szóstego roku życia, ale na pewno informacje w niej zawarte przydadzą się dzieciom w wieku szkolnym na lekcjach przyrody. Książka świetnie sprawdzi się także jako prezent, ponieważ wydrukowano ją na dobrym gatunkowo papierze graficznym, oprawionym w twardą okładkę. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2024-01-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

? ,,Jak śpią zwierzęta"

? ,,Jak jedzą zwierzęta"

 

Obie te książki to fascynujące przygody po świecie zwierząt, które odkrywają przed nami tajemnice różnych gatunków. 

 

Tytuły lekko sugerują, że są to książki o spaniu i jedzeniu, jednak nic z tych rzeczy! Możemy się z nich dowiedzieć jak śpi ośmiornica, czy niedźwiedź, co jedzą komary i meduzy, a przy tym poznać wiele dodatkowych faktów o danym gatunku jak chociażby sposoby rozmnażania, przetrwania, a nawet możemy się przekonać które zwierzę w obliczu zagrożenia potrafi się odmłodzić! 

Każdemu zwierzęciu Autorzy poświęcili, aż dwie strony, które przepełnione są masą ciekawostek, kolorowymi ilustracjami i tekstem, który napisany jest zwięźle, a przede wszystkim w sposób adekwatny do wieku młodego Czytelnika. 

 

Jeżeli szukasz kolejnych świetnych książek do kolekcji dla dziecka w wieku +6 lat to z całą pewnością ,,Jak śpią zwierzęta" oraz ,,Jak jedzą zwierzęta" powinny się znaleźć na Twojej liście! POLECAM i Zoo Wrocław także! 

Link do opinii
Inne książki autora
Jak jedzą zwierzęta
Martin Lannuzzi0
Okładka ksiązki - Jak jedzą zwierzęta

Co jedzą zwierzęta? Jak często spożywają posiłki? Ile pożywienia potrzebują? Jakie techniki polowań stosują? Każda żyjąca istota musi jeść. Jedzenie zapewnia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy