reklama

Jak radzić sobie z migreną

Ta książka daje nadzieję każdemu cierpiącemu na migrenę

Atakuje nagle i paraliżuje. Należy do najbardziej powszechnych i wycieńczających chorób na świecie.Na migrenę cierpi jedna na siedem osób - często w samotności, zmagając się nie tylko z niewyobrażalnym bólem, ale również ze społecznym niezrozumieniem, niedowierzaniem i brakiem akceptacji. Migrena jest lekceważona, stygmatyzowana i błędnie diagnozowana. To genetyczne, neurologiczne schorzenie mózgu, które potrafi zrujnować życie, jest czymś o wiele poważniejszym niż ,,zwykły ból głowy".

Odzyskaj swoje życie

Dr Kate Munro, opierając się na wiedzy medycznej, osobistych doświadczeniach choroby oraz na historiach swoich pacjentów, pomoże ci zmierzyć się z własną migreną i opracować skuteczny plan leczenia.

- Najnowsze metody terapii

- Fazy migreny i czynniki ją wywołujące

- Środki zapobiegawcze

- Plany ratunkowe podczas ostrych ataków

- Zarządzanie zdrowiem psychicznym z migreną

Informacje dodatkowe o Jak radzić sobie z migreną:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2023-03-22
Kategoria: Medycyna i zdrowie
Tytuł oryginału: Managing Your Migraine

Tagi: Medycyna i zdrowie w ujęciu popularnym

Kup książkę Jak radzić sobie z migreną

Jak radzić sobie z migreną - opinie o książce

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2023-08-27,

Ci z nas, którzy cierpią na migrenę, wiedzą, że migrena jest wyniszczającą chorobą neurologiczną. Dr Katy Munro zebrała wszystkie najważniejsze informacje na temat migreny i przedstawiła je w tej przemyślanej książce, która obejmuje pełne spektrum leczenia migreny. Opisuje, jak walczyć z migreną pod każdym kątem. Omawia podstawy, co jest pomocne dla osób, które nie mają doświadczenia z migreną. Omawia znaczenie postawy, utrzymywania poziomu cukru we krwi, diet eliminacyjnych, suplementów, stresu, uważności i medytacji, migreny w czasie ciąży i wielu innych.

Jeśli cierpisz na migrenę, powinieneś przeczytać tę książkę. 👍

Migrena jest chorobą, o której słyszał chyba każdy, jednak tak naprawdę nikt kto jej osobiście nie przeżywa, nie wie z czym, to się wiąże. Często uważana jest jako ból głowy, a to jak porównanie letniego wiaterku z tym podczas intensywnej burzy.
Dr Katy Munro od lat się z nią mierzy, a więc na własnej skórze przekonała się, czym jest. W książce pozwala nam poznać ją bliżej, dowiedzieć się, jakie bywają jej przyczyny, jak można sobie radzić z atakami, jak zmniejszyć ich częstotliwość i wiele więcej. Wszystko poparte nie tylko doświadczeniem, ale również wieloma badaniami.

Książka napisana w sposób jasny, zrozumiały, czytelny. To sprawia, że nie „dłuży” nam się czytanie, a wręcz przeciwnie. Jak na poradnik jest dość wciągającą pozycją.

Jest to pozycja grubsza, ma ponad 300 stron. Moim zdaniem do czytania „na raty”. Tego typu książki to wiedza, którą należy nie tylko przeczytać, ale również przemyśleć, zapamiętać to, co nam może się przydać. Czytając w całości, nie dałoby się jej odpowiednio przemyśleć.

„Jak radzić sobie z migreną” to pozycja, którą polecam zarówno osobą, które same się z nią mierzą, jak i ich bliskim, aby poznały ją bliżej i dowiedziały się, jak można ulżyć, pomóc przebrnąć przez kolejny atak.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

"Każdego roku w samej tylko Wielkiej Brytanii migrena jest przyczyną utraty 86 milionów dni pracy."

Ból głowy spotyka chyba każdego, więc często podchodzimy do tego problemu bez specjalnej uwagi. Gdy jest krótkotrwały, nie jest zbyt uciążliwy. Może być wywołany wieloma czynnikami niezależnymi od nas, chociażby hałasem, zanieczyszczonym powietrzem, natłokiem pracy czy pogodą. Jednak, gdy pojawia się zbyt często i do tego nabiera charakteru przewlekłego, wówczas mówimy już o migrenie, na którą cierpi około 14% światowej populacji, spośród której najbardziej narażone są kobiety. Problem z migreną jest taki, że z reguły takie osoby są źle zdiagnozowane, a przepisywane leki nie dają oczekiwanego efektu. Okazuje się, bowiem, że jest to przypadłość genetyczna spowodowana i nie ma tak naprawdę skutecznej terapii, ale można znacząco ukoić ból migrenowy i złagodzić jego objawy. Jednak, by pomóc sobie i innym osobom cierpiącym na tę dolegliwość, należy ją dobrze zrozumieć i rozpoznać. W tym celu powstała książka „Jak radzić sobie z migreną?" napisana przez doktor Katy Munro, która także borykała się z migreną, co doprowadziło do jej zainteresowania tą chorobą i zaangażowania się w działania w Narodowym Centrum Migren.

Po książkę sięgnęłam z ciekawości, chcąc bliżej poznać problem, który męczy tak dużą ilość osób. Mnie na szczęście on nie dotyczy, ale uznałam, że warto dowiedzieć się więcej. Byłam zaskoczona, jak poważne jest to schorzenie i jak bardzo lekceważone. Wiąże się z nim nie tylko ból głowy, ale też inne dolegliwości uprzykrzające życie. Autorka w przystępny sposób podpowiada, co zmienić w stylu życia, by zapobiegać nawrotom migreny, a przynajmniej złagodzić jej objawy i wyjaśnia podłoże tej choroby.

W czternastu rozdziałach opowiada na co zwrócić uwagę, kiedy udać się do lekarza, co powinno nas zaniepokoić? Opisuje czynniki mogące być zapalnikiem do ataku migreny i podpowiada jak nauczyć się je wcześnie zauważać, w jaki sposób ją zdiagnozować, jak rozpoznać, by nie pomylić ze zwykłym bólem. Pokazuje też, na własnym przykładzie, podejście lekarza do tego problemu, wymienia badania, które powinno się wykonać, przedstawia też różne metody lecznicze, w tym nowoczesne terapie łagodzące objawy migreny oraz udziela praktycznych porad i wskazówek. Wymienia konkretne produkty, które powinniśmy wprowadzić do swojej diety, ale też takie, które należy wyeliminować. Odnosi się też do krążących opinii i mitów dotyczących migreny i w przystępny sposób wyjaśnia przyczyny i skomplikowane pojęcia z tym związane.

"Jeśli jedno z rodziców cierpi na migrenę, ryzyko, że dziecko również będzie borykać się z tym schorzeniem, wynosi 50 %. Jeśli migrena dotyczy obojga rodziców, ryzyko wystąpienia choroby u dziecka wzrasta do 75 %"

W wersji zagranicznej jest to druga część serii "Penguin Life Expert", w której autorka porusza ważne zagadnienia dotyczące różnych dolegliwości i chorób. „Jak radzić sobie z migreną” jest jej szóstą częścią. Wcześniejsze tomy odnosiły się do przygotowania do perimenopauzy i menopauzy, zdrowia serca, alergii, zaburzeń żołądkowo-jelitowych i zespołu chronicznego zmęczenia.

Dr Katy Munro doskonale wie, o czym pisze, gdyż przez wiele lat stykała się z pacjentami z migrenami, ale też sama jej doświadczyła 20 lat temu. To zmotywowało ją do poszukiwań, w wyniku których dotarła do różnych opracowań, raportów i badań, których wyniki prezentuje też w swojej książce. Dowiedziała się, że to nieuleczalne schorzenie mózgu natury neurologicznej, więc nie można całkowicie się go pozbyć. Postanowiła napisać książkę i podzielić się swoimi odkryciami, a tym samym wskazać drogę do lepszego samopoczucia, a przede wszystkim w ten sposób podaje chorym pomocną dłoń, dając nadzieję na normalne życie.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Muza

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-03-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

Sprawy migrenowe nie są mi obce. Miewa ją moja babcia, praktycznie już z czterdzieści lat. Mój mąż również, lecz może od dziesięciu i lat i niestety ja sama, lecz dopiero od czterech lat. To okropny ból głowy, który trwa u mnie dwa do trzech dni, który nie robi sobie przerw, nie pomagają na niego leki i który występuje raz do dwóch razy w miesiącu. Musiałam przeczytać tą książkę, by samej zobaczyć, czy mi pomoże. Z niej dowiedziałam się, że ponad czternaście procent światowej populacji na nią cierpi. Migrena to genetyczne schorzenie mózgu natury neurologicznej i nie da się z niej wyleczyć. Można natomiast złagodzić jej objawy. I tutaj poznamy dwie główne kategorie rodzajów bólowych. Pierwszą z nich jest pierwotny ból głowy, czyli ból którego objawem nie jest choroba. I drugi, czyli ból głowy wtórny spowodowany infekcją, guzem, bądź krwawieniem w mózgu. Migrena należy do schodzenia pierwotnego. Dzieli się na epizodyczną, czyli tutaj te ataki na pewien czas ustają i przewlekłą w przebiegu której ataki pojawiają się częściej niż piętnaście dni w miesiącu. Mamy tu również migrenę z aurą, czyli tuż przed nią pojawiają się pierwsze symptomy, które ją zapowiadają i migrenę bez aury. Oczywiście zaraz po oprowadzeniu nas po wszystkich rodzajach dokładnie opisanych, będziemy mogli sami sklasyfikować do której z grup nasza migrena się zalicza i jak w takim razie móc sobie pomóc. Bywa, że kiedy nasze bóle się nasilają niezbędna jest konsultacja medyczna, gdyż może być znakiem pojawiającej się choroby. Wtedy należy zrobić dokładniejsze badania, choćby prześwietlenie głowy, by pomóc sobie nie tylko w sprawie bólu, ale i by zdiagnozować co go powoduje. Migreny mogą mieć również dzieci, więc warto przeczytać, czy aby nasze dziecko czasem na nią nie cierpi. Autorka zauważa, że duży wpływ na jej występowanie ma nasz tryb życiowy oraz żywność, którą spożywamy. Może warto zatem poznać produkty, które ją powodują, bądź zwiększają jej nasilenie. Jeśli zamiarujemy udać się do lekarza, to książka podpowie w jaki sposób się do tej wizyty przygotować. Wydaje mi się, że książka zaspokoiła moją ciekawość, bo czy pomogła, to wyjdzie dopiero za jakiś czas. Jest też napisana bardzo przystępnym stylem, wszystkie ważne rzeczy są tutaj oznaczone kolorem. Potrafi nas podbudować i podpowiedzieć kiedy wizyta lekarska jest niezbędna, a kiedy wpierw samemu można spróbować sobie z nią poradzić.

Migrena definiowana jest jako napadowy, pulsujący ból, któremu towarzyszy nadwrażliwość na hałas (fonofobia), zapachy (osmofobia) i światło (fotofobia), nudności i wymioty. W dawnych czasach uważana za chorobę arystokracji, choć z własnego doświadczenia wiem, że wizyta u lekarza ,,starszej daty" może rozpocząć się pytanie: a pani nie pochodzi czasem z jakieś arystokracji? Migrena uplasowała się w pierwszej dwudziestce na liście chorób Światowej Organizacji Zdrowia, powodujących niesprawność, wg. badań na migrenę cierpi jedna na siedem osób, częściej są to kobiety, bo aż trzykrotnie częściej są ,,narażone na niebezpieczeństwo ataków niż mężczyźni".

Migrenie poświęcony jest niezwykle ciekawy poradnik dr Katy Munro ,,Jak radzić sobie z migreną?". Dzięki poradnikowi w końcu dowiedziałam się, czym jest ,,aura", bo określenie migrena z aurą często padało w czasie diagnostyki, tylko nikt nie pokwapił się o przystępne wyjaśnienie. Poradnik rozpoczyna się, od wyjaśnienia czym jest migrena i jakie są jej niektóre objawy. Dr Munro wyjaśnia, czym różni się migrena od ,,zwykłego bólu głowy" oraz zaleca, aby prowadzić Dzienniczek migrenowy, może to pomóc w diagnostyce. Migreny nie wykryją testy krwi ani większość badań dostępnych u lekarza rodzinnego.

W czasie lektury tego poradnika doznałam niemal olśnienia ,,migrena jest zaburzeniem genetycznym"; ,,wiele genów stanowi czynnik ryzyka migreny"; ,,czynniki genetyczne powodują zmiany wrażliwości mózgu, czyniąc go bardziej podatnym na podrażnienia przez bodźce sensoryczne, w tym hałas, światło, zapach i dotyk". Czyli to jednak geny, a nie ,,moja uroda", jak często próbowała przekonać mnie lekarka, odpowiadają za moją migrenę.

Czternaście rozdziałów wypełnionych wiedzą i poradami, liczne przykłady, tabele i wykresy, które pomogą zrozumieć problem migreny i jej leczenia. Wielkim plusem tej pozycji, jest język, w jakim została ona napisana prosty i klarowny. Jeśli tak jak ja musicie mierzyć się z migreny, koniecznie zerknijcie do rozdziałów dotyczących posiłków i napojów oraz treningu dla ciała i mózgu. Czasami mała zmiana może spowodować zmniejszenie ryzyka wystąpienia ataku migrenowego. Warto również pamiętać, że migrenę można tylko trzymać pod kontrolą, jej się nie da całkowicie wyleczyć, to nie katar.

Jak zawsze w przypadku poradników, warto czytać i się edukować, jednak najważniejszym zawsze zostaje kontakt z lekarzem i leczenie pod jego nadzorem.

Serdecznie polecam tym, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o migrenie, którzy muszą mierzyć się z migreną, jak również tym, którzy lubią wiedzieć więcej.

Dr Katy Munro stworzyła ciekawy i bardzo przydatny poradnik dla wszystkich osób zmagających się z migreną. Dzięki tej książce dowiedziałam się, jak rozpoznać migrenę. Poznałam różne fazy tej choroby oraz skuteczne środki łagodzące ten straszny ból. Czy wiecie, co robić podczas ostrych ataków migrenowych? Czy wiecie, co to jest migrena? Przyznam szczerze, że bóle migrenowe mogą bardzo negatywnie wpływać na chorego i jego otoczenie. Chory jest wtedy bardzo drażliwy, a to w istotny sposób wpływa na jego zdrowie psychiczne. Bóle migrenowe odbierają radość życia. Jeżeli macie migrenę i chcecie poprawić sobie komfort życia -- odsyłam do książki "Jak radzić sobie z migreną". 14% światowej populacji cierpi na bóle migrenowe. Przerażające dane. Autorka w rzetelny sposób przedstawia problem związany z migreną. W doskonały sposób wyjaśniła mi dwie główne kategorie bólu głowy: bóle pierwotne i bóle wtórne. Bóle wtórne głowy dzielą się na kilka podkategorii, ale o tym przeczytacie w tym poradniku. Dzięki tej książce wiem, jak rozpoznać, że ból głowy to akurat jest migrena. Co jakiś czas cierpię z powodu silnego bólu głowy, który niestety jest lekooporny. Paracetamol -- tak często zapisywany w UK na mnie nie działa. Szukając sposobu na mój ból, postanowiłam sięgnąć po ten poradnik. Nie żałuję, że go przeczytałam. Poznałam mnóstwo przydatnych informacji. Szkoda, że chorzy często nie są prawidłowo zdiagnozowani i cierpią przez całe swoje życie. Na tę straszną chorobę częściej chorują kobiety. Niestety dosięga ona również dzieci. Cały czas myślałam, że na migrenę cierpią tylko dorośli. Dr Katy Munro otworzyła mi oczy. Autorka radzi prowadzić dziennik migrenowy, który może ułatwić leczenie. Jak go prowadzić? Odpowiedzi szukajcie w książce "Jak radzić sobie z migreną". W tym poradniku znajdziecie odpowiedzi między innymi na pytania: Czy migrena jest dziedziczna? Kiedy należy udać się do lekarza? Czy wiecie, że odpowiednia dieta może zminimalizować skutki migreny? Co powinniśmy jeść, a czego się wystrzegać? Ja tego nie wiedziałam. Teraz już wiem. W tej książce przeczytałam kilka historii chorych cierpiących na bóle migrenowe. Czy macie swoje migreny pod kontrolą? Jeżeli nie to jeszcze raz zachęcam was do przeczytania tego poradnika. Odzyskaj swoje życie z Dr Katy Munro.
Avatar użytkownika - Zfascynacjaoksia
Zfascynacjaoksia
Przeczytane:2023-03-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Migrena to jedno z najczęstszych, nadzwyczaj dokuczliwych zaburzeń neurologicznych. Kojarzy się głównie z silnym, obezwładniającym, jednostronnym bólem głowy, ale cierpiący na nią doskonale wiedzą, że do tego objawu dochodzi również szereg innych dolegliwości. Począwszy od mdłości, poprzez światłowstręt, zaburzenie widzenia, nadwrażliwość na światło, dźwięki, zapachy, aż nawet do zaburzenia czucia. Każdy, kto zmaga się z migreną, wciąż poszukuje najlepszego sposobu na zmniejszenie częstotliwości ataków czy ich złagodzenie, i tu z pomocą przybywa Dr Katy Munro, która w swojej książce prezentuje najważniejsze informacje, obala wiele mitów, a przede wszystkim kompleksowo omawia wszelkie środki zapobiegawcze oraz metody leczenia.

Bardzo spodobało mi się, że książka nasycona została autentycznymi historiami , które udowadniają, że każdy jest inny, dlatego i sama migrena przebiega u nas różnorodnie. Dzięki tym opowieściom, publikacja przestaje być zwykłym poradnikiem, silnie angażuje czytającego, który utożsamia się z ich bohaterami, nawet jeśli sam ma to szczęście, iż nie cierpi na opisane ataki bólu.

Wszystkie zagadnienia nakreślone zostały bardzo lekkim, przyjemnym piórem, dzięki czemu nie otrzymaliśmy oschłego, niezrozumiałego podręcznika, ale błyskotliwą, fascynującą lekturę, skierowaną konkretnie do nas. Autorka funduje czytelnikom masę cennych wskazówek, które często znamy, a jednak bagatelizujemy. Katy Munro, skłania do zadumy, nakazuje zatrzymać się na chwilę i dokładnie przyjrzeć codzienności. Może się okazać, że rozwiązanie znajduje się w zasadzie na wyciągnięcie ręki, tylko zwyczajnie nie dopuszczaliśmy go do siebie.

"Jak radzić sobie z migreną" to wyjątkowa pozycja, jaka nie tylko umożliwia usystematyzowanie wiedzy, ale także dostarcza wielu cennych, przetestowanych porad, których zastosowanie może okazać się dla chorych prawdziwym błogosławieństwem. Co ważne, książka przypomina, iż z racji tego, że kluczową rolę w migrenie odgrywają geny, musimy poświęcić naszym dzieciom więcej uwagi, by nie zbagatelizować pierwszych objawów choroby. Bezsprzecznie, to wartościowa publikacja, w której każdy zmagający się z migreną znajdzie coś dla siebie. Polecam gorąco!

Opinia tej książki powinna była pojawić się już dawno ale po jej przeczytaniu czułam potrzebę przeanalizowania na sobie tego o czym opowiada autorka. Sama cierpię na migreny od wielu lat i doskonale zdaje sobie sprawę jak temat wygląda od podszewki więc tym bardziej byłam ciekawa czy jest jeszcze coś czego nie wiem. Jest to świetny poradnik zarówno dla tych, którzy zmagają się z migreną jak również dla tych, których temat nie dotyczy. Książka jest napisana bardzo zrozumiałym językiem i co najważniejsze przez osobę, która wie o czym pisze gdyż sama również choruje na migreny. Z mojego bliskiego otoczenia znam kobietę, która wielokrotnie narzekała na ból głowy przy czym leżała i była w stanie oglądać telewizję. Mój ból wygląda tak, że przy absolutnej ciszy i zasłoniętych oknach zakładam sobie poduszkę na głowę. Jak myślicie na ile byłam w stanie uzyskać zrozumienie? Niestety w większości ktoś kto nie doświadczył migren nie ma pojęcia przez co przechodzi osoba na nie cierpiąca. Ja mam to szczęście, że znajduje wsparcie u moich najbliższych ale ile osób nie może na nie liczyć?

,,Jak radzić sobie z migreną" to książka dr Katy Munro wydana przez Wydawnictwo Muza.

Przede wszystkim, warto wspomnieć o tym, że autorką książki jest nie jakaś przypadkowa osoba, która próbuje sama zrozumieć i przedstawić nam jakoś problem migreny, a osoba godna zaufania, z porządnym doświadczeniem medycznym - autorka od przeszło 30 lat pracuje w brytyjskiej służbie zdrowia, a do tego sama zmaga się z migreną, co zmotywowało ją do wyspecjalizowania się w obszarze bólów głowy. Dr Katy Munro jest także członkinią Rady Brytyjskiego Towarzystwa Badań nad Bólami Głowy.

Autorka, w swojej książce, bazując na własnej wiedzy medycznej, osobistych doświadczeniach, a także historiach swoich pacjentów, stara się przybliżyć nam zjawisko migreny, fazy migreny i czynniki ją wywołujące. Dr Katy Munro opisuje środki zapobiegawcze, plany ratunkowe podczas ostrych ataków, które pomogą zmierzyć się z migreną. Autorka uświadamia w kwestii metod terapii, którymi dysponuje się w dzisiejszych czasach, zwracając uwagę na to, że poprawa jakości życia może być na wyciągnięcie ręki, jeżeli przestanie się bagatelizować problem.

Podobało mi się to, że autorka zwraca ogromną uwagę na to, że migrena nie wiąże się jedynie z nagłym i potwornym bólem głowy, a również z paraliżem, wycieńczeniem, brakiem możliwości normalnego funkcjonowania. Z drugiej strony, autorka zauważa, że migrena często jest bagatelizowana i zwraca uwagę na to, że każdy z nas, nieważne czy cierpi na migrenę, czy nie, powinien postarać się zrozumieć, o co z tym wszystkim tak naprawdę chodzi. Niekiedy ciężko nam jest wyobrazić sobie, co może odczuwać druga osoba, jeśli tego nie doświadczamy. A migrena nie jest tylko zwykłym bólem głowy.

W związku z tym, autorka skupia się również na społecznym niezrozumieniu, niedowierzaniu, lekceważeniu. Również na błędnej diagnozie, związanej z bagatelizowaniem, która może zrujnować życie.

,,Jak radzić sobie z migreną" to książka napisana w sposób prosty, dający możliwość zrozumienia problemu, z którym boryka się aż 14% światowej populacji. Jest to potrzebne, konieczne i uświadamiające w kontekście również wyzwań, z którymi muszą się mierzyć osoby, cierpiące na migrenę. Ze względu na to, że osobiście nie mam migreny, nie zdawałam sobie sprawy nawet z tego, że są jej różne typy i rodzaje, czy chociażby, na co miałabym zwrócić uwagę, gdy ktoś informuje mnie, że ma migrenę. Inne objawy wymagają innych działań, tak samo w innej fazie migreny dana osoba może mieć zupełnie inne potrzeby, czy być podatna na inne czynniki hamujące.

Oceniając z mojego punktu widzenia - jest to książka, która zobrazowała mi coś na nowo, aczkolwiek w sposób, który byłam w stanie przyjąć, mimo braku migreny. Otrzymałam solidną dawkę teorii, mogłam spojrzeć na migrenę oczami osoby, która jej doświadcza i która ma specjalistyczną wiedzę. Jeśli książkę czytałaby osoba, cierpiąca na migrenę, to wyniesie z niej nie dość, że jeszcze o wiele, wiele więcej, to na dodatek otrzyma od autorki ciekawe pomysły na sposoby radzenia sobie z problemem. Podobał mi się pomysł prowadzenia dzienniczka migrenowego, czy stworzenia drzewka, obrazującego genetyczne dziedziczenie migreny (bazując również na rodzajach migreny), sugestia zwrócenia uwagi na własne nawyki żywieniowe czy też cykl dobowy. Osoby, cierpiące na migrenę, sądzę, że otrzymają sensowne informacje, związane z chociażby tym, kiedy powinny jednak zgłosić się do lekarza, jakie są alarmujące zdarzenia, których zupełnie nie powinny bagatelizować.

W związku z tym, moim zdaniem, książka będzie pomocna dla osób, cierpiących na migrenę, ale również dla osób, które zwyczajnie chciałyby pogłębić swoją wiedzę i interesują się tym, skąd bierze się ten nadzwyczajny, komplikujący życie, ból głowy.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Muza.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski