reklama

Jak pachnie deszcz? 100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych

Dzięki tej książce już nigdy nie pomyślicie o pogodzie jak o nudnej ostateczności ratującej rwącą się rozmowę!

,,Zrozumiałe, interesujące, zwięzłe i konkretne odpowiedzi na każde pytanie dotyczące pogody" - Gavin Pretor-Pinney, autor The Cloudspotter's Guide.

Czy pogoda może rozpętać wojnę?

Jaki klimat panuje na innych planetach?

Ile piorunów uderza w Ziemię w każdej sekundzie?

Dlaczego huragany mają nazwy?

Czym są bomby pogodowe?

Na te i wiele innych dotyczących otaczającego nas świata pytań odpowiadają meteorolodzy Simon King i Clare Nasir.

W urzekający i przystępny sposób wyjaśniają nie tylko zależności między nasłonecznieniem, wiatrem, chmurami i opadami, ale i opisują tak fascynujące zjawiska, jak strefa Charlie Bravo, cyklony czy zorze polarne.

Przypominając, że meteorologia to fascynująca dyscyplina naukowa, podkreślają znaczenie klimatu w dziejach naszej planety i zastanawiają się nad jego - i naszą - niepewną przyszłością.

Informacje dodatkowe o Jak pachnie deszcz? 100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2020-09-01
Kategoria: Edukacyjne
Tytuł oryginału: What Does Rain Smell Like?

Kup książkę Jak pachnie deszcz? 100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych

Jak pachnie deszcz? 100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-05-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2021,

Autorzy publikacji to Somon King i Clare Nasir - meteorolodzy i pasjonaci pogodowi.

"Jak pachnie deszcz? 100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych" jest podzielone na następujące bloki tematyczne:
- Słońce;
- Składniki pogody;
- Chmury;
- Obraz klimatu w szerszej perspektywie;
- Cyklony, huragany i tornada;
- Zjawiska pogodowe;
- Pogoda, przestrzeń kosmiczna i wpływ planet;
- Technika a kontrola pogody;
- Wojna i pogoda;
- Zmiany klimatu.
Każdemu rozdziałowi jest tematycznie przyporządkowana grafika. Znajdujemy również zdjęcia, mapy, wykresy, tabele, które pomagają w zrozumieniu poszczególnych zagadnień. Brakuje mi jedynie zdjęć różnych chmur - nigdy nie mogę ich zapamiętać, ale uwielbiam oglądać ich zdjęcia.
Na końcu publikacji znajduje się słownik, do którego można sięgnąć w celu wyjaśnienia ważniejszych pojęć.
Podział na bloki tematyczne oraz na bardziej szczegółowe zagadnienia sprawia, że książkę możemy czytać po krótkim fragmencie w każdej wolnej chwili, nie tracąc przy tym wątku.

W książce zamieszczone są m.in. wiadomości na temat wpływu różnych czynników na organizmy żywe (np. promieniowania UV na skórę), wyjaśnienia zagadnień i zjawisk (np. efektu Coriolisa), zawartości raportów Międzyrządowego Zespołu do Spraw Zmian Klimatu, a także wpływów, jakie człowiek wywiera na środowisko. Na kolejnych kartach odkrywamy bardzo ciekawe zjawiska jak np. trąby wodne oraz towarzyszący im deszcz ryb lub żab. Dowiadujemy się o czymś, co się nazywa zasiewanie chmur.

Autorzy przyznają, że przybywa dowodów na to, że w przyszłości całkowicie zabraknie lodu i wyjaśniają, jakie to może mieć konsekwencje.
Poznajemy też trudy pracy synoptyka - ich przewidywania zależą od niezliczonej ilości "jeśli".

Pamiętam z dzieciństwa, jak liczyłam sekundy pomiędzy błyskawicą, a grzmotem, żeby się dowiedzieć jak daleko jest burza. Okazuje się, że aby poznać tę odległość, trzeba jeszcze ilość sekund pomnożyć przez 340 m.

Co by było bez lodu morskiego?
Czy wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, a może naukowcy nadal się spierają co do ewentualnych scenariuszy?
Kiedy z chmury zaczyna padać deszcz?
To tylko nieliczne z pytań, na które poznajemy odpowiedzi.

Poza ogromną dawką wiedzy mamy okazję przeczytać niesamowicie ciekawą historię pilota myśliwca, który zmuszony do katapultowania się wpada do cumulonimbusa i przeżywa szalejącą tam burzę.

Publikacja jest niezwykle interesująca. Polecam ją przede wszystkim osobom interesującym się meteorologią, ale również rodzicom i nauczycielom ciekawskich maluchów, które zadają czasem pytania, na które odpowiedzi wydają nam się niby oczywiste, ale po głębszym zastanowieniu dopadają nas wątpliwości i potrzebujemy potwierdzenia, a czasem nawet wyprowadzenia z błędu.

Ja już wiem, jak pachnie deszcz. A Ty?

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski