Jak niechcący spowodowałem upadek światowego koncernu

Ocena: 6 (1 głosów)


Najlepsza książka na jesień 2011 - kategoria: kropelka optymizmu - wybór Internautów

 

Dla kogo jest ta książka? Przede wszystkim dla tych, którzy pracowali, pracują lub chcą pracować w międzynarodowych firmach. Ale także dla tych, którzy pracowali, pracują lub będą pracować… No, może niekoniecznie na stanowiskach prezesów, wiceprezesów czy dyrektorów personalnych.

 

Świat koncernu, przedstawiony w opowieści z przekonującą znajomością rzeczy, budzi co krok dziecięce zdziwienie narratora. Niezgodność praktyki z głoszoną teorią upodabnia koncern do tworu jakby żywcem wyjętego z minionej epoki (stąd tytuły rozdziałów) i jest głównym źródłem komizmu w tej „naturalnie” zabawnej opowieści. Podobnie jak w poprzedniej książce Harosława Jaszka (Jak niczego nie rozpętałem), zabarwiona „naiwną” ironią relacja sygnalizuje niewtajemniczonym, co może się kryć za budzącą szacunek fasadą. Doświadczonym oferuje śmiechoterapię.\r\n

 

O autorze:


O Harosławie Jaszku wiemy stosunkowo niewiele. Autor „Jak niczego nie rozpętałem” nigdy podobno nie był w monarchii austro-węgierskiej, ani nawet w Czechosłowacji. Nie zna osobiście Franka Dolasa, nie zetknął się też nigdy z Yossarianem. Historię nierozpętania niczego oparł ponoć na własnych doświadczeniach w Ludowym Wojsku Polskim, które – jakoby – znacznie przerosło jego oczekiwania, zwłaszcza awansując go ostatecznie na stopień podporucznika.

 

Przekonujący opis korporacyjnych realiów w „Jak niechcący spowodowałem upadek światowego koncernu” wskazuje, że po rozstaniu z armią autor niemal na pewno odbył długoterminową praktykę zawodową w międzynarodowym otoczeniu. Ta nowa, cywilna rzeczywistość musiała na nim wywrzeć równie silne wrażenie jak służba wojskowa i była powodem nie mniej licznych zdziwień, choć nieco innego rodzaju.

 

Użyty jako motto drugiej opowieści cytat z książki „Zaginione królestwa” Normana Daviesa („Odkąd  pamiętam,  zawsze  wielkie  wrażenie  robiła  na  mnie  rozbieżność  między  pozorami a rzeczywistością”) wydaje się mieć zastosowanie także w odniesieniu do pierwszej: Jaszka najwyraźniej interesuje przede wszystkim to, co się kryje za budzącymi szacunek fasadami.

Informacje dodatkowe o Jak niechcący spowodowałem upadek światowego koncernu:

Wydawnictwo: IMG Partner
Data wydania: 2011-06-13
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-62734-02-3
Liczba stron: 144

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Jak niechcący spowodowałem upadek światowego koncernu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Jak niechcący spowodowałem upadek światowego koncernu - opinie o książce

Avatar użytkownika - eliza88
eliza88
Przeczytane:2011-07-07,
Książka bardzo lekka do czytania.Czyta się szybko i przyjemnie z uśmiechem na twarzy :)Wbrew opisowi nie tylko dla tych z "branży "
Link do opinii
Inne książki autora
Jak niczego nie rozpętałem
Harosław Jaszek0
Okładka ksiązki - Jak niczego nie rozpętałem

Jest to pełna inteligentnego humoru opowieść o rocznych perypetiach pewnego magistra w Ludowym Wojsku Polskim. Jak twierdzi wydawnictwo, „nie oznacza...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy