Czy łatwo jest rządzić? Po co, jak i dla kogo się to robi? Jak urządzić państwo, żeby ludzie byli w nim szczęśliwi? – to pytania, na które próbuje znaleźć odpowiedź bohater książki Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy. Pisząc przed laty tę powieść, Korczak wspólnie z dziećmi zastanawiał się nad trudami i odpowiedzialnością związanymi ze sprawowaniem władzy. Jak ciężko być królem to książka, która powstała w oparciu o wybrane fragmenty Króla Maciusia Pierwszego ze znakomitą interpretacją wizualną Iwony Chmielewskiej. Korczak podkreśla, że pamięć „o wewnętrznym dziecku w sobie” pozwala zachować świeżość i czystość spojrzenia na świat, dzieci zaś uważał za pełnoprawnych obywateli i uczestników życia społecznego. Chciał, aby wierzyły w siebie i wiedziały, że „nie można zostawiać świata takim, jaki jest”. Ta książka chce o tym przypomnieć. To niezwykła lektura zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Publikacja wydana wspólnie z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy okazji wystawy W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości.
Wydawnictwo: Wolno
Data wydania: 2018 (data przybliżona)
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 50
Ilustracje:Iwona Chmielewska
Niebieski haft na okładce i aplikacje jak z dawnych babcinych makatek zapowiadają pełną uroku i ciepła książkę do wielokrotnego oglądania i czytania. Na...
Trzecia w Polsce książka dla dzieci znanej i nagradzanej na świecie autorki książek obrazkowych. Powstała najpierw w Korei, teraz mogą ją czytać i oglądać...
Przeczytane:2021-12-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2021,
Prawie każdy zna "Króla Maciusia" autorstwa Janusza Korczaka.
"Jak cięzko być królem" to skrót (a może bardziej wybrane fragmenty?) tej książki, zilustrowany przez Iwonę Chmielewską. Część tych ilustracji powstała na wystawę "W Polsce krola Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości", która miała miejsce w Muzeum Polin.
I jak wszystkie książki Iwony Chmielewskiej - ta jest przepięknie zilustrowana. Król Maciuś ma twarz 10-letniego Korczaka. Na każdym obrazku widać, jak korona ciąży chłopcu. Okazuje się, że rządzenie jest trudniejsze, niż się Maciusuiwi wydawało, że od miłości do nienawiści jego poddanych jest naprawdę niedaleko. Korona jest symbolem władzy: raz przesłania Maciusiowi oczy, innym razem służy mu za spadochron czy bębenek.
Jak zwykle u Iwony Chmielewskiej każdy rysunek jest skończonym arcydziełem (albo arcydziełkiem). W książce znajduje się też rozkładówka, na której jest portret Maciusia oraz 6 wariacji na temat korony.
Ta ksiązka jest po prostu piękna. Jest dopracowana w każdym szczególe: od okładki po najmniejszy rysunek. W mojej biblioteczce stoi na honorowym miejscu, obok innej (równie pięknej) książki - "Zgubionej duszy" Olgi Tokarczuk i Joanny Concejo.