CAŁA PRAWDA O ŻYCIU NA ISLANDII
Polacy, niczym kiedyś Wikingowie, dotarli do brzegów Islandii w poszukiwaniu lepszego życia. Dziś są tam najliczniejszą mniejszością narodową.
Co sprawiło, że zostali na stałe?
Jak żyją i gdzie pracują?
Czy można zarobić i ile kosztuje życie na wyspie?
To pierwsza książka, która mówi o blaskach i cieniach życia na Islandii. Polacy pracują tam we wszystkich sektorach, zakładają własne biznesy, przewodzą strajkom, stoją na czele rady miejskiej. Jedni są tak bogaci, że mogą kupić żonie gwiazdkę z nieba, inni ledwo wiążą koniec z końcem.
Historię ,,nowych Wikingów" piszą po swojemu. Opowiadają o problemach, których się nie spodziewali, pokazują życie na Islandii z wielu perspektyw, zdradzają miejsca, które warto zobaczyć i te, do których lepiej się nie zapuszczać.
To historie tych, którzy zaryzykowali i postanowili przenieść na wyspę swój dom (łącznie z pianinem!).
Czy na Islandii warto zamieszkać?
*
Od początku okazało się, że życie tu jest prostsze. Idziesz do banku czy urzędu i nie ma takich nerwów jak w Polsce. Nie masz wrażenia, że ktoś pracuje za karę. Łatwiej jest tu wszystko załatwić.
Piotr Bykowski
Tu mamy własne mieszkanie, pracę, akceptację. To nawet nie akceptacja, to normalność. Orientacja to dokładnie coś takiego, jak kolor oczu czy włosów. Nikogo to nie dziwi, nikt o to nie pyta.
Marcin Boroń i Patryk Mieszczanin
Jeśli porównać tę wyspę do typu człowieka, to wydawało mi się, że Islandia jest mamą, cierpliwą i otulającą. (...) Okazało się, że częściej jest Mamą w Drapiącym Wełnianym Swetrze. Jest ciepły i daje ochronę, ale czasami może podrażnić.
Joanna Okuniewska
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-07-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 448
"Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować" to świetny reportaż o tych, którzy zdecydowali się zamieszkać w krainie lodu i ognia.
Autorki rozmawiają z kilkunastoma osobami. Niektórzy z nich mieszkają na Islandii zaledwie kilka lat, inni kilkanaście, jeszcze inni kilkadziesiąt. Jest to naprawdę różnorodne towarzystwo, opowiadają o swoich początkach na wyspie, opowiadają swoje historie ale nie tylko.
Bardzo podobało mi się, że te rozmowy były głębsze, skłaniały do zatrzymania się i zastanowienia się nad różnymi kwestiami. Poruszały ważne tematy, problemy.
Można się z niej dowiedzieć też wielu rzeczy o Islandii. Jak funkcjonuje państwo, z jakimi problemami się boryka.
Książka zdecydowanie warta uwagi.
Przeczytane:2023-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2023, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2023 roku, 12 książek 2023, 26 książek 2023, 52 książki 2023,
Islandia …. Mała i tajemnicza wyspa. Dla wielu miejsce nadal nieodgadnione i zagadkowe. Wiele osób marzy, aby odwiedzić Islandię i zasmakować chwilowego życia na tej wysepce. Czy warto się tam wybrać? Czy rzeczywiście życie tam biegnie wolniej i spokojniej? Czy jest prawdą, że mieszkańcy Islandii żyją bez stresu? Przekonaj się sam, czy istniejące i powtarzane stereotypy o wyspie i jej mieszkańcach są prawdziwe …
Islandia i Polacy to prawdziwe historie opowiedziane przez bohaterów, ludzi, którzy zaryzykowali, postawili wszystko na jedną kartę, i postanowili żyć w Islandii. Często ich decyzje były podejmowane pod wpływem chwilowego impulsu, czasami niektórzy mieli dość trudnego egzystowania i ciężkiej pracy w kraju, aby tylko związać koniec z końcem. Marzyli o lepszym i spokojniejszym życiu. Czasami zamierzali wyjechać na kilka miesięcy, ale tak im się spodobało, że życia w innym miejscu sobie nie wyobrażali. Jak się okazuje, dzisiaj Polacy są najbardziej liczną mniejszością w tym kraju. Angażują się w życie społeczne i polityczne, działają jako lokalni samorządowcy, prowadzą z powodzeniem własne firmy, ale też są cenionymi pracownikami. Czy żałują swoich decyzji? Czy teraz, po wielu latach, podjęliby taką samą decyzję? Z tej lektury dowiemy się, jak nas traktują Islandczycy i co sądzą o Polakach. Jaką opinię nasi rodacy wyrobili nas w tym kraju?
Z tych bardzo ciekawych opowieści dowiemy się, jaki jest system edukacji na tej wyspie, jak wygląda życie codzienne, jaką mają kuchnię i zwyczaje. Odwiedzimy ciekawe miejsce i zakątki, do których lepiej się nie oddalać. Zauważymy, że mimo tych wielu zalet, nie wszyscy potrafią się tam zadomowić. Długie miesiące ciemności sprzyjają depresji i trzeba być odpornym, aby się do tego przyzwyczaić. Nam, przyzwyczajonym do czterech pór roku, nie jest łatwo zaakceptować, że o pięknej wiośnie i gorącym lecie możemy tylko pomarzyć i wspominać. Przekonasz się, czy znajomość języka islandzkiego popłaca i czy warto się jego uczyć.
Lektura, która otwiera oczy na ten mały wyspiarski kraj. Pozwala poznać jego blaski i cienie, mocne i słabe strony. To relacje ludzi, którzy odważyli się zmienić swoje życie, często jadąc w nieznane. Czy podjęli słuszną decyzję, której dzisiaj nie żałują? Czy dla nich Islandia to przystanek w podróży, w poszukiwaniu jeszcze lepszego i ciekawszego życia?
Po relacjach bohaterów będziesz miał swoje zdanie i będziesz potrafił odpowiedzieć na pytanie, czy chcesz żyć na wyspie czy też jednak pozostajesz w Polsce? Co cię bardziej pociąga i jak wiele jesteś w stanie poświęcić, aby zakosztować życia w tym wietrznym i mokrym państwie?
Polecam, znakomita, bardzo szczera i otwarta pozycja, pozbawiona lukrowania i pokazywania tylko pięknych stron życia w Islandii. Tchnie tajemniczością i wrażliwością. Zachęca, aby przynajmniej odwiedzić ten kraj, niekoniecznie wiążąc się z nim na stałe. A więc nie warto się długo zastanawiać, póki jeszcze są wakacje pozostaje szybko pakować walizki i rezerwować bilet na najbliższy lot do Rejkiawiku ...