Wydawnictwo: Kultura gniewu
Data wydania: 2006-05-23
Kategoria: Komiksy
ISBN:
Liczba stron: 128
SEKRETY I ZMIANY
„Insekt”, komiks uznany jedną z najlepszych niemieckich opowieści graficznych piętnaście lat temu, powraca. Wszystko za sprawą filmowej adaptacji, której reżyserią zajął się znany rodzimy komikisarz, Marcin Podolec. Ale nie tylko w związku z filmem warto przyjrzeć się tej opowieści bliżej, bo to kawał naprawdę znakomitej, nieoczywistej i oddziałującej na czytelników opowieści graficznej z ambicjami i klimatem.
Pascal to nastolatek, jakich wielu. Owszem, niejeden kolega mógłby pozazdrościć mu popularności – szczególnie wśród płci pięknej – ale nie zmienia to faktu, że żyjący w dziwnym, zadymionym mieście chłopak jest chłopakiem, jakich wielu. Życie spędza, jak wszyscy, ale do czasu. Gdy na jaw wychodzi sekret, o jakim chłopak sam nie wiedział, wszystko się zmienia. Pytanie tylko na lepsze, czy na gorsze…
https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2021/05/insekt-sascha-hommer.html
Przeczytane:2021-06-06,
Odmienność... - nieodłączna część istnienia każdego żywego stworzenia, która z jednej strony czyni świat piękniejszym i pełniejszym, zaś z drugiej prowadzi do bólu, cierpienia, odwiecznego konfliktu oprawcy i ofiary. O odmienności właśnie - w piękny, komiksowy i zaskakujący sposób, opowiada również wspaniała opowieść Sashy Hommera pt. "Insekt", której nowe wydanie ukazało się teraz nakładem Wydawnictwa Kultury Gniewu. Poznajmy tę historię i emocje, jakie nam ona sobą niesie...
Oto Pascal - na pozór zwyczajny chłopiec, który cieszy się sympatią kolegów, pierwszymi zauroczeniami koleżanek i spokojnym, szczęśliwym życiem. Pascal, jego bliscy i rówieśnicy żyją w przedziwnym mieście, które spowija mroczna i niezbyt korzystna dla zdrowia mgła wyziewów, która ogranicza również widoczność. Pewnego dnia Pascal i jego koledzy udają się na szkolną wycieczkę na wieś, gdzie czyste powietrze pozwala ujrzeć więcej. I tak oto przyjaciele Pascala widzą go po raz pierwszym takim, jakim jest naprawdę - chłopca o fizjonomii znienawidzonych mieszkańców prowincji, Insektów. Od tej chwili jego życie stanie się pasmem szyderstw, przykrości i przemocy...
Niniejsze dzieło niemieckiego twórcy komiksów, stanowi sobą mocną, zaskakującą i przewrotną opowieść o inności i braku tolerancji względem tych, którzy wyglądają inaczej niż wszyscy. To na pozór bajkowa relacja, która z jednej strony bawi, śmieszy i gwarantuje moc wielkich emocji, ale jednocześnie też i stanowi bolesny portret naszego społeczeństwa - zwłaszcza tu nad Wisłą, gdzie wciąż nie potrafimy zrozumieć tej pięknej prawdy, że odmienność jest czymś najwspanialszym, co mogło się przydarzyć nam, ludziom. I choć wymowa tej pozycji i zawarty na jej stronach bagaż wrażeń jest dość ciężki, to jednak tytuł ten stanowi cenną i niezwykłą pozycję dla dziecięcego odbiorcy.
Scenariusz komiksu dzieli się na dwie główne części - pierwszą, która przedstawia iście sielankowe życie Pascala i obraz jego przedziwnej codzienności w skażonym mieście ludzi..., jak i drugą, która objawia prawdę o odmienności chłopca i przedstawia cały szereg trudnych, bolesnych i krzywdzących zdarzeń, jakie wiążą się z negatywnym stosunkiem jego rówieśników i dawnych przyjaciół. I niewątpliwie wraz z przejściem pomiędzy tymi dwoma wątkami następuje zmiana wymowy tej relacji, która staje się mocniejszą, trudniejszą, niezwykle poruszającą, ale też i ciekawszą. Największe wrażenie budzi w nas ukazane tu zderzenie świata dziecięcej beztroski ze światem dorosłych leków, kompleksów, nielogicznych obaw...
Wspaniały jest główny bohater tej opowieści i komiksowy świat, w którym on żyje. Pascal to dobry, grzeczny, przepełniony marzeniami i planami na przyszłość, chłopiec. Jego ideały, wyobrażenia o ludzkim dobru i porządku codzienności burzy dostrzeżenie przez innych jego odmienności, które sprowadza na Pascala nie tylko ból i samotność, ale również poczucie bycia gorszym. To przesympatyczna postać, którą polubią, pokochają i mam nadzieję że także zrozumieją, wszyscy młodzi czytelnicy. Co zaś do rzeczywistości tej historii, to fascynujący jest podział na skażony, toksyczny i mało wyraźny świat ludzkiego zakłamania, jak i czysty, piękny, naturalny świat prowincji insektów, w którym te rzekomo obrzydliwe i zacofane postacie wiedzą czym jest miłość, współczucie, tolerancja...
Fabularnej jakości i efektowności tej opowieści dotrzymuje kroku również jej ilustracyjne oblicze. Sasha Homet stworzył tu niezwykle klimatyczne, pociągnięte płynną kreską i dość proste w swojej minimalistycznej konstrukcji, rysunki. Cechuje je oczywiście przede wszystkim wyraziste ukazywanie odmienności głównego bohatera względem rówieśników oraz różnic pomiędzy miastem i prowincją, ale też i chociażby kluczowych dla tej relacji emocji na twarzach postaci. Do tego mamy ciekawe kadrowanie i paletę barw w postaci bieli, czerni i wszechobecnej szarości. To niepozornie wielkie, piękne i wspaniałe ilustracje.
Czym jest inność głównego bohatera...? Otóż alegorią spojrzenia na nasz współczesny świat, gdzie to ludzie o innych kolorach skóry, wyznaniach i seksualnych orientacjach są uznawani za gorszych. I tak jak w tej opowieści, tak i w naszej realnej rzeczywistości nie jest gorszym ten, którego inności nie dostrzegamy, który się z nią nie wynosi i nie stara żyć tak, jak pragnie. To smutna i gorzka prawda o nas samych, która to mam nadzieję będzie ważną i cenną lekcją tolerancji dla wszystkich - tak najmłodszych, jak i dorosłych czytelników tej pozycji.
Opowieść Sashy Hommera pt. "Insekt", to niepozornych rozmiarów komiks dla dzieci i młodzieży, który jednak kryje w sobie wielki bagaż wrażeń, doznań i życiowej mądrości. To piękna, poruszająca, ale też i dająca pewien powiew nadziei na lepszą i bardziej normalną przyszłość, opowieść dla absolutnie każdego czytelnika. Ze swej strony gorąco wam polecam i zachęcam do sięgnięcia po ten nieoczywisty, zaskakujący i jakże wartościowy tytuł.