Inne nieba

Ocena: 4.8 (5 głosów)

Dwanaście utalentowanych polskich autorek science fiction i fantasy oraz ceniony współczesny artysta, autor niepokojących, sugestywnych obrazów. Dwanaście opowieści, dwanaście poruszających prac. Niezliczone emocje, trudne dylematy i fascynujący bohaterowie żyjący pod niebami innymi niż nasze.

Aneta Jadowska pisze o tym, że wiedźmy i potwory też mają swoje historie miłosne, a pradawna klątwa, pierwotna magia i mnóstwo uporu to czasami recepta na happy end. Anna Kańtoch porusza temat pandemii i zadaje pytania o źródło szaleństwa. Agnieszka Hałas zabiera czytelnika do krainy, gdzie płynie bezcenne żywomleko, a zło tkwi nie tyle w tajemniczym Potworze, ile w ludziach. Opowieść Krystyny Chodorowskiej stanowi zapis trudów życia w epoce lodowcowej i ucieczki przed nimi do zwierzęcego świata. Anna Nieznaj przedstawia dawną Rosję, w której czai się przedwieczna groza. Ewa Białołęcka zabiera nas do krainy olbrzyma, któremu co roku składana jest ofiara. Z kolei Anna Hrycyszyn odmalowuje planetę, gdzie panuje sielski spokój... do czasu.

Magdalena Kubasiewicz tworzy sugestywny zapis podróży młodej dziennikarki, której straceńczy kierunek za wszelką cenę musi zostać zmieniony. W postapokaliptycznym świecie Aleksandry Zielińskiej rządzą leśni bogowie i przedziwne zwierzęta. Wszystko się zmienia, gdy granicę zony przekraczają żołnierze. Milena Wójtowicz zabiera nas w czasy polowań na czarownice, gdy człowiek był człowiekowi wilkiem. Aleksandra Janusz kreuje wizję toczonej przez wojnę Ukrainy, do której zdezerterował neosowiecki android. Martyna Raduchowska przedstawia podwodny świat syren, które są bezwzględnie zabijane przez ludzi i bynajmniej nie pozostają dłużne.

Odległe krainy. Odmienne emocje. Inne nieba.

***

Prace Jakuba Różalskiego są tak wyjątkowe, i mają w sobie tę ,,boską cząstkę", patrzysz i bez pudła rozpoznajesz, kto jest autorem. Inspirował już hollywoodzkie produkcje, gry, a teraz literacko i z grubej rury zmiażdży Was połączenie dwóch dziedzin sztuki. 12 grafik, 12 najlepszych nazwisk autorek, 12 opowiadań z różnych światów, a każdy wbija w fotel. Idealny mariaż, świetna klamra i spójność fabularna. Najgorętsza premiera jesieni.

Katja Frankowska - Babskie Gusła

BIOGRAM

Jakub Różalski - niezależny artysta, ilustrator i bajarz. Szerzej znany jako twórca alternatywnego świata 1920+ (Scythe, Iron Harvest), a także z mrocznych, sugestywnych i poruszających wyobraźnię obrazów cyfrowych. Jego prace od lat inspirują branżę gier i filmów. Od 2015 roku skupia się wyłącznie na własnych autorskich projektach oraz projektach opartych na stworzonych przez niego światach. W swojej twórczości łączy klasyczne motywy i malarskość z nowoczesnością i oryginalnymi pomysłami. Jego największą inspiracją jest malarstwo przełomu XIX i XX wieku, historia, ludowe opowieści, codzienne życie, dzika przyroda oraz ukochana żona Alsu.

O sobie mówi: ,,Zawsze najbardziej mnie interesowało tworzenie i opowiadanie historii poprzez sztukę. Tworzenie dla widza portali do innych światów, ale pozostawianie im miejsca na własną interpretację i wyobraźnię".

Informacje dodatkowe o Inne nieba:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2022-09-07
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788382102949
Liczba stron: 536

więcej

Kup książkę Inne nieba

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne nieba - opinie o książce

Zacznę od tego, co najbardziej rzuca się w oczy w przypadku tej książki: czyli od szaty graficznej. Jest piękna! Twarda oprawa, a do tego cudne ilustracje Jakuba Różalskiego - aż chce się tę ksiażkę wziąć do ręki. A jednak często się zdarza w przypadku tak pięknych wydawnictw, że jest to przerost formy nad treścią i w pięknej oprawei dostajemy nudę. To nie ten przypadek! Czytało mi się świetnie! I sądzę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, bo tematyka jest bardzo szeroka: od słowiańskich legend, przez kosmiczne podróże, mity, baśnie, a nawet kryminał czy horror. Do wyboru, do koloru :) 

Oczywiście, jak to zwykle bywa w przypadku antologii, nie wszystkie opowiadania do mnie przemówiły, ale nie zamierzam punktować auteorek i pisać, że ta dobrze, a tamta źle, bo na pewno każde znajdzie swoich zwolenników. Każda historia jest dopracowana i każda ma jakieś przesłanie, a w połączeniu z tymi wspaniałaymi reprodukcjami, które dopełniają treści, tworzą naprawdę niezwykłą ucztę czytelniczą. 

Jeśli szukacie pięknego prezentu, albo po prostu chcecie się pozachwycać wydaniem - polecam. Nie zawiodłam się, a kilka opowieści mnie wręcz oczarowało! Uważam, że to jedna z najlepszych antologii, jakie czytałam, a czytam ich sporo. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2022-10-11, Ocena: 5, Przeczytałam,

W 2018 roku na polskim rynku ukazała się bardzo oryginalna antologia pt.  ,,Inne światy", która przyciąga do siebie nie tylko ze względu na walory wizualne, ale przede wszystkim przez założenie, który było bazą jej powstania - mianowicie polscy autorzy literatury pięknej i fantastyki stworzyli opowiadania na podstawie obrazów polskiego artysty Jakuba Różalskiego. Cztery lata później, we wrześniu 2022 roku ukazała się druga taka antologia. Ta jednak zebrała w sobie grono autorek fantasy, które są członkiniami grupy Harda Harda I to właśnie kobiety są tutaj bohaterkami tych historii, które mimo że mocno się od siebie różnią, to łączy je jedno - mroczny, niepokojący klimat z pracy Różalskiego, który z powodzeniem łączy dawne wierzenie, słowiański mity z współczesnością. Mamy tu więc trochę zimowych opowiadań rozgrywających się na wschodnich terenach, trochę nowych interpretacji znanych mitów i baśni, a także statki kosmiczne i podróże w czasie. Fani kryminału też znajdą tu co nieco - mnie do gustu mocno przypadło opowiadanie Anny Kańtoch, która osadziła swoją opowieść w pandemicznej Polsce, a elementy fantastyki są tu naprawdę delikatne. Co warte też wspomnienia, to eleganckie wydanie tego zbioru - na początku zamieszczone są prace Różalskiego, które były inspiracją do powstania opowiadań, a te z kolei pisane są naprawdę fajną czcionką, przez co czytanie jest bardzo komfortowe. No i ten grzbiet zdobiony! Piękna ozdoba biblioteczki :) Polecam nie tylko fanom fantastyki!

Link do opinii
Avatar użytkownika - kamilorman
kamilorman
Przeczytane:2022-12-09, Ocena: 4, Przeczytałem,
Inne książki autora
Sorge
Aleksandra Zielińska0
Okładka ksiązki - Sorge

Nowa i niezwykle osobista powieść jednej z najbardziej utalentowanych autorek młodego pokolenia. Sorge to książka o stracie i żałobie, zarówno po zmarłych...

Bura i szał
Aleksandra Zielińska0
Okładka ksiązki - Bura i szał

Mroczna i piękna historia szaleństwa, opowiedziana przez Aleksandrę Zielińską!    Nowa powieść autorki Przypadku Alicji, głośnego debiutu nominowanego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy