Doskonała powieść psychologiczna o kilkunastoletniej dziewczynie, wychowance domu dziecka, która z trudem wyzwala się z kompleksu samotności i wyobcowania. Występują tu również - w nowych rolach - bohaterowie powieści ,,Ten obcy".
Irena Jurgielewiczowa - powieściopisarka i pedagog, autorka wielu prac dotyczących czytelnictwa i dydaktyki. Początkowo pisała utwory dla dzieci najmłodszych - ,,Historia o czterech pstroczkach" (1948) to jej debiutancka książka. Potem ukazały się m.in.: ,,O chłopcu, który szukał domu" (1957), ,,Kajtek, warszawski szpak" (1958), ,,Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla" (1960). Wielką popularność wśród czytelników i uznanie krytyki zyskały psychologiczne powieści dla młodzieży, takie jak: ,,Niespokojne godziny" (1964), ,,Wszystko inaczej" (1968), ,,Ważne i nieważne" (1971), a przede wszystkim ,,Ten obcy" (1961). Książka ta umieszczona została w 1964 r. na Liście Honorowej im. H.Ch. Andersena i przetłumaczona na wiele języków.
Bohaterów tej powieści spotkać możemy w kolejnej książce Ireny Jurgielewiczowej pt. ,,Inna?" (1975). Opowiada ona o kilkunastoletniej wychowance domu dziecka, wrażliwej i ambitnej dziewczynie, która w obawie, by nie ujawnić przed rówieśnikami swoich kompleksów, pozuje na inną, niż jest w rzeczywistości. Ta wartościowa i interesująca przez swa dramatyczną akcję powieść uzyskała w 1976 r. wyróżnienie Premio Europeo.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2019-03-06
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 256
Niespokojne godzinyPowieść o potrzebie zaufania i akceptacji, a przede wszystkim o miłości, która te potrzeby zaspokaja. Kasia - bohaterka powieści - poznaje...
"Byłam, byliśmy" to książka wyjątkowa w twórczym dorobku Ireny Jurgielewiczowej, znanej autorki powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży....
Przeczytane:2015-06-15,