Ignacy Loga-Sowiński (1914-1992). Portret gomułkowca

Ocena: 3 (1 głosów)

Biografistyka dotycząca PRL jest skoncentrowana na czołowych politykach - Bolesławie Bierucie, Władysławie Gomułce, Edwardzie Gierku czy Wojciechu Jaruzelskim. Brakuje biografii postaci z drugiego planu. Stąd, pisząc o Gomułce, należy dostrzegać nie tylko premiera Józefa Cyrankiewicza, lecz także Ignacego Logę-Sowińskiego (1914-1992), pseudonim ,,Ignac", o którym traktuje prezentowana książka. Wywodził się on z Łodzi, gdzie związał się z KPP i za co trafił do więzienia. W latach 1939-1941 przebywał w zajętym przez Związek Sowiecki Białymstoku, później działał w komunistycznym podziemiu na obszarze okupowanej przez Niemców Polski, aby po wojnie - choć z zawirowaniami w okresie stalinowskim - stopniowo wspinać się po szczeblach kariery. Z Gomułką zetknął się na początku wojny, natomiast od końca 1943 roku łączyła ich już ścisła współpraca. Po ponownym objęciu władzy przez ,,Wiesława" Loga-Sowiński znalazł się w wąskim gronie jego najbliższych ludzi. Z Gomułką doświadczał przemian październikowych 1956 roku i praktycznie razem z nim w niesławie kończył karierę polityczną w grudniu 1970 roku. Przez całe życie, z wyjątkiem okresu stalinizmu, był całkowicie lojalny zarówno wobec swego patrona, jak i Moskwy. Ta postawa pozwalała mu przez lata utrzymywać się na szczytach władzy.

Biografia Logi-Sowińskiego jest książką o mniej znanych aspektach funkcjonowania elit PRL, o relacjach między ludźmi ze ścisłego kierownictwa, a także o sposobach praktykowania władzy i korzystania z niej.

Informacje dodatkowe o Ignacy Loga-Sowiński (1914-1992). Portret gomułkowca:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Data wydania: 2022-10-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788382208740
Liczba stron: 426
Tytuł oryginału: Ignacy Loga-Sowiński (1914-1992). Portret gomułkowca
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Ignacy Loga-Sowiński (1914-1992). Portret gomułkowca

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ignacy Loga-Sowiński (1914-1992). Portret gomułkowca - opinie o książce

Portret gomułkowca jest biografią Ignacego Logi-Sowińskiego pseudonim "Ignac". Był postacią drugiego a nawet trzeciego planu w kwestii PRL, zaraz za Gomułką i Cyrankiewiczem. Pochodził z Łodzi gdzie związał się z KPP (Komunistyczną Partią Polski), gdzie też w wyniku rewizji ujawniono rękopis odezwy komunistycznej za co trafił do więzienia gdzie przebywał do wybuchu II Wojny Światowej. W okresie okupacji działał w komunistycznym podziemiu na terenie okupowanej przez Niemcy Polsce.
Razem z Mieczysławem Moczarem utworzył organizację "Front Walki o Naszą i Waszą Wolność", która po utworzeniu Polskiej Partii Robotniczej zasiliła jej szeregi. Od tego czasu osoba Ignacego Logi-Sowińskiego była ściśle powiązana z PPR i PZPR.
Od roku 1944 do 1952 był posłem w Krajowej Radzie Narodowej, a w latach 1957 - 1972 był posłem na Sejm PRL w czterech kadencjach.
W czerwcu 1968 roku uczestniczył w honorowych obchodach 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Gomułkę i Logę-Sowińskiego od 1943 roku łączyła ścisła współpraca, Ignac należał do wąskiego grona najbliższych, najbardziej zaufanych ludzi Gomułki.
Po przejściu na emeryturę w 1978 roku działał w wielu organizacjach społecznych, był wiceprezesem ZBoWiD (Związek Bojowników o Wolność i Demokrację). W 1982 znalazł się w składzie Komitetu Honorowego uroczystości żałobnych Władysława Gomułki.
Przez całe swoje życie był całkowicie lojalny wobec Gomułki i wobec Moskwy, co pozwoliło mu przez lata utrzymać się na szczycie władzy.
Zmarł 10 grudnia 1992 roku w Warszawie. Został pochowany w grobie rodzinnym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Jako wielbicielka historii miałam nadzieję na wciągającą biografię osoby o której mało się mówi, zwłaszcza iż zmarł zanim się urodziłam, przez co nie miałam okazji wcześniej zapoznać się z jego osobą. Również na lekcjach historii nie wiele się słyszy o osobach z dalszego planu zwłaszcza w tym okresie historii który już sam w sobie jest często pomijany.
Niestety jednak nie tego się spodziewałam. Książka nie porwała mnie ani osoba opisywana nie była aż tak ciekawą postacią o której chciałabym wiedzieć więcej.
Proszę o dodanie w recenzji informacji: Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Link do opinii
Inne książki autora
Opozycja i opór społeczny w Łodzi 1956-1981
Krzysztof Lesiakowski0
Okładka ksiązki - Opozycja i opór społeczny w Łodzi 1956-1981

Książka jest poświęcona problematyce opozycji i oporu społecznego w Łodzi - formy tego oporu były różne, a niektóre wydarzenia miały nawet charakter ogólnopolski....

Obchody milenium w Diecezji Łódzkiej
Krzysztof Lesiakowski0
Okładka ksiązki - Obchody milenium w Diecezji Łódzkiej

Obchody Milenium Chrztu Polski w Diecezji Łódzkiej w latach 1966-1967, którym towarzyszyły konkurencyjne obchody państwowe Tysiąclecia Państwa Polskiego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy