Idź za mną. Język sekciarskiego fanatyzmu

Charyzmatyczni przywódcy używają rozmaitych technik, żeby odpowiedzieć na fundamentalne ludzkie potrzeby. Sekty od zawsze kuszą obietnicami zbawienia, bogactwa, wspólnotowego doświadczenia i poprawy życia. Czy przypadkiem nie tym samym przyciągają nas siłownie, internetowe biznesy i ruchy polityczne?

Wyjaśnienia tego fenomenu Amanda Montell szuka w samym języku: od zręcznej redefinicji znanych pojęć do potężnych eufemizmów, tajnych kodów, zmian sensu, modnych powiedzonek, śpiewów i mantr, ,,mówienia językami", wymuszonej ciszy, a nawet hasztagów. Doskonale pokazuje, w jaki sposób używają językowych sztuczek duchowi wyzyskiwacze, ale też ludzie od piramid finansowych, politycy, dyrektorzy start-upów, internetowi spiskowcy, instruktorzy fitness, a nawet influencerzy. ,,To jest nasz Tydzień Triumfu", ,,Wzlećmy ponad i poza", ,,Jesteście najwspanialszym pokoleniem wojowników i bohaterów" - to tylko kilka haseł, które równie dobrze sprawdzą się wśród scjentologów, jak i na siłowni czy w instagramowej rolce.

Wszak chęć wiary w coś większego od nas i pragnienie wspólnoty są wpisane w nasze DNA.

,,Celnie opisując zjawiska ze świata duchowej szarlatanerii i marketingu, Montell przygląda się popkulturowej dekonstrukcji takich pojęć jak ,,sekta" czy ,,kult", a także dostarcza obrazowych przykładów mocy języka - kolejnej broni w arsenale manipulatorów. To swoisty podręcznik językowej samoobrony w świecie pełnym zagrożeń - w ich rozpoznaniu kluczową rolę odgrywa wrażliwość na to, co i jak się do nas mówi." Jagoda Ratajczak

,,Wnikliwa i fascynująca analiza siły języka, który potrafi omamić nas wszystkich. Opanowanie niuansów sekciarskiej mowy sprawia, że Montell jest równie hipnotyzująca i charyzmatyczna jak guru, których działalność opisuje." Molly Ringwald

,,Niepokojąca, poruszająca opowieść o manipulacyjnym języku sekt." ,,Kirkus Reviews"

,,Zabawna, a zarazem arcyciekawa analiza sposobów, na jakie język może nas zwieść i uwieść - czasami poza punkt, z którego nie ma odwrotu." Elisabeth Thomas

,,Nigdy więcej nie pomyślisz o sektach w ten sam sposób [...]. Amanda Montell łączy prawdziwe dziennikarskie czarnoksięstwo z humorem i nieustraszoną ciekawością, dzięki czemu tworzy opowieść pyszną i przenikliwie mądrą [...]." Chelsea Bieker

,,Błyskotliwa, wciągająca i niezwykle intrygująca. Książka Montell [...] wnikliwie analizuje mechanizmy władzy, wspólnoty, języka i połączeń między nimi." Alexis Henderson

,,Ta dowcipna, przenikliwa i zaskakująco aktualna książka, której nie sposób odłożyć, jest równie intrygująca, jak fascynujące są grupy, które bada." Andrea Bartz

,,Wszyscy jesteśmy podatni na zniewolenie, a fenomenalna książka Montell przedstawia tę mrożącą krew w żyłach sytuację tak dobitnie, jak to tylko możliwe." ,,Bitch"

Informacje dodatkowe o Idź za mną. Język sekciarskiego fanatyzmu:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2024-08-07
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 9788381919395
Tytuł oryginału: Cultish: The language of fanaticism

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze Sekty i grupy kultu chrześcijańskie i pokrewne Współczesne sekty i grupy kultu niechrześcijańskie i parachrześcijańskie

Kup książkę Idź za mną. Język sekciarskiego fanatyzmu

Idź za mną. Język sekciarskiego fanatyzmu - opinie o książce

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2024-08-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Idź za mną. Język sekciarskiego fanatyzmu" to bardzo ciekawy reportaż, który opisuje sekty i kulty ale z językowej strony.

Książka została napisana przez językoznawcę i dla osób, które nie interesowały się nigdy tą dziedziną fragmenty mogą być trudniejsze. Mimo chwilami bardziej naukowego języka ten tytuł czyta się bardzo dobrze. Autorka używa tutaj również języka potocznego, dodaje własne komentarze do tego o czym pisze.

Pokazuje nam, że język ma moc. Opisuje nie tylko sekty, ale również zwraca uwagę na język grup jak AA, crossfit, różnych firm czy koncernów. Pokazuje jak użycie języka na nas wpływa, jak sami przejmujemy różne zwroty i tak kształtujemy rzeczywistość.

Doskonale zostało tutaj zobrazowane jak za pomocą słów manipuluje się ludźmi.

Jest to naprawdę interesująca lektura. Nie tylko możemy dowiedzieć się o różnych zjawiskach i wydarzeniach, ale możemy jak to wszystko działa. Co za tym idzie jak rozpoznawać te manipulację i kontrolę językową w życiu.

Autorka oddaje tutaj również głos różnym badaczom z zakresu języka, religii, kultury, ale również ludziom, którzy przynależeli do różnych grup czy sekt.

Uważam, że jest to książka, po którą każdy powinien sięgnąć. Zdecydowanie polecam!

Avatar użytkownika - Zabkowa
Zabkowa