reklama

Idol w ogniu

Książka laureatki Nagrody im. Akutagawy, najbardziej prestiżowego japońskiego wyróżnienia dla debiutujących autorów.

Dla licealistki Akari sensem życia jest jej muzyczny idol Masaki. Całe dnie i noce spędza na obsesyjnym tropieniu jego wypowiedzi w internecie, prowadzi bloga na jego temat, a jej relacje z ludźmi ograniczają się praktycznie do tych istniejących w mediach społecznościowych. Pewnego dnia Akari budzi się, a jej telefon zalewają powiadomienia: Masaki uderzył fankę. Pogrążona w swoim fanatycznym uwielbieniu dla idola dziewczyna daje się porwać internetowej wojnie, a jej obsesja na jego punkcie się pogłębia.

Wstrząsająca opowieść o sławie, toksycznym uwielbieniu i rozczarowaniu, napisana przez osobę niewiele starszą od bohaterki. ,,Idol w ogniu" rzuca nowe światło na zjawisko fandomów, przemysł produkowania gwiazd muzycznych i uwodzicielską moc mediów społecznościowych. To też opowieść o potężnej emocjonalnej pustce, która pojawia się, gdy idol wypada z łask.

Informacje dodatkowe o Idol w ogniu:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-09-06
Tytuł oryginału: Oshi, moyu

Tagi: Współczesna proza literacka

Kup książkę Idol w ogniu

Idol w ogniu - opinie o książce

Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2023-10-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Wystarczył mi widok Masakiego na wielkim ekranie, zlanego potem, żeby moje pachy również zwilgotniały od potu. Naśladowanie go było dla mnie przebudzeniem. Wydobywał ze mnie coś, co zwykle z poczuciem rezygnacji wypuszczałam z rąk,
obok czego przechodziłam obojętnie, żeby tylko jakoś przetrwać - coś, co w sobie tłamsiłam."

"Sądziłam, że zawsze robiłam to, co mój idol: że za dwie osoby czułam ciepło ciała, oddech i impulsy do działania."

Świat młodej Akari się rozpada ... Jej ukochany idol - Masaki znajduje się właśnie w centrum wielkiego skandalu. Masaki - bożyszcze tłumów podczas jednego ze swoich występów uderzył fankę i posypał się na niego zasłużony hejt.
To wydarzenie wystarczyło, aby część fanów się od niego odwróciła, ale wielu z nich nadal go wielbi - wśród nich jest Akari, która choć ma wątpliwości i jest rozdarta to nadal obsesyjnie śledzi Masakiego. To właśnie na niej skupia się historia "Idola w ogniu" Rin Usami.
Jest to książka laureatki Nagrody im. Akutagawy, najbardziej prestiżowego japońskiego wyróżnienia dla debiutujących autorów.

"Idol w ogniu" to opowieść licząca lekko ponad 130 stron. Opowieść, która nie trafi do każdego bo jest specyficzna jak przystało na literaturę azjatycką.
Nie jest oczywista a pewnych rzeczy trzeba się domyślić, szczególnie jeśli chodzi o zakończenie (nadal nie wiem jak mam je zinterpretować).
Ale podobała mi się!
Myślę, że jest to książka, przy której można prowadzić ciekawe dyskusje. Mamy tu dokładny wgląd w środowisko fanów, ich fanatycznych obsesji. Są to często młodzi ludzie tacy jak główna bohaterka, nie mający własnego życia a żyjący życiem swojego idola.
To właśnie przez takie osoby idol staje się czymś na kształt boga. Bądź co bądź zjawisko fandomu jest już elementem współczesnej kultury i nie stanowi problemu, o ile nie jest to ślepe i bezkrytyczne uwielbienie. Rin Usami skupia się na tym niezdrowym, toksycznym zachowaniu fanów i pokazuje jak łatwo się w tym zatracić.

Akari jako bohaterka nie jest dla mnie do końca zrozumiała ale wiele jej myśli stają się bardzo celne i oddają stan w jakim się ona znajduje.

"Chciałam poczuć moje własne istnienie poprzez przekonywanie się wciąż na nowo, że on także istnieje." Momentem przełomowym dla Akari jest uświadomienie sobie, że jej idol też jest człowiekiem. I tak, też może popełniać błędy. Kiedy Masaki traci popularność pojawia się w niej ogromna pustka, której nie ma czym wypełnić. Ta książka jest smutna, tak jak smutne wydaje się życie Akari ale warta przeczytania i refleksji.

Avatar użytkownika - zaczytania
zaczytania
Przeczytane:2023-09-10,

Akari sens życia upatruje jedynie w Masakim, swoim muzycznym idolu. To na gadżety z nim związane, na jego płyty i koncerty wydaje wszystkie zarobione pieniądze. W szkole idzie jej tragicznie, nie lepiej jest w pracy. Dziewczyna prowadzi fanowskiego bloga, którego poświęca Masakiemu i obsesyjnie śledzi wszystkie komentarze pojawiające się na jego temat w sieci. A tych niepochlebnych jest coraz więcej, ponieważ gwiazdor uderzył swoją fankę… Świat Akari zaczyna się sypać, a ona desperacko próbuje ratować wizerunek swojego idola. Nastolatka wpada w obłęd, a jednocześnie dosięga ją coraz większa pustka. Życie Akari przelewa się przez palce, a ona sama traci podwaliny swojej egzystencji, jakimi są pełne oddanie, uwielbienie i poświęcenie dla celebryty.

Rin Usami na nieco ponad stu trzydziestu stronach opisała historię wstrząsającą, dającą do myślenia i przerażającą. Ta książka pokazuje, jak zgubne mogą być działania w internecie i bezgraniczne zaślepienie na produkowane przez media gwiazdy. Z każdą kolejną kartką byłam w coraz większym szoku, do czego może doprowadzić poświęcenie dla osoby, która nawet nie ma o tym bladego pojęcia.

Ta książka jest do bólu emocjonalna i smutna. Bardzo smutna. Prezentuje obraz młodej osoby, która pod wpływem zjawiska fandomu, ślepej, platonicznej miłości i fanatyzmu zaczyna popadać w stany depresyjne i traci sens życia. Przerażające.

“Idol” to tekst, po który bez wątpienia warto sięgnąć. To trudna, ale zarazem potrzebna książka. A przeczytanie jej zajmie Ci jeden wieczór.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung