reklama

Idąca

Idąca nie jest jej prawdziwym imieniem, jednak to słowo najlepiej ją opisuje. Kiedy tylko może, rusza przed siebie, a gdy wyruszy, nie potrafi się zatrzymać. Porozumiewa się za pomocą rysunków, jej bezpieczną przystanią są literatura, sztuka i baśnie. Z beztroskiego, przepełnionego kolorami świata dzieciństwa wyrywa ją wojna domowa. Gdy wszystko, co ważne, zostaje jej odebrane, uwięziona w dawnej drukarni samotna dziewczyna zaczyna spisywać swoją historię.

Czy znajdzie odpowiedzi na pytania, które ją nurtują:

o       Czy świat zawsze był taki?

o       Dlaczego wszystko, co istnieje, może tak szybko zniknąć?

o       Czemu ludzie tak łatwo rozpadają się na kawałki?

o       Dlaczego samoloty uśmiercają ludzi?

o       Czy to na pewno jest coś, co powinny robić samoloty?

Idąca, nie rozumie przemocy i nadal szuka piękna w ludziach i w przyziemnych szczegółach życia. Jest jak kruchy, mały motyl, który unosi się ponad przerażeniem, jakby był ostatnim kawałkiem piękna na tym świecie. Ostatnim znakiem nadziei.

Samar Jazbek - Syryjska pisarka, dziennikarka i scenarzystka, urodzona w 1970 roku w nadmorskim mieście Dżabla. W swoich wczesnych powieściach krytycznie analizowała stosunki społeczne panujące w rządzonej przez klan Al-Asadów Syrii, poruszając drażliwe tematy, takie jak rola wojska w życiu Syryjczyków, nierówności klasowe czy miłość lesbijska.

W 2011 roku opowiedziała się po stronie opozycji i brała udział w pokojowych protestach antyrządowych, które zapoczątkowały rewolucję. Aresztowana przez siły reżimu i zastraszana, wyjechała z kraju. Od 2013 roku mieszka w Paryżu.

Na Zachodzie uznanie przyniosły jej relacje z wojny domowej w Syrii. Była wielokrotnie nagradzana, między innymi za książkę Krzyżowy ogień: Dzienniki z powstania syryjskiego. W 2013 roku PEN International wraz z organizacją Oxfam Novib odznaczył ją International Free Expression Award, nagrodą przyznawaną pisarzom, którzy bronią wolności słowa mimo zagrożenia prześladowaniami. W 2016 roku w Polsce ukazała się Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii, relacja autorki z ogarniętej wojną Syrii (do której wyprawiła się trzykrotnie przez zieloną granicę).

Informacje dodatkowe o Idąca:

Wydawnictwo: Sonia Draga