Jaka przyszłość czeka nasz gatunek?
Światowy bestseller. Jedna z dziesięciu najlepszych książek non-fiction 2017 roku według magazynu ,,Time"
,,Naprawdę porywająca książka, pełna inspirujących pomysłów, zrozumiale napisana, bez nadmiernej ilości naukowego żargonu. Zmusza do myślenia o przyszłości, czyli, inaczej mówiąc, do zastanowienia się nad naszą teraźniejszością".
Bill Gates, ,,TIME"
Homo deus to śmiała analiza historii naszego gatunku oraz najnowszych osiągnięć nauki i technologii. Badamy ludzkie geny, łączymy komputery z mózgami, hodujemy tkanki w próbówkach. Niedługo technologia pozwoli nam swobodnie modyfikować nasze ciała. Yuval Noah Harari twierdzi, że kiedy stopniowo zmienimy nasze umysły, niepotrzeżenie powstanie nowy gatunek, człowiek bóg - homo deus.
,,Skoro tak wiele już osiągnęliśmy, prawopodobnie zechcemy sięgnąć po szczęście, boskość i nieśmiertelność - nawet jeśli nas to zabije".
Y.N. Harari
Starzejący się i psujący organizm to tylko problem techniczny. Niebawem najbohatszych będzie stać na przedłużanie swojego życia. Jeśli człowiek będzie nieśmiertelny, jak zmienią sięspołeczeństwa i religie? Jakie czekają nas zagrożenia? Czy sztuczna inteligencja zajmie miejsce człowieka? Być może spełni się czarny scenariusz - garstka zmodyfikowanych ludzi zapanuje nad światem, a reszta stanie się zbędna. Jak będzie wyglądało dążenie superludzi do szczęścia? Y.N. harari wnikliwie przygląda się naszej przeszłości i współczesnym kierunkom rozwoju cywilizacji.
Kim stanie się człowiek?
Głośna książka jednego z najciekawszych myślicieli XXI wieku.
AUDIOBOOK W INTERPRETACJI ROCHA SIEMIANOWSKIEGO
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2018-06-20
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Czyta:
Tytuł oryginału: Homo Deus: A Brief History of Tomorrow
Książkę wybrałam od niechcenia, czyli nie czytałam recenzji ani opisu z tyłu. Tak czasem mam, gdy chce się zaskoczyć i nie oczekiwać za wiele. To była dobra decyzja, bo po jej przeczytaniu dowiedziałam się, że jej nie zrozumiałam ?
Czytając ją „widziałam” historię pokazującą, jak zmieniał się świat, jak wiele rzeczy jest ze sobą powiązanych i każda zmiana społeczna wpływa na resztę naszego życia. Sporo ciekawostek i trochę nowej dla mnie perspektywy patrzenia na świat. Czy była to książka o przyszłości, trochę tak, ale w rzeczywistości poznajemy bardziej krótką historię człowieka stadnego.
Wizja przyszłości nieprawdopodobna, ale prawdopodobnie możliwa.
Byłam pełna obaw sięgając po tę pozycję - czy wytrwam, czy będzie wystarczająco angażująca jak to z wywodami filozoficznymi bywa. Nic bardziej mylnego - czytało i słuchało się ją miejscami jak ekscytujący kryminał. Główne pytanie dotyczy naszej przyszłości. I nie jest to wizja optymistyczna - niszczymy naszą planetę z zatrważającą bezmyślnością, odbieramy przestrzeń życiową zwierzętom i traktujemy je z okrucieństwem, tworzymy nowe technologie oddając się z naiwnością w jej władanie. Szczególnie bliski jest mi sam światopogląd autora: laicki, a wręcz momentami antyreligijny, racjonalny. Niezwykle wnikliwie została przedstawiona rola religii w życiu ludzkości i uzasadniony krok po kroku jej anachronizm i mechanizm tworzenia tej "zbiorowej fikcji".
Raziła mnie jednak pewna powierzchowność prezentowania funkcjonowania emocjonalno - społecznego człowieka. Widać, że autor jest oczytany, czerpie garściami z różnych badań, ale robi to niezbyt wnikliwie. Szczególnie irytujące było podporządkowywanie wielu zachowań prostym mechanizmom biologicznym - no niestety aż tak prosto jak to autor przedstawia to nie jest. Ciekawie połączyło mi się czytanie książki z oglądanem serialu "Ad vitam", w którym ludzie właśnie dzięki rozwojowi technologii stali sie prawie nieśmiertelni. Serial pokazuje, jakie wówczas pojawiają się dylematy i problemy. Natomiast na pewno nie pojawia się powszechna szczęśliwość. "Homo deus" to naprawdę ciekawa książka przede wszystkim ze względów poznawczych, nakłania do refleksji i zadaje intrygujące pytania.
Spider-Man, Wonder Woman, Superman, Batman? Nie. Prawdziwym bohaterem jesteś ty i posiadasz fantastyczną supermoc! Żeby zrozumieć, jaka może być potężna...
Multidyscyplinarna, przekrojowa książka popularnonaukowa obejmująca historię ludzkości od wyewoluowania gatunku homo sapiens w plejstoceńskiej Wschodniej...
Przeczytane:2021-11-04, Ocena: 6, Przeczytałem,
Uwielbiam literaturę faktu, więc jestem zachwycona tą książką. Kolejna na liście to 21 lekcji na XXI wiek :)