Pierwsza tak ambitna i szeroko zakrojona historia terroryzmu to wyjątkowe dzieło, pozwalające na głęboką analizę samego zjawiska oraz ewolucji jego postrzegania. Autorzy śledzą skrupulatnie wszystkie przejawy i formy terroryzmu na przestrzeni dziejów ‒ od Zelotów i Asasynów, poprzez XIX-wiecznych anarchistów, terror rosyjski w służbie państwa, współczesne formy wyrosłe po roku 1968, aż po radykalny fundamentalizm muzułmański bojowników Al-Ka’idy i Państwa Islamskiego. Obszerny wykład historyczny został wzbogacony bogatym wyborem tekstów źródłowych – wystąpień, manifestów i pism teoretycznych najbardziej wpływowych postaci ‒ od Bakunina po Ibn Ladena i Az-Zawahiriego ‒ w większości niedostępnych dotąd polskim czytelnikom. Rozmach tego dzieła ‒ będącego wynikiem pracy międzynarodowego zespołu specjalistów ‒ pozwala śmiało nazwać je wielką encyklopedią terroryzmu.
Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2020-10-15
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 600
Tłumaczenie: Katarzyna Pachniak
Książka stanowi podsumowanie wieloletniego doświadczenia autorów - hematologów znanych w środowisku ze swoich osiągnięć naukowych i dydaktycznych. Jest...
Mało znane są dzieje polskojęzycznych radiostacji działających w okresie II wojny światowej. Poniższy artykuł jest próbą ukazania dziejów jednej z nich...
Przeczytane:2021-09-01, Ocena: 6, Przeczytałem,
Przyszło nam żyć w czasach, w których określenie „terroryzm” odmieniane jest przez wszystkie możliwe przypadki i pada w mediach kilka/kilkanaście razy dziennie. Bardzo mało jednak osób jest świadomych tego, że „terroryzm” nie jest wytworem czasów współczesnych. Ignorując jego historię i kolejne metamorfozy doprowadzamy do jego nieustającego rozwoju co prędzej czy później zawsze mści się na niewinnych ludziach. Warto więc poznać przeszłość „terroryzmu”, jeśli naprawdę chce się mu zapobiegać. W tym właśnie celu powstała publikacja Historia terroryzmu. Od starożytności do Da’isz wydawana na naszym rynku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.
Mamy tutaj do czynienia z publikacją łączącą elementy eseju, encyklopedii i podręcznika historycznego, w której wielu autorów przedstawia czytelnikowi pewne zagadnienie. W ramach książki dostępne są chronologicznie ułożone rozdziały poświęcone konkretnemu tematowi, gdzie najwięksi specjaliści starają się w dość szczegółowy sposób opisać historię terroryzmu i jego kolejne przemiany. Jest to więc publikacja pod pewnymi względami dość wymagająca i kierowana jedynie do osób, które pasjonują się historią i chcą poznać przeszłość „terroryzmu”.
Cała książka składa się z 21 rozdziałów, podzielonych na cztery odrębne segmenty. Biorąc jednak pod uwagę tematykę pojawiającą się na kolejnych stronach, można publikację rozdzielić na dwie różne części. W pierwszej z nich autorzy skupiają się na historii terroryzmu od czasów prehistorycznych do okresu współczesnego. Druga z kolei część jest zbiorem przeróżnych tekstów powiązanych z „terroryzmem”.
Na samym początku na czytelnika czeka jednak dość rozbudowany wstęp, dzięki któremu zrozumie on definicję „terroryzmu”. Pozna różne jego odmiany i oblicza oraz to jak na przestrzeni lat uległ on różnym przemianom i ewolucjom. Dopiero taka „podstawa” pozwoli mu na należyte zrozumienie dalszej części książki.
Początkowe rozdziały poświęcone konkretnym dawnym okresom czasu są naprawdę ciekawe i zawierające sporą dawkę różnej wiedzy. Autorzy starają się w dość obszerny sposób opisać zarówno kontekst historyczny, jak i odnieść się do różnych regionów świata i konkretnych przypadków. Tworzą oni naprawdę wciągającą historyczną narrację, która poparta jest wieloma dowodami. Mamy więc tutaj okazję zapoznać się z „ewolucjami” terroryzmu od „assasynów” przez okres rewolucji francuskiej, czasy II Wojny Światowej po końcówkę lat 60.
Cała recenzja na: