Historia polskiego smaku. Kuchnia, stół, obyczaje

Ocena: 5 (2 głosów)
Inne wydania:
Wciągająca opowieść o ponad tysiącletniej historii polskiej kuchni. Kluczem jest kultura polskiego stołu: sztuka kulinarna i obyczaje na przestrzeni wieków. Zaglądamy do chat pierwszych Piastów i do sarmackich spiżarni, biesiadujemy na zjazdach szlacheckich, w salonach bogatego mieszczaństwa, zajadamy się kawiorem w legendarnej Adrii, a w czasach PRL wpadamy na setę i galaretę do baru za rogiem lub na obiad do „placówki zbiorowego żywienia".

Treść książki stanowi niezrównany opis obyczajów, zbiór anegdot oraz informacji związanych z przygotowaniem jedzenia, konsumpcją, nakryciem stołu, a także imponujący przegląd sprzętów kuchennych.

To kulinarne dzieje Polski, które poznajemy dzięki dokumentom z przeszłości: relacjom zagranicznych poselstw, wypisom z inwentarzy i rachunków dworskich, jak również przeglądowi poradników i kalendarzy gospodarskich. Postaci wielkich smakoszy i słynnych obżartuchów poznajemy dzięki wspomnieniom i listom.

Niezwykła podróż w czasie zainspiruje, a na pewno zachwyci każdego miłośnika kulinariów. Książka stanowi także znakomite opracowanie dla wielbicieli historii Polski.

Tadeusz Pióro, smakosz i kucharz domowy, felietonista kulinarny, wykładowca literatury amerykańskiej na Uniwersytecie Warszawskim zdążył już zachwycić się lekturą: Historia polskiego smaku to nie tylko dzieje kultury materialnej, lecz naszych odczuć, wierzeń i przesądów na temat tego, co utrzymuje nas przy życiu, czyli jedzenia. Zdobywanie pożywienia, przyrządzanie potraw, przedstawianie ich w książkach kucharskich i utworach literackich, powstawanie kulinarnych mód i snobizmów – wszystkie te sprawy Maja i Jan Łozińscy opisują w sposób przystępny i zarazem rzetelny. Bardzo cenna jest zamieszczona w książce bibliografia. Pasjonaci kuchni zapoznają się z tym dziełem jednym tchem, ale będą też często do niego powracać. Książkę przeczytać powinien każdy, kto interesuje się kulinariami.

Informacje dodatkowe o Historia polskiego smaku. Kuchnia, stół, obyczaje:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2012-11-01
Kategoria: Kuchnia
ISBN: 978-83-01-17102-5
Liczba stron: 328

więcej

Kup książkę Historia polskiego smaku. Kuchnia, stół, obyczaje

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Historia polskiego smaku. Kuchnia, stół, obyczaje - opinie o książce

PWN wydaje bardzo interesujące pozycje z zakresu historii. Ale tzreba pamiętać, że historia, to nie tylko postacie, bitwy itp, to także obyczaje i tradycje.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-07-03, 26 książek 2013, Mam,
Kiedy sięgałam po tę książkę,trochę się obawiałam,jak się ją będzie czytało.Jednak moje obawy były bezpodstawne-Historię polskiego smaku czyta się jednym tchem.Jest ona podzielona na kuchnię Piastów i Jagiellonów,przy sarmackim stole,od Sasów do króla Stasia,kuchnia ziemiańska czyli narodowa,Przedwojenne smaki,za Bieruta i Gomułki.W każdym z tych rozdziałów,opisane jest co najczęściej jadano,co było najbardziej dostępne i popularne,jak przyrządzano potrawy,i jak je przechowywano.Opisane są także przyjęcia,w biednych i bogatych domostwach,i dworach.Są też różne ciekawostki np-w imponującej bogactwem rezydencji Potockich w Łańcucie,ucztowano przez bity tydzień.Jedzenie przygotowywało aż 75 kucharzy.Pod nóż poszło 60 wołów,8 tysięcy kur i ponad 13 tysięcy ryb.Zużyto 18 tysięcy jaj,i 270 beczek,doskonałego węgierskiego wina.Książka zawiera też wspaniałe zdjęcia obrazujące zwyczaje żywieniowe z danego okresu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - ewia101
ewia101
Przeczytane:2014-01-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy