Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-08-27
Kategoria: Inne
ISBN:
Liczba stron: 192
Chcielibyście pochwalić się znanym polskim nazwiskiem przed zagranicznymi znajomymi? A może chcecie zabłysnąć przed swoimi polskimi bliskimi? Czytanie not biograficznych jest szalenie nudne i tylko ktoś naprawdę zdeterminowany jest w stanie po nie sięgnąć? Przedstawiam Wam książkę, która pokazuje jak wielu Polaków (i Polek oczywiście) zasługuje na pamięć, a jednocześnie w jak zabawny, ciekawy i wciągający sposób można o nich pisać. Oto kolejna książka Jana Wróbla i jego żony z serii Historia Polski 2.0.
Ci znani z historii jak Mikołaj Kopernik i Maria Curie-Skłodowska to tylko nieliczni wśród nazwisk, które się tu pojawiają. Mamy współczesnych, jak choćby Jerzy Owsiak, czy Tomasz Bagiński (nie znacie? to ten co stworzył Animowaną historię Polski, jak nie oglądaliście polecam, można znaleźć na Youtubie), z trochę wcześniejszych pojawia się Józef Korczak (tak to ten od Króla Maciusia I) i Irena Sendler. W tej krótkiej książeczce zetkniecie się jednak z nazwiskami, które nic wam nie powiedzą, a okazuje się, że od lat korzystamy z efektów ich pracy.
Forma książki jest bardzo podobna do wcześniej wydanej "Historii Polski 2.0 Polak, Rusek i Niemiec...", wśród tekstu, który w zabawny i ciekawy sposób zachęca do zagłębienia się w lekturę znajdziemy tu również liczne wstawki komiksowe, fragmenty pozorowane na wpisy z Facebooka czy bloga, są śmieszne rysunki i notki od autora. Cała kompozycja sprawa wrażenie lektury lekkiej i przyjemnej, w żaden sposób nie kojarzy się z nudnym podręcznikiem do historii, jak sobie to wyobraża większość społeczeństwa.
Autorzy nie skupiają się na prezentacji całych biogramów, w większości przypadków notki są krótkie i dość ogólne, mające na celu raczej zwrócić uwagę na dane osobę i zachęcić do poszukiwania dalszych informacji. Trafiając na nazwisko Maksymiliana Faktorowicza, którego dziś znamy pod marką Max Faktor, na pewno niejedna osoba postanowi bliżej poznać jego życiorys i przeszkody, z którymi borykał się na drodze do sławy.
Niezbyt obszerny tytuł kusi zupełnie innym podejściem do historii i nauki. Autorzy z zupełnym luzem, czasami w formie żartów przedstawiają życiorysy osób, pokazują, że w wieku dziedzinach życia byliśmy pionierami, choć dziś często się o tym zapomina. To zupełnie inny sposób prezentacji tematu, na pewno szalenie ciekawy dla współczesnej młodzieży. Może pora podsunąć tę książę dzieciom albo młodszemu rodzeństwu (ja swojej siostrze na pewno :) )? Sami na pewno również z ciekawością zagłębicie się w lekturze i wyciągniecie wnioski, jak Polacy (i Polki) są wielcy. Polecam.
Książka z serii z kotylionem - specjalnej, limitowanej edycji Czytam sobie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Niezwykła książka...
Jakiego sąsiada Polacy lubią najbardziej? ŻADNEGO :) Nam się trafili „troskliwi” sąsiedzi. Przez całe wieki dbali o to, żeby nam nie było...
Przeczytane:2015-10-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,