W trzech tomach "Historii męskości" autorzy podejmują próbę opisania tego, jak tytułowa kategoria funkcjonowała w kulturze europejskiej w ciągu ponad dwóch i pół tysiąca lat - od starożytnej Grecji aż po początek XXI stulecia.
W XIX stuleciu znaczenie cnoty męskości osiąga apogeum. Konstytuujący ją system wyobrażeń i norm narzuca się wówczas tak silnie, że wydaje się praktycznie niepodważalna. Męskość nie jest zwykłą cnotą osobistą. Porządkuje społeczeństwo, determinuje panujące w nim relacje, stanowi fundament wszelkich wartości. Nadaje kształt wyobrażeniom o świecie i uczestniczy w procesie formowania się narodów. Męskość jest jednak także brzemieniem dla tych, którym odmawia się udziału w jej pożądanych wzorcach - jak "zniewieściałym" homoseksualistom, podległym proletariuszom czy skolonizowanym "tubylcom".
Prace składające się na ten tom kreślą całościowy obraz funkcjonowania kategorii męskości w burzliwym i wyjątkowo długim XIX wieku, który według zgodnej opinii historyków francuskich zaczyna się wraz z wybuchem Rewolucji Francuskiej (1789) i trwa do zakończenia pierwszej wojny światowej (1918).
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Data wydania: 2021-03-10
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 170
Tytuł oryginału: Histoire de la virilite: Tome 2: Le triomphe de la virilite: Le XIXe siecle
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Tomasz Stróżyński
Barwna seria czterech książeczek, dzięki którym dzieci poprzez zabawę rozwiną umiejętności rysowania i kolorowania. Podróż po czterech Wielkich Krainach...
Najlepsza książka na gwiazdkę 2011 – kategoria: najlepsza proza - wyróżnienie Zbiór opowiadań zatytułowany Moskwa Noir to część dużego...
Chcę przeczytać,