To dobra książka na trudne czasy.
Znany ekonomista profesor Krzysztof Opolski i dziennikarz Krzysztof Turowski rozmawiają o jednej z ludzkich przywar - chciwości. Czytając tę wymianę zdań erudyty i eksperta, pełną anegdot i odwołań do znanych i nieznanych zdarzeń, poznajemy mechanizmy rządzące światem finansów od starożytności po dzień dzisiejszy. Skąd wziął się pieniądz? Kiedy zaczęto wyceniać wartość pracy ludzkiej? Kiedy powstał pierwszy bank? Co to jest spekulacja? Co kształtuje współczesny świat finansów? Po lekturze tej książki zawiłe teorie i pojęcia ekonomiczne staną się zrozumiałe, a i na bieżące wydarzenia spojrzymy z większym zrozumieniem.
Oto fragment recenzji dr hab. Antoniego Magdonia, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, zamieszczonej na czwartej stronie okładki.
,,W tej wyjątkowej książce znajdujemy opis wielu wydarzeń historycznych i powiązanych z nimi aspektów ekonomicznych, nieznanych faktów, pełne erudycji wymiany zdań, dużo anegdot. Napisana niezwykle ciekawie, zmusza do refleksji i zadawania pytań.
Warto zwrócić uwagę na uniwersalny charakter rozważań dotyczących chciwości, korespondujący z aktualnymi wydarzeniami w świecie gospodarki i finansów oraz skutkami takiego podejścia. Rozważania dotyczą między innymi historii banków, lichwy, spekulacji i przeplatane są odniesieniami do współczesnych wydarzeń, na przykład ,,afery Amberd Gold". Olbrzymią zaletą książki jest profesjonalny, jednak w pełni zrozumiały język, natomiast do każdego ekonomicznego pojęcia czy teorii zostaje przytoczona definicja. W książce nie ma naukowych zawiłości, chociaż występuje wyraźnie odwołanie do licznych teorii naukowych. Polecam Historię ludzkiej chciwości jako niezwykle interesującą lekturę".
Wydawnictwo: Arkady
Data wydania: 2020-06-25
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 200
Książka ta - choć odpowiada na najbardziej fundamentalne i istotne dla człowieka pytania o sens i charakter pracy - jest przede wszystkim zapisem pełnej...
Chcę przeczytać,