Historia filozofii po góralsku

Ocena: 5.67 (3 głosów)
Inne wydania:

„Na pocątku wsędy byli górole, a dopiero pote porobiyli się Turcy i Zydzi. Górole byli tyz piyrsymi »filozofami«. »Filozof« to jest pedziane po grecku. Znacy telo co: »mędrol«. A to jest pedziane po grecku dlo niepoznaki. Niby, po co mo fto wiedzieć, jak było na pocątku? Ale Grecy to nie byli Grecy, ino górole, co udawali greka. Bo na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole”. Tak ksiądz Józef Tischner w swoim największym bestsellerze wyjaśniał powstanie filozofii. Jego gawędy, w których w roli greckich filozofów występują znani i mniej znani mieszkańcy Podhala, to znakomita lektura zarówno dla tych, którzy szukają inteligentnej rozrywki, jak i tych, którzy chcą się czegoś dowiedzieć o dziejach ludzkiego myślenia. Jest to też wielkie święto góralskiej gwary, którą Tischner posługuje się tak umiejętnie, że jego opowieść staje się zrozumiała dla szerokiego grona czytelników.Historia filozofii po góralsku to oryginalne, nieszablonowe zaproszenie do myślenia. I ważne wydarzenie literackie. Nowe wydanie.JÓZEF TISCHNER (1931–2000) – ksiądz, filozof, publicysta. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, współzałożyciel wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Kawaler Orderu Orła Białego.

Informacje dodatkowe o Historia filozofii po góralsku:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-03-14
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 978-83-240-5401-5
Liczba stron: 192

więcej

Kup książkę Historia filozofii po góralsku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Historia filozofii po góralsku - opinie o książce

Co kogo obchodzi co się działo w starożytnej Grecji, kiedy tutaj dużo bliżej tacy wielcy mędrole o ważnych rzeczach myśleli. Ks. Józef Tischner wszystkich tych mędroli nam przedstawił i "po nosymu" wyjaśnił, o czym oni tak dumali. Książka jest wspaniała, pełna wyjątkowego humoru i swojskiego klimatu, dzięki niej przypomniałam sobie że należy cenić folklor, nie tylko dlatego że jest oryginalny, ale też dlatego że jest mądry, swoją, w tym przypadku gorolską mądrością.
Link do opinii
Historia filozofii nawet dla tych którzy nie lubiąani historii,ani filozofii. Przesycona humorem i mądrością Autora. Chętnie wracam do tej lektury,dawkując ją sobie.
Link do opinii
Inne książki autora
Świat ludzkiej nadziei
ks. Józef Tischner0
Okładka ksiązki - Świat ludzkiej nadziei

Mówiono o nim, że jest „chodzącą nadzieją”, a dobra aura, którą roztaczał wokół siebie, znajdowała też odbicie w jego tekstach, nawet tych...

Nieszczęsny dar wolności
ks. Józef Tischner0
Okładka ksiązki - Nieszczęsny dar wolności

Tematy wzajemnego stosunku Kościoła i państwa, poszanowania wartości chrześcijańskich czy dopuszczalności aborcji przez lata nie straciły na aktualności...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy