Historia filozofii po góralsku

Ocena: 5.67 (3 głosów)
Inne wydania:

„Na pocątku wsędy byli górole, a dopiero pote porobiyli się Turcy i Zydzi. Górole byli tyz piyrsymi »filozofami«. »Filozof« to jest pedziane po grecku. Znacy telo co: »mędrol«. A to jest pedziane po grecku dlo niepoznaki. Niby, po co mo fto wiedzieć, jak było na pocątku? Ale Grecy to nie byli Grecy, ino górole, co udawali greka. Bo na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole”. Tak ksiądz Józef Tischner w swoim największym bestsellerze wyjaśniał powstanie filozofii. Jego gawędy, w których w roli greckich filozofów występują znani i mniej znani mieszkańcy Podhala, to znakomita lektura zarówno dla tych, którzy szukają inteligentnej rozrywki, jak i tych, którzy chcą się czegoś dowiedzieć o dziejach ludzkiego myślenia. Jest to też wielkie święto góralskiej gwary, którą Tischner posługuje się tak umiejętnie, że jego opowieść staje się zrozumiała dla szerokiego grona czytelników.Historia filozofii po góralsku to oryginalne, nieszablonowe zaproszenie do myślenia. I ważne wydarzenie literackie. Nowe wydanie.JÓZEF TISCHNER (1931–2000) – ksiądz, filozof, publicysta. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, współzałożyciel wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Kawaler Orderu Orła Białego.

Informacje dodatkowe o Historia filozofii po góralsku:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-03-14
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 978-83-240-5401-5
Liczba stron: 192

więcej

Kup książkę Historia filozofii po góralsku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Historia filozofii po góralsku - opinie o książce

Co kogo obchodzi co się działo w starożytnej Grecji, kiedy tutaj dużo bliżej tacy wielcy mędrole o ważnych rzeczach myśleli. Ks. Józef Tischner wszystkich tych mędroli nam przedstawił i "po nosymu" wyjaśnił, o czym oni tak dumali. Książka jest wspaniała, pełna wyjątkowego humoru i swojskiego klimatu, dzięki niej przypomniałam sobie że należy cenić folklor, nie tylko dlatego że jest oryginalny, ale też dlatego że jest mądry, swoją, w tym przypadku gorolską mądrością.
Link do opinii
Historia filozofii nawet dla tych którzy nie lubiąani historii,ani filozofii. Przesycona humorem i mądrością Autora. Chętnie wracam do tej lektury,dawkując ją sobie.
Link do opinii
Inne książki autora
Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek
ks. Józef Tischner0
Okładka ksiązki - Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek

Józef Tischner – przyszły kapłan, filozof, publicysta i autorytet – zaczął prowadzić dziennik jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej. Trwała...

Sprawy ludzkie. Józef Tischner w rozmowach z Eweliną Puczek
ks. Józef Tischner0
Okładka ksiązki - Sprawy ludzkie. Józef Tischner w rozmowach z Eweliną Puczek

Publikacja z okazji 20. rocznicy śmierci księdza profesora Józefa Tischnera, wybitnego polskiego filozofa i duszpasterza, twórcy filozofii...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy