Heretyckie dziedzictwo Europy

Zrodziliśmy się z Grecji, Rzymu i herezji. Wbrew papiestwu i Kościołowi. Chcę wykazać, że dla dzisiejszej Europy papiestwo i Kościół były instytucjami hamulcowymi. Nie mają roszczeń o "chrześcijańskie dziedzictwo Europy". Wielka część potencjału pozytywnych zmian wyrażała się przez wieki w ruchach heretyckich. Synteza dziedzictwa grecko-rzymskiego oraz heretyckiego to fundamenty Europy oraz szerzej - kultury zachodniej.

Na herezje można też patrzeć przez pryzmat racjonalistyczny oraz humanistyczny. Za naiwne i błędne uważam postrzeganie dziejów racjonalizmu i humanizmu jedynie przez pryzmat dziejów ateizmu czy krytyki religii. Nie wyskoczyliśmy w Oświeceniu niczym króliki z kapelusza Historii. Nasze dzieje łączą się z dziejami herezji, które nader często stanowiły ogniwa pośrednie w wyłanianiu się naturalizmu, humanizmu i racjonalizmu.

Heretyckie dziedzictwo jest więc także naszym dziedzictwem.

I w ten sposób postanowiłem spojrzeć na bogaty świat herezji. Zaczęło się od próby wolnomyślnego wyszydzenia. Im jednak dalej i głębiej wchodziłem w świat herezji - ogólnie znany jedynie przez pryzmat kilku mniej lub bardziej istotnych herezji - tym mniej było we mnie czystej drwiny, a tym więcej zaciekawienia i chęci wyłuskania z herezji tego, co stanowi europejskie dziedzictwo i co miało dla społeczeństw zachodnich potencjał emancypacyjny.

Nie interesuje mnie suchy opis herezji, nie stronię więc od ocen i wartościowań. Drwię z fanatyzmu, ukazuję psychopatologie ukryte pod religijnymi szatami, ale staram się nie zgubić rzeczy cennych. Naturalnie nie zajmuję się rozstrzyganiem, kto miał rację, nie interesuje mnie bowiem "prawdziwe chrześcijaństwo", lecz humanizm w chrześcijaństwie - jego mniej lub bardziej dojrzałe formy.

Poza czysto poznawczymi wymiarami pracy: zrozumienie heretyckiego dziedzictwa Europy, zrozumienie znaczenia herezji dla wolnomyślicieli, ma ona także wymiar ogólny: pokazanie nieznanych oblicz chrześcijaństwa, które zadziwić muszą każdego.

Czy wiesz, że w średniowieczu można było sobie bardziej zakpić z religii niż w Polsce XXI w.? A co w XIX w. wyszło z religijnego zachwytu nad darwinizmem? Jeśli uważasz, że chrześcijaństwo to tylko teizm - jesteś w błędzie - pokażę ci chrześcijański panteizm, deizm oraz ateizm. Feminizm, homoseksualizm, BDSM, nudyzm, transseksualizm, transwestytyzm, aborcjonizm, amoralizm oraz joint ku chwale Pana - to wszystko mniej znane oblicza chrześcijaństwa, o których nie śniło się nawet Fryderykowi Nietzsche.

Niniejszym prezentuję Czytelnikowi obszerne opracowanie kilkudziesięciu barwnych herezji. Książka zawiera także kilkadziesiąt ilustracji, bibliografię, odesłania oraz indeksy.

Informacje dodatkowe o Heretyckie dziedzictwo Europy:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Popularnonaukowe
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Heretyckie dziedzictwo Europy

Starożytność i średniowiecze
Mariusz Agnosiewicz0
Okładka ksiązki - Starożytność i średniowiecze

Krytyczne opracowanie dziejów papiestwa. Kryminalne dzieje, czyli takie, które pełne są najdosłowniej rozumianych występków i zbrodni. Ale które także...

Kościół a faszyzm: Anatomia kolaboracji
Mariusz Agnosiewicz0
Okładka ksiązki - Kościół a faszyzm: Anatomia kolaboracji

Autor, wypełniając testament ojca Delpa, prezentuje efekt kilkuletniej pracy, będący ukoronowaniem studiów nad historią Kościoła. Opisuje nie tylko dwa...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung