Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą

Ocena: 4 (2 głosów)
Kobiety są grzeczne. Miłe, uległe, skromne i wyrozumiałe. Tego się od nich oczekuje i tak myślą same o sobie. Grzeczność - ich zdaniem - stanowi klucz do życiowego sukcesu. Kobiety spełniają oczekiwania innych i dziwią się, że ich ofiarność nie zostaje nagrodzona. Ute Ehrhardt demaskuje myślowe pułapki, które przeszkadzają kobietom realizować ich własne potrzeby i głośno wyrażać swoje zdanie. Radzi, by odrzucić postawę podporządkowania i śmiało sięgać po zakazane owoce. Tylko niezależne, pewne s

Informacje dodatkowe o Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: b.d
Kategoria:
ISBN: 9788388141072
Liczba stron: 192

więcej

Kup książkę Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą - opinie o książce

Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2013-05-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Książka-poradnik dla kobiet które mają zbyt słabą samoocenę. Książka namawia do walczenia o swoje i do poznania własnej wartości. Jak dla mnie troszku przereklamowana.
Link do opinii

Dzisiaj kobiety już nie chcą być tylko grzeczne. (s. 11)

Ile razy w dzieciństwie słyszałaś: ,,Jesteś grzeczną dziewczynką"; ,,Zachowuj się grzecznie", ,,Bądź grzeczna"? Od dziewczynek oczekuje się, by wyrosły na miłe, uprzejme, uległe, skromne, wyrozumiałe i spełniały oczekiwania innych. A co z planami, marzeniami, życiem pań? I tu pojawia się książka "Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą" Ute Ehrhardt. ?

W swej książce autorka opisuje sposoby na przejście od pokornej rezygnacji do pogodnej i spokojnej pewności siebie oraz usunięcia sprzeczności między skutecznym działaniem dla siebie a dobrymi stosunkami z otoczeniem. Zamieszcza przykłady z życia, czasem przytacza wyniki badań. Opowiada o grzecznych kobietach i ich życiowych porażkach. Jednocześnie punktuje i odziera ze złudzeń, obala mity, demaskuje stereotypy, które nadal są powielane. Jak ogromna jest siła stereotypów i schematyzmów wpajanych dziewczynkom przez dorosłych - choćby zabawy lalką. Nie zdawałam sobie sprawy o roli uśmiechu w podporządkowaniu się. Szczerze i bez owijania w bawełnę psycholożka uświadamia czytelniczkom kobiece pułapki myślenia, przypasowania się innym - partnerowi, szefowi, koleżankom.

Autorka omawia przypadek, pokazuje, w którym momencie bohaterka jej historii popełniła błąd oraz ukazuje jej tok myślenia i działania, drogę do rezygnacji z siebie. Lecz nie zostawia kobiet samych. Daje wskazówki, jak mogą się zmienić, przestać być grzeczne, wyrażać złość i zdenerwowanie oraz własne zdanie, umieć ,,sprzedać" siebie w pracy o ile... kobiety zdecydują się na zmiany w swoim życiu.  Pierwszy krok muszą zrobić same. I tu Ute Ehrhardt podkreśla rolę SIŁY jako umiejętności podejmowania decyzji i działania oraz WYRZECZENIE jako największy grzech kobiet. Podaje strategie, m.in. odkrywania własnej wartości, pamiętania o swoich potrzebach, nauczenia się mówienia NIE.

Konieczne treningi kobiecości, kobiecy los, kobiecy tok myślenia, schematy ról wpajane kobietom od pokoleń, tkwienie w mitach, kobiecy styl kierowania ludźmi, brak rzeczywistej samodzielności (formalnie mają te same prawa co mężczyźni) o tym wszystkim jest mowa w tym poradniku. Inspiracją mogą się stać znane kobiety, które autorka przywołuje w ostatnim rozdziale - Florence Nightingale, Golda Meir, Coco Chanel, Sabine Christiansen. Psycholożka wymienia kilkanaście cech, które łączą te panie. Można je nieco przeredagować i powtarzać jak mantrę, która pomoże kobiecie stać się niegrzeczną.

Po lekturze wiem jedno - skłania do refleksji nad swoim myśleniem, zachowaniem, działaniem. Daje motywację. Inspiruje do zmian. Nakłania do zawalczenia o siebie i poczucie własnej wartości. To ważna lektura dla współczesnych kobiet dążących do niezależności, sukcesu i partnerskich relacji.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy