Grek Zorba

Ocena: 4.67 (9 głosów)
Inne wydania:

Pierwszy pełny przekład arcydzieła literatury greckiej.

Jedna z najważniejszych powieści XX wieku.

Grek Zorba, bohater powieści Nikosa Kazantzakisa spopularyzowany przez wspaniałą kreację Anthony'ego Quinna w ekranizacji Michaela Cacoyannisa - jednym z najpiękniejszych filmów w historii kina - stał się ikoną, symbolem wolności, pierwotnej więzi z naturą i musującej radości życia. Fascynującą postać Aleksego Zorby rozsadzają sprzeczności, nieokiełznany temperament i dobroć, życzliwość wobec świata i cynizm, życiowa mądrość i szalone uleganie zmysłowym pokusom.

Pierwszy pełny przekład Greka Zorby autorstwa Ireneusza Kani, znawcy filozofii i kultury greckiej, to wydarzenie artystyczne, przywrócenie literaturze polskiej dzieła należącego

do światowej klasyki. Tłumacz w pełni oddaje filozoficzne wymiary dzieła Kazantzakisa: nawiązania do nietzscheanizmu, bergsonizmu, buddyzmu. Wspaniały sensualny język sprawia, że świat opisywany przez Kazantzakisa działa na wszystkie zmysły: na Krecie pachną tamaryszek i szałwia, czuje się ciepło promieni słońca, podmuchy wiatru od morza, słychać pohukiwania nocnych ptaków, można delektować się smakiem wina, ryb i owoców.

Nikos Kazantzakis - powieściopisarz, poeta, dramaturg, tłumacz i myśliciel, przez wielu uważany za najważniejszego greckiego pisarza i filozofa XX w. Najczęściej tłumaczony grecki autor współczesny.

Ireneusz Kania - wybitny polski tłumacz i znany poliglota. W jego dorobku znajduje się ponad sto klasycznych pozycji tłumaczonych z dwudziestu kilku języków, przede wszystkim romańskich i azjatyckich, m.in. dzieła Konstandinosa Kawafisa, Mircei Eliadego, Gerschoma Scholema, Emila Ciorana, Roberta Gravesa, Umberto Eco, Roberto Calasso, XIV Dalaj Lamy i wiele innych, tworzących wspaniałą i unikalną bibliotekę.

Informacje dodatkowe o Grek Zorba:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2021-07-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324061679
Liczba stron: 368
Tłumaczenie: Ireneusz Kania

Tagi: Proza literacka

więcej

Kup książkę Grek Zorba

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Grek Zorba - opinie o książce

Avatar użytkownika - karrun
karrun
Przeczytane:2015-01-30,
Książka, którą powinien przeczytać każdy mężczyzna, a zwłaszcza kawaler. To historia człowieka, który cieszy się życiem, chwilą obecną, kocha ludzi (szczególnie kobiety), kocha jedzenie, wino, porozumiewa się z innymi za pomocą tańca i muzyki. Jest prosty, doświadczony przez los, poszukujący odpowiedzi na pytania zadawane przez największych filizofów, rzucający Bogu lub bogom wyzwanie w twarz. Szczęśliwy człowiek, który chce uszczęśliwić innych (szczególnie kobiety), namawia do odrzucenia rozumu w procesie podejmowania decyzji, a zawierzenia swoim prymitywnym potrzebom i intuicji.
Link do opinii
Książka jest zapisem wydarzeń i rozmyślań z punktu widzenia młodego mężczyzny. Narrator, popijając szałwię, by umilić sobie czas oczekiwania na statek, zapoznaje się z Grekiem Zorbą - a w zasadzie to Grek Zorba zapoznaje się z nim i wprasza się na towarzysza podróży. Od razu widać, że jest to nietuzinkowy bohater. Zorba to człowiek o bujnej przeszłości, mający na swym koncie nawet brutalne zabójstwa - Życie nauczyło go wiele, a teraz to on spróbuje czegoś nauczyć narratora powieści - rozsądnego gryzipiórka. Czy mu się to uda? Odpowiedź na to pytanie odnajdujemy dopiero na ostatnich stronach książki. Filozofia Zorby jest specyficzna, nie każdemu będzie pasować. To przede wszystkim uwielbienie życia - jedzenia, picia i kobiet. W książce odnajdziemy też satyrę na Kościół, Kazantzakis przedstawia mnichów i klasztor jako siedlisko zła, istną Sodomę i Gomorę, a w usta Zorby wkłada zdanie "Bóg i diabeł to jedno i to samo". Im dłużej czytamy, tym fabuła robi się coraz ciekawsza, a czytelnik ma więcej powodów do refleksji - nad starością, śmiercią, miłością, patriotyzmem, męskością, prawami natury...
Link do opinii
Avatar użytkownika - Renax
Renax
Przeczytane:2022-07-05, Ocena: 6, Przeczytałam,

Naprawdę niesamowita powieść. To arcydzieło literatury światowej, jak 'Faust'. Cóż to za język! Coś wspaniałego. Zaczęłam słuchać w formie audiobooka, ale szybko zrozumiałam, że tym się trzeba delektować. Jak erotyzm to z klasą, jak tragedia to w stylu włoskim, jak o życiu to niczym po rosyjsku... Coś pięknego. 
To powieść filozoficzna o sensie życia. Przyrównałam ją do 'Fausta', moim zdaniem słusznie. Mamy tu dwie koncepcje życia, mamy dramatyczne pytania o sens życia, kochania, śmierci cierpienia, o dobro i zło. A wszystko w lekkiej formie opowieści o dwóch facetach. Jestem zafascynowana. Dodam, iż cieszę się, że przeczytałam ją dopiero teraz. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Foxie
Foxie
Przeczytane:2021-07-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,
Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2015-08-31, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Velstruna
Velstruna
Przeczytane:2015-02-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - nwalame
nwalame
Przeczytane:2014-05-29, Ocena: 5, Przeczytałem,
Inne książki autora
Grek Zorba. Audiobook
Nikos Kazantzakis0
Okładka ksiązki - Grek Zorba. Audiobook

Kolekcja "Mistrzowie słowa" to dzieła literackie w znakomitych interpretacjach wybitnych polskich aktorów.Każdy tom zawiera bogato ilustrowaną książkę...

Grek Zorba
Nikos Kazantzakis0
Okładka ksiązki - Grek Zorba

Aleksy Zorba - człowiek wolny, żyjący w ścisłym związku z naturą, poddający się jej prawom, czerpiący radość ze wszystkiego, co go otacza - niczym Odys...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy