Gramatyka bieli. Antropologia doświadczeń granicznych

Ocena: 0 (0 głosów)

Gramatyka bieli jest książką porywającą, mocną, wnikliwą i z ogromnym kunsztem – specjalnie używam tego słowa – skomponowaną. Nie bez znaczenia dla zawartych w niej analiz i interpretacji jest „ucho wewnętrzne” autora – ku muzyce zawsze otwarte.

Książka zawiera ogromny ładunek spraw poważnych, trudnych, mrocznych – tak, Gramatyka bieli podszyta jest ciemnością – można ja zresztą zobaczyć i czytać jako kontrapunkt, ale też kontynuację Lekcji ciemności tegoż autora.
Pod względem swojej gęstości i nasycenia splatającymi się ze sobą wątkami Gramatyka bieli jest osiągnięciem tej samej miary, co Podróże do piekieł Bolesława Micińskiego. Jest to książka zapadająca głęboko w pamięć, na zawsze już otwarta, do której będzie się nie raz wracało, by czytać ją na nowo.

Zbigniew Benedyktowicz

Informacje dodatkowe o Gramatyka bieli. Antropologia doświadczeń granicznych:

Wydawnictwo: Pasaże
Data wydania: 2018-09-29
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-64511-49-3
Liczba stron: 254
Ilustracje:Justyna Stefańczyk

więcej

Kup książkę Gramatyka bieli. Antropologia doświadczeń granicznych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Gramatyka bieli. Antropologia doświadczeń granicznych - opinie o książce

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:2020-03-29,

Biel jest kolorem szczególnym. Zawiera bowiem w sobie wszystkie inne barwy. Jest też znakiem świętości (Jezus w białych szatach) oraz, w niektórych kręgach kulturowych, żałoby. Kojarzy się więc z pewnego rodzaju granicą. Cała książka jest skupiona właśnie wokół zagadnienia granic. Zarówno tych fizycznych, jak i emocjonalnych, a także przejścia między życiem a śmiercią. Analizowane są pod tym kątem nie tylko utwory literackie. Rozważania obejmują też filmy, obraz, operę. Wszystko bogato ilustrowane cytatami z materiałów źródłowych. I wychodzące poza standardową analizę i interpretację. To po prostu fascynująca opowieść. Przynajmniej we mnie lektura wzbudziła zachwyt bez granic.

dr Kalina Beluch

Link do opinii
Inne książki autora
Ruiny czasu. Rozmowy o twórczości
Dariusz Czaja0
Okładka ksiązki - Ruiny czasu. Rozmowy o twórczości

Profesor Wiesław Juszczak to człowiek orkiestra. Prawdziwy polihistor, jak w starych dobrych czasach określano człowieka biegłego w różnych dziedzinach...

Gdzieś dalej, gdzie indziej
Dariusz Czaja0
Okładka ksiązki - Gdzieś dalej, gdzie indziej

Książka jest zbiorem esejów podróżnych opowiadających o włoskim Południu. O Apulii głównie, z niewielkim wypadem do sąsiedniej Basilicaty. To wciąż prawdziwa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy