Poszukiwanie przez ekonomię pragmatyzmu czy umiaru może się jawić jako wielka prowokacja intelektualna, ponieważ w ekonomii zawsze chodzi o pragmatyzm i umiar. Ekonomia czasami święci jednak tryumfy, nawołując do hojniejszego wydawania grosza publicznego. Gospodarka, polityka, społeczeństwo oczekują od ekonomii badań dotyczących tego, jak pogodzić dbanie o grosz publiczny z koniecznością jego wydawania.
Profesor Grzegorz W. Kołodko jako dwukrotny wicepremier i minister finansów po 1989 roku zawsze podkreślał, że musi - będąc za to lubiany lub nie - przede wszystkim pilnować grosza publicznego i najlepiej, aby był ślepy i głuchy na ciągłe naciski, by ten grosz wydawać na wszystkie wspaniałe cele. Zauważmy, że to bynajmniej nie metafora i nie złoty, a grosz.
Ta wyjątkowa publikacja, przygotowana przez zespół wybitnych ekonomistów, poświęcona jest zagadnieniom bliskim profesorowi Grzegorzowi W. Kołodce - nowemu pragmatyzmowi w polityce gospodarczej oraz ekonomii umiaru. Oba te pola badawcze stwarzają okazję do bardzo różnych, interdyscyplinarnych, autorskich refleksji na temat stanu badań naukowych różnych dyscyplin ekonomicznych nad pragmatyzmem i umiarem oraz kierunków w jakich mają wędrować współczesne gospodarki, polityki i społeczeństwa.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2024-01-31
Kategoria: Ekonomia
ISBN:
Liczba stron: 470
Czy masz już swojego wymarzonego czworonoga? Jesteście najlepszymi przyjaciółmi? Jeśli tak, to koniecznie wypełnij ten album i zachowaj wspomnienia...
,,Bawię się i naklejam" to seria edukacyjnych książeczek z naklejkami dla 3-latków. Sympatyczni bohaterowie zachęcają do wykonywania codziennych zabiegów...