Nowa książka Pawła Zyzaka jest wycinkiem z jego osobistych przeżyć między rokiem 2008, kiedy zasłynął swą biografią Lecha Wałęsy, a rokiem 2010, kiedy emocje wokół publikacji dopiero dogasały. Książka jest krótką historią IPN w momencie, gdy Instytut na skutek działań obozu rządzącego przeszedł zasadnicze zmiany, które na trwałe zmieniły jego oblicze. Książka "słynnego magistra" jest wreszcie kontynuacją losów Lecha Wałęsy, uzupełniających jego książkową biografię. Autor przypomina zapomniane fakty z życia Wałęsy, dostarcza nam wiedzy o sposobie myślenia polskiego noblisty, o źródłach jego decyzji oraz przypomina i zestawia jego dokonania, znajdując dla nich wspólny mianownik.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 560
Język oryginału: polski
Najnowsza książka Pawła Zyzaka Tajemnica Wilczego Jaru przenosi czytelnika w okres sprzed wybuchu społecznego latem 1980 roku. Osią narracji jest sprawa...
"Biografia polityczna legendarnego przywódcy 'Solidarności' do 1988 roku." Autor próbuje z różnych perspektyw uchwycią mentalność tytułowego bohatera i...
Ocena: 5, Przeczytałam,
Homo homini lupus est...
Przy piątku pozmawiajmy o nieco zapomnianej już książce jednego z biografów naszego noblisty: Paweł Zyzak, Gorszy niż faszysta.
W telegraficznym skrócie postaram się Wam przypomnieć kim jest autor. Jego debiut przypada na 2003 rok, kiedy w artykule Czy diabeł jeździ na Woodstock podejmuje się surowej recenzji znanej imprezy. W tekście tym Zyzak krytycznie odnosi się do organizatorów i Jerzego Owsiaka.
Świeżo upieczonemu magistrowi, absolwentowi Uniwersytetu Jagiellońskiego rozgłos przynosi właśnie monumentalna praca (licząca 626 strony): Lech Wałęsa. Idea i historia. I od tego momentu zaczynają się dla niego bardzo poważne kłopoty... Wszystko dlatego że ma czelność zaprezentować przywódcę ''Solidarności" w prawdziwym świetle... To preludium do tzw. sprawy Zyzaka.
Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.
Reakcja byłego prezydenta jest zrozumiała i klarowna, natomiast do chóru oskarżycieli dołącza ówczesny premier Donald Tusk. W swojej arogancji zapowiada wewnętrzną kontrolę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niebywałe, że w kraju rzekomo demokratycznym, polityk chce dyktować jakie standardy powinny obowiązywać w nauce...
Do ataku przystępują media na czele z Gazetą Wyborczą. Zaś Stefan Niesiołowski urządza happeningi, domagając się zwolnienia z pracy promotora Pawła Zyzaka. Znienawidzony przez wielu, oskarżany o homofobię i inne podobne rzeczy.
Rozważania są zapisem brutalnej nagonki, również ze strony ludzi nauki, władz uczelnianych. Historyk zostaje obrzucony niewybrednymi kalumniami, utrudniano mu podjęcie pracy. Niemal wszystkie ośrodki akademickie odmawiają przyjęcia go na studia doktoranckie. Ostatecznie autor ukończy je na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując stopień doktora nauk humanistycznych.
Przez karty Gorszy niż faszysta przewija się historia Instytutu Pamięci Narodowej i proces zmian jakie nastąpiły w tej instytucji. Niektóre poglądy najsłynniejszego magistra w Polsce są sporne, można z nim polemizować, ale to co go spotkało, przechodzi ludzkie wyobrażenie. Brakuje mu też dystansu i chłodnej oceny sytuacji. Ale generalnie publikacja prezentująca dzieje Wałęsy zasługuje na uwagę.
Ocena: 5/5.