Kolejny, trzeci tom nowej francuskiej serii dla młodszych i starszych czytelników, opowiadający o pochodzących z różnych stron świata dzieciach, które wykazują ponadnaturalne zdolności. Podążając za przyciągająca je nieznaną siła, odkrywają olbrzymie istoty połączone z siłami natury i pomagają im się przebudzić. Bohaterami trzeciego tomu są Bora i Leap - rodzeństwo mieszkające w niewielkiej kambodżańskiej wiosce. Pewnego dnia Leap odkrywa, że rozumie mowę kamieni i odnajduje ukrytą w dżungli gigantkę Kymę, mówiącą skałę. Okazuje się, że również brat Leap, Bora, ma podobne zdolności. Wspólnie muszą uratować Kymę przed tajemniczą organizacją należącą do miliardera Calvina Crosslanda, który uzyskał już władzę nad gigantem zniszczenia Alypharem. Autorem scenariusza serii jest Lylian, a rysunki stworzył Paul Drouin.
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2022-07-13
Kategoria: Komiksy
ISBN:
Liczba stron: 48
Tytuł oryginału: Les Géants Tome 3: Bora et Leap
Nowy słownik, doskonały do praktycznej nauki języka angielskiego, zawiera 30000 słów; wyrażeń, 40000 tłumaczeń, zwroty i frazy, skrótowce i nazwy własne...
Przeczytane:2022-08-23, Ocena: 5, Przeczytałem,
POPKULTUROWY KOCIOŁEK:
Dla nikogo kto czytał poprzednie części nie będzie zaskoczeniem, że album Giganci #3 ponownie skupia się na tytułowych olbrzymach, które ciągle okryte są sporą mgłą tajemniczości. Akcja albumu rozpoczyna się na Times Square, gdzie widzimy jak „Gigant” odkryty i „ujarzmiony” przez Crossland Corporation wyrywa się spod kontroli i zaczyna stanowić zagrożenie dla niewinnych osób. Po takim wstępie scenarzysta przenosi czytelnika w bardziej egzotyczne tereny, a dokładniej rzecz ujmując do wilgotnych lasów Kambodży. To właśnie tam młoda Leap odkrywa kamiennego Giganta, z którym wiąże ona swój los. Ożywiona istota może stać się dla niej początkiem nowego życia, w którym wraz z matką i bratem bliźniakiem nie będą musieli martwić się o wybuchy furii ojca alkoholika. Oboje z dzieciaków mają troszkę inną wizję wykorzystania nowego „towarzysza”. Żadne z nich nie spodziewa się jednak, że niedługo znajdą się w samym centrum większego kłopotu, od którego może zależeć przyszłość całej naszej planety.
Lylian od samego początku historii bardzo sprawnie łączy akcję i pewną tajemniczość. Każda kolejna odsłona to nie tylko nowi młodzi bohaterowie, ale również pewne szczegóły ich ważnego zadania, które może ocalić naszą planetę. Twórca niespiesznie wprowadza czytelnika w szczegóły scenariusza. Harmonijnej i dość wciągającej opowieści, która najbardziej spodoba się młodemu odbiorcy, ale i ktoś starszy z lektury również będzie zadowolony. Obok wspomnianego rodzeństwa Leap i Bory pojawiają się tutaj również inne dzieciaki (z wcześniejszych tomów). Nie zostało im poświęcone zbyt dużo miejsca, ale wyraźnie fabuła zaczyna łączyć się w coś znacznie większego.
Dramaty i problemy młodych bohaterów są tu jedynie dodatkiem do mocno proekologicznej treści, która konsekwentnie przebija się na pierwszy plan opowieści. W przeciwieństwie do innych podobnych dzieł ekologiczny wydźwięk historii nie jest jednak skrajnie przesadzony, cały czas równoważony jest on przez wartką akcję, dzięki czemu tytuł czyta się naprawdę przyjemnie i szybko.
Najmniejszych uwag nie można mieć również do oprawy wizualnej komiksu. Tym razem za rysunki odpowiedzialna jest Luisa Russo. Włoska artystka doskonale wpasowuje się w klimat dzieła, łącząc swój styl z poprzednikami. Duża pewnie jest w tym zasługa kierownika artystycznego Paula Drouina, którego zadaniem było sprawienie, aby kolejne tomy były wizualnie spójne. Rysunki Russo są płynne, kolorowe, mocno nacechowane Disneyowskim stylem, dzięki czemu naprawdę dobrze zapadają w pamięć.