reklama

Gdzie jest moja córka?

,,Gdzie jest moja córka?" Iwony Chmielewskiej, trzykrotnej laureatki Bologna Ragazzi Award, to książka zbudowana na serii patchworków i kolaży oraz ich rewersów. Oglądamy strony frontowe i tuż za nimi - widoczne ściegi i podszewki, czyli elementy ukryte i często niewidoczne dla tych, którzy widzą tylko powierzchownie, patrzą jednostronnie. Ten sam pozostaje jedynie zarys kształtu, forma, w którą ubieramy świat... Aż do poruszającego finału.

Ta książka to forma gry w chowanego, to próba opisania natury dziecka - jak na nie patrzymy, ile w nim widzimy. ,,Ale jest jeszcze o czymś innym: ile może ukrywać się za formą powierzchownie widzianą? Jak bardzo rządzą nami schematy, którymi postrzegamy świat? W książce Iwony Chmielewskiej porządek zostaje odwrócony - główna bohaterka, poszukiwana i opisywana przez całą książkę pojawia się dopiero na końcu. Najpierw poznajemy jej "podszewkę", a dopiero potem widzimy to, co stanowiłoby jej istotę, gdybyśmy zetknęli się z nią oko w oko już na początku". (pozarozkladem.com)

Biała organza i wszystkie szmatki, z których uszyta jest ta książka zostały kupione w różnych, bardzo popularnych w Polsce sklepach z używaną odzieżą z zachodniej Europy.

Organza wisiała nie wiadomo gdzie jako firana. Kawałki męskich gatek, poszewek na poduszki, zasłonek, chustek, pidżam, wielkich spódnic i dziewczyńskich sukienek, które ktoś, nie wiadomo kto i gdzieś, nie wiadomo gdzie używał, zostały zszyte w tej książce w jedną całość.

Wierzę, że w tych szmatkach w jakiś sposób zapisane są przeżycia i zawarta jest energia ludzi,

którzy je kiedyś używali. (Iwona Chmielewska)

Informacje dodatkowe o Gdzie jest moja córka?:

Wydawnictwo: Format
Data wydania: 2020-08-12
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka

Kup książkę Gdzie jest moja córka?

Gdzie jest moja córka? - opinie o książce

O tych, którzy się rozwijali
Iwona Chmielewska0
Okładka ksiązki - O tych,  którzy się rozwijali

To książka o nas wszystkich. Nieważne, czy mamy lat pięć czy pięćdziesiąt - wszyscy jesteśmy stworzeni do rozwijania się - zarówno gdy chodzi o sprawy...

Oczy
Iwona Chmielewska0
Okładka ksiązki - Oczy

Iwona Chmielewska to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych autorek książek obrazowych. Jej publikacje, w których istotną rolę odgrywa kunsztownie skonstruowana...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski