Gdzie jest dziewczyna z nutami?

Powieść przygodowa dla dzieci i młodzieży.

Kolejny tom przebojowej serii Artura Pacuły.

Napięte żagle, jacht pędzący po falach i wiatr we włosach młodych poszukiwaczy przygód! Właśnie tak mają wyglądać kolejne wspólne wakacje Moniki, Ali, Igora i Mirasa. Pod opieką nauczyciela historii Marcina Krygiera, nazywanego przez nich Bossem, ruszą w ekscytującą podróż od Zalewu Wiślanego do Iławy. Popłyną jeziorami, kanałami, a nawet przewiozą żaglówkę suchymi pochylniami!

Po raz kolejny nie tylko pochłonie ich żądza przygody, lecz także trafią na ślad niezwykłej historii i zagadki, którą będą chcieli rozwiązać. Tajemnicza dziewczyna z nutami, przemarsz wojsk napoleońskich i ślady zaginionych dzieł sztuki to tylko kilka zajmujących ich tematów.

Chętnych do rozwikłania tej historii jest jednak więcej i mogą popsuć im szyki. Konkurenci mają większe możliwości i olbrzymią chęć zyskania sławy. Trzeba będzie się więc ścigać z szybszym jachtem i sprytnie korzystać z nowinek technicznych.

Informacje dodatkowe o Gdzie jest dziewczyna z nutami?:

Wydawnictwo: Oficyna 4eM
Data wydania: 2021-10-12
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 13-15 lat
Ilustracje:Agata Łankowska

Tagi: młodzieżówka Mazury żagle przygodówka nastolatki nauczyciel seryjni mordercy

Kup książkę Gdzie jest dziewczyna z nutami?

Gdzie jest dziewczyna z nutami? - opinie o książce

Gdzie lepiej spędzić gorące wakacje, niż na jachcie po Warmii i Mazurach w poszukiwaniu przygód? Grupa uczniów pod opieką swojego nauczyciela historii wyruszają szlakiem, które kiedyś przemierzał jeden z wielkich wodzów. Zwykła podróż, która miała być odpoczynkiem, zamienia się w wielkie poszukiwania, wyścig z czasem i doświadczeniem. Na co tym razem natrafią główni bohaterowie i jakie zagadki będą musieli rozwiązać?

Nie wiem czy wiecie, ale jak naprawdę uwielbiam książki pana Artura. Są to historie pełne przygód, zagadek i ciekawostek historycznych. Zawsze po najnowszą powieść wracam z uśmiechem na ustach i spędzam z nią miłe godziny. Tak też było i w tym przypadku.

Rejs ze znajomymi, chwytanie wiatru w żagle, piękne słońce i brak szkoły wydają się idealnym planem na wakacje. Wszystko zmienia się z powodu relacji znajomej i audycji radiowej. Grupa przyjaciół trafia na nowy trop i zdecydowanie chce go zbadać. Odkrywają wiele ciekawych informacji, dużo się skradają i prowadzą wyścigi. Powieść pełna akcji i dynamiki.

Co do bohaterów to nie chciałabym za dużo o nich opowiadać, by nie popsuć Wam zabawy. Jednak Alę uwielbiam za jej pomysłowość, podejście i różne umiejętności. Miras też miło mnie zaskakiwał, w sumie tak samo jak Igor. Boss trochę w mojej opinii podupadł, ale to tak delikatnie.

Jeśli chodzi o samą książkę, to bardzo spodobało mi się żeglarskie słownictwo. Widać, że autor dobrze się z tym zapoznał i za to wielki ukłon. Dodatkowo oprócz samych poszukiwań, bohaterowie zaczęli zastanawiać się nad swoją przyszłością. Młodzi ludzie naprawdę mają problemy z tym, co chcą robić w przyszłości, a często bardzo szybko są zmuszani do podejmowaniu decyzji o wybraniu profilu w szkole. Znam ten ból aż za dobrze, i wiem jaki to jest kłopot. Składam papiery do trzech szkół średnich i w każdym miałam wybrany inny kierunek, to było czyste szaleństwo.

Jednak z książką spędziłam kilka bardzo przyjemnych godzin. Poczułam to ciepłe, wakacyjne słoneczko czy w wyobraźni widziałam miejsca, które dzieciaki odwiedzały. Razem z nimi próbowałam rozwiązać zagadkę dziewczyny z nutami. O właśnie, wcześniej o tym nie wspomniałam, bardzo dobre było to, że zostało pokazane, że Boss jako nauczyciel historii, jednak nie jest wszechwiedzący i nie musi wszystkiego wiedzieć, za to wielki plus!

Podsumowując, to kolejna książka z tej serii, która niezmiernie mi się podobała i którą zadecydowanie polecam! Spędzicie z nią cudowny czas, poszukacie skarbów, poznacie trochę lepiej historię Polski i ciekawostki o jednej bardzo znanej postaci. Można się z niej wiele nauczyć, a jednocześnie nie zanudzicie się samymi suchymi faktami. Książki Pana Pacuły to świetna odskocznia od podręczników do historii, bo możemy tutaj połączyć przyjemne z pożytecznym!

Jak ja uwielbiam książki Artury Pacuły o czwórce przyjaciół! Przeżywam młodość na nowo. Oprócz adrenaliny czuję smak przygody, odbywam podróże małe i duże, dostaję porcję wiedzy, zwiedzam, tropię ślady, rozwiązuję zagadki, odkrywam tajemnice, a na dodatek miło i ciekawie spędzam czas. Tym razem autor zabrał mnie nad Zalew Wiślany, zaokrętował na jachcie ,,Picasso" i ruszyliśmy w rejs po jeziorach, kanałach i pochylniach.

Bohaterów spotykają różne perypetie. Akcja mknie żywo jak jacht po jeziorze, czasem można złapać oddech i zażyć kąpieli... pod prysznicem w marinie. Wszyscy mają ręce pełne roboty, bo żeglowanie, tropienie śladów dziewczyny z nutami wymaga zaangażowania, a tu jeszcze dziennikarz Dziurecki płynie ich kursem i ściga się po skarb. Momentami rywalizacja dwóch jachtów zapierała dech w piersiach! Napięte żagle, wiatr we włosach, pęd powietrza na twarzy, ,,Picasso" mknący po falach. Pogoń. Ucieczka. Wyścig z rywalami to jedno, ale wyścig z pogodą to już całkiem inna sprawa.  Emocji nie brakuje. Także tych związanych z opowieściami Bossa o historii. Na tyle dobrze zna swoich podopiecznych, że pozwala im działać na własną rękę. Czeka, aż złapią trop, a gdy nie będą mogli ruszyć dalej, to wtedy poproszą go pomoc.

Autor mnie kilka razy zaskoczył. Pojawieniem się bohaterek z poprzednich tomów, fachową terminologią i nauką żeglowania, powiedzonkami żeglarskimi, ciekawostkami i reklamą własnej książki. Lecz największym zaskoczeniem było zakończenie zupełnie inne niż w poprzednich tomach. Ma większy rozmach i zasięg. Splot różnych wydarzeń sprawia, że jest gwarno, przydaje się znajomość obsługi sprzętu elektronicznego, wiedza z różnych dziedzin, zachowanie tradycji rodzinnej.

,,Gdzie jest dziewczyna z nutami?" to świetna powieść przygodowa z wartką akcją, ciekawą fabułą i intrygującą zagadką muzyczno-plastyczną osadzoną w XIX wieku, z wiedzą historyczną dawkowaną małymi porcjami i promocją Mazur. W pakiecie nauka żeglarstwa od podstaw i emocje! Można już robić plany na przyszłe wakacje.

Dobrowolski i diament imperialny
Artur Pacuła0
Okładka ksiązki - Dobrowolski i diament imperialny

POWIEŚĆ SENSACYJNA DLA MŁODZIEŻY DRUGI TOM PRZYGÓD KOSTKA DOBROWOLSKIEGO W cieniu otwartej właśnie Wieży Eiffela trwa Wystawa Powszechna. To tu, pomiędzy...

Dobrowolski i skarb z Meroe
Artur Pacuła 0
Okładka ksiązki - Dobrowolski i skarb z Meroe

Przygoda, zagadki z notatnika, pościgi. W pierwszej części nowej serii Artur Pacuła zabiera czytelników w podróż do epoki pary i elektryczności...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;