Gareth Jones. Opowieść o człowieku, który wiedział za dużo

Ocena: 5.2 (5 głosów)

Niezwykła historia młodego dziennikarza, który jako pierwszy opowiedział światu prawdę o Wielkim Głodzie na Ukrainie.

Życiorys Garetha Jonesa zostanie opowiedziany przez Agnieszkę Holland w jej najnowszym filmie.

W 1933 roku młody dziennikarz Gareth Jones samotnie podróżuje na wschód, by zrobić wywiad z dyktatorem Józefem Stalinem. Podczas tej podróży dowiaduje się o „ukraińskim kryzysie”. Jako jeden z nielicznych zachodnich korespondentów dostaje się na ogarniętą terrorem Ukrainę, gdzie jest świadkiem największego głodu w historii ludzkości. Na własne oczy widzi sowieckie zbrodnie, słucha o ludziach umierających z głodu i aktach kanibalizmu. Po powrocie na Zachód mówi światu o Wielkim Głodzie.

Zaszczuty przez skorumpowanych dziennikarzy, którzy podważają jego wiarygodność, zostaje odrzucony przez środowisko. Sposób, w jaki miał zostać pogrążony, zainspirował nawet George’a Orwella podczas pisania Folwarku zwierzęcego.

Gareth Jones jako jeden z pierwszych zrozumiał mechanizmy rządzące światem w latach 30.: narodziny dyktatorskich reżimów czy rozwój propagandy. Ta lekcja pozostaje ciągle aktualna.

Mirosław Wlekły – reporter, autor bestsellera Tu byłem. Tony Halik.

Informacje dodatkowe o Gareth Jones. Opowieść o człowieku, który wiedział za dużo:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-10-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-5567-8
Liczba stron: 360

Tagi: Literatura faktu biografie

więcej

Kup książkę Gareth Jones. Opowieść o człowieku, który wiedział za dużo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Gareth Jones. Opowieść o człowieku, który wiedział za dużo - opinie o książce

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2019-11-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Mirosław Wlekły w niezwykły sposób opisuje rzeczywistość lat 30 XX wieku, nastroje społeczne i absurdy tamtych lat poprzez historię dziennikarza Gareth'a Jones'a. Rozmawiał z Hitlerem, Goebbelsem, premierami, ministrami i wieloma wiele znaczącymi ludźmi na świecie. Jako jeden z pierwszych ludzi Zachodu nie ufa Stalinowi, a po podróżach do ZSRR odkrywa szokującą prawdę o sytuacji jej mieszkańców. Na własne oczy widzi stalinowską propagandę, zbrodnie, wielki głód i kanibalizm na Ukrainie, opisuje początki antysemityzmu w Polsce i Rzeszy. Przewiduje i przestrzega przed wojną: atakiem na Polskę, walkę Sowietów z nazistowskimi Niemcami, atak Japonii na Pearl Harbor. Czy los świata i Europy mógłby być inny, gdyby został wysłuchany, a jego "koledzy" dziennikarze nie podważali jego wiarygodności i rzetelnie wypełniali swoją dziennikarską powinność? Dlaczego po 80 latach Donbas i Ukraina są tak ważne dla Rosji? Dlaczego nikt nie chce opowiadać o Hołodomorze, o którym pisał w artykułach Jones? I w końcu czy właśnie to było powodem jego śmierci w niewyjaśnionych okolicznościach? Szczerze polecam tę książkę. Jak napisał Marcin Meller "Ta książka to historia przez duże H". Warto także obejrzeć film Agnieszki Holland pt. "Obywatel Jones". Nie jest to 100% odzwierciedlenie książki. Po pierwszych zapowiedziach nastawiałam się głównie na pokazanie, jak łatwo manipulować ludźmi i jak działała stalinowska propaganda. Jako widz otrzymałam historię o dziennikarskiej rzetelności i odpowiedzialności, zawodowej etyce i profesjonaliźmie. Bo to w końcu na dziennikarzach lerzy obowiązek trafnej oceny wydarzeń, które się dzieją wokół i wkład w jej postrzeganie. To przerażająco aktualna historia.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Kolonialna
Kolonialna
Przeczytane:2019-11-10,

Jones jako jeden z niewielu dziennikarzy zagranicznych zobaczył Hołodomor na własne oczy. Niestety jako jedyny chciał przekazać światu prawdziwe informacje, a to nie podobało się tym, którym zależało na powodzeniu misji Stalina. Dziennikarz wrócił ze wstrząsającą relacją do Europy i USA - spotkał się z niedowierzaniem i agresją ze strony innych korespondentów, którzy koniec końców dopuścili do jego śmierci!! Jestem wstrząśnięta historią Jonesa. Wlekły odwalił kawał świetnej roboty reporterskiej, pokazał nam Rosję i ówczesną sytuację polityczną znacznie bardziej wnikliwie niż tego oczekiwałam.
Jednym z ważnych aspektów tej ksiązki to fakt, że pokażuje, że w dzisiejszych czasach wcale nie daleko nam do stalinowskiego reżimu - manipulacja i propaganda mediów, inwigilacja i systemowe podejście do człowieka łudzaco przypomina mi dzisiejszy świat! Daje do myślenia, bardzo polecam 

Link do opinii
Avatar użytkownika - bellagrand
bellagrand
Przeczytane:2019-11-02, Ocena: 6, Przeczytałem,


Wyjątkowa biografia wyjątkowego człowieka, który o mały włos byłby zupełnie zapomniany i nikt nie dowiedziałby się o jego odważnej, dziennikarskiej misji. Jones to młody, ambitny dziennikarz, którego największym marzeniem była podróż do ROsji. Już jako 25 latek udało mu się dostać pracę, która umożliwiła mu spełnienie tego marzenia, które okazało się dla niego śmiertelnie niebezpieczne… Wlekły niesamowicie pokazał okrucieństwo dyktatury Stalina przytaczając obszerne fragmenty dziennika Jonesa, który dość naiwny w swoich ocenach pozostawił po sobie mnóstwo ważnych, wyjątkowych relacji Ukraińców i Rosjan. Książkę czyta się z wielką przyjemnością, jest świetnie napisana - obrazowo, jak z filmów. Jestem pod dużym wrażeniem. 

Link do opinii
Inne książki autora
Tu byłem. Tony Halik
Mirosław Wlekły0
Okładka ksiązki - Tu byłem. Tony Halik

Był najczęściej zestrzelanym pilotem II Wojny Światowej, francuskim partyzantem, autorem pierwszego wywiadu z Fidelem Castro, laureatem Pulitzera, prywatnym...

All Inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem
Mirosław Wlekły0
Okładka ksiązki - All Inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem

Dominikana to karaibski raj! Tak mówią ci, którzy pojechali tam w wersji „All Inclusive” (a jest ich coraz więcej: Dominikana stała się jednym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy