To miała być opowieść o Januszu Cz., szefie gangu, działającego w strukturach tzw. mafii młodego Wołomina, skazanym na dożywocie za podwójne morderstwo w podwarszawskim lesie. Jednak wydarzenia, które miały miejsce dziesięć lat temu, doskonale obrazują, na czym w ogóle polegała rodzima przestępczość zorganizowana, rodząca się na gruzach Pruszkowa i Wołomina.
Kto i na czym zarabiał fortunę, a kto był tylko lichym pionkiem, przeznaczonym do odstrzału; kto opracowywał mafijne plany biznesowe, a kto wbrew zdrowemu rozsądkowi musiał je realizować i czym to groziło? - w "Gangu" znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Autor spędził wiele godzin z najważniejszymi bohaterami tej tragikomedii i przewertował tysiące stron akt. Rezultat jest porażający.
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2013-02-20
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 132
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak
Wstęp Osobisty stosunek do Polski. Myśl przewodnia w jej życiu historycznym. Człowiek streszczeniem dziejów. Wychowawcza rola dziejów. Różnorodność narodowości...
W czasie wojny w Ukrainie ogromną rolę odgrywają najemnicy z Grupy Wagnera. I choć istnieją już od wielu lat - to teraz zwrócili na siebie uwagę całego...
Przeczytane:2013-10-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, Wyzwanie - Historia Zebrana 2013,
Artur Górski - dziennikarz, pisarz, redaktor naczelny "Focusa Śledczego", znany także jako ekspert polsatowskiej "Interwencji" . Autor kilkunastu powieści kryminalnych i sensacyjnych, a także ksiązki reporterskiej "Świat tajnych służb". A ostatnio wydał niewielkich rozmiarów książkę z gatunku literatury faktu pt. "Gang".
A o czym jest ta książka? Początkowo miała to być historia przedstawiająca karierę przestępczą Janusza Cz. Janusz Cz. jest byłym świadkiem koronnym. Stracił ten status jak udowodniono mu podwójne morderstwo we Wólce Węglowej.Ponoć wtedy Janusz Cz. wraz kompanami zamordowali parę, która przywłaszczyła sobie ich "brudne" pieniądze. Janusz Cz. stracił status świadka koronnego i został skazany na pobyt w więzieniu. Do dnia obecnego utrzymuje, że jest niewinny.
Artur Górski spotkał się z osadzonym w więzieniu i spisał jego koniugacje ze półświatkiem. Ale to nie jest spowiedź, a opisanie genezy rozłamu, a w późniejszych czasach ostrej rywalizacji (na śmierć i życie) Pruszkowa na Pruszków i młody Wołomin.
Autor przedstawia mechanizmy działania przestępców, ich brutalne porachunki, ich rozboje , a nawet zabójstwa. Zabójstwa zbója z przeciwnej grupy przestępczej , ale także eliminacje niewygodnych świadków.
Jest to typowy reportaż. Czytelnik dowiaduje się kto i na czym zarabiał. Zatrważające są wyniki wielogodzinnych prac nad tą książką. Człowiek żyje sobie spokojnie, a gdzieś tam w lesie rozgrywają się dantejskie sceny.
Pozycja jest ciekawa, choć trochę krótka, bo ta mafijna historia jest głęboka i szeroka.