Galileusz

Ocena: 0 (0 głosów)
Kościół skazał go na dożywotnie uwięzienie, ale to Galileusz miał rację: zarówno pod względem naukowym, jak filozoficznym i teologicznym. Książka przedstawia życie uczonego w trudnych czasach, gdy granice wolności myśli zakreślała inkwizycja i jej wszechobecni donosiciele.

Galileusz był Toskańczykiem, na dobre i na złe przywiązanym do swej ojczyzny, tradycji i języka – najszlachetniejszej odmiany języka włoskiego, używanej przez Dantego i Boccaccia. Potomek znacznego, choć podupadłego rodu, syn muzyka, znakomicie grał na lutni, pisywał wiersze, znał się na malarstwie, geometrii, mechanice, interesował się różnymi wynalazkami. Gdyby był bogatszy i nie musiał zarabiać na życie, może zajmowałby się nauką jedynie jako amator. Bez entuzjazmu został profesorem w Pizie, a potem w Padwie, i bez żalu rozstał się z katedrą, gdy nadarzyło się lepsze stanowisko. Jego odkrycia teleskopowe, a bardziej jeszcze ich interpretacja, wywołały największą sensację naukową stulecia.

Nie cierpiał fałszywej uczoności i nadętego głupstwa. Już jako student zasłynął stawianiem kłopotliwych pytań, które obnażały niewiedzę wykładowców. Jeden z pierwszych zdał sobie sprawę, że teoria Kopernika o ruchu Ziemi, nie tylko nie jest szalona, lecz umożliwia spojrzenie na wszechświat z zupełnie nowej perspektywy. Jednak publikacja Dialogu o dwu najważniejszych układach świata: ptolemeuszowym i kopernikowym uznana została przez papieża Urbana VIII za skandal: nie wolno dyskutować nad czymś, co raz na zawsze zostało przesądzone w Piśmie Świętym. Z wyroku rzymskiej inkwizycji Galileusz resztę życia spędził w areszcie domowym, którego nie uchylono nawet wtedy, gdy stracił wzrok. Zawziętość Urbana VIII ścigała uczonego jeszcze po śmierci, nie pozwolono go bowiem pochować w rodzinnym grobowcu w Santa Croce we Florencji, zakazując też wszelkich uroczystości pogrzebowych.
Choć sprawę Galileusza już w XVII wieku uważano za niewątpliwy przykład nadużycia władzy przez Kościół katolicki, także i dziś nie brak takich, którzy utrzymują, iż to uczony ponosi winę za to, że go skazano: ponieważ nie miał dowodów na ruch Ziemi albo nie rozumiał słabości swoich argumentów. W rzeczywistości jego argumenty nie zostały w ogóle wzięte pod uwagę, ówczesny Kościół rzymski, uwikłany w spory z protestantami, z góry odrzucał każde twierdzenie niezgodne z dosłownym sensem Pisma Świętego.

Dr Jerzy Kierul pracuje na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego. Od wielu lat prowadzi wykłady z historii nauki dla studentów fizyki i filozofii. Jest autorem książek Izaak Newton: Bóg, światło i świat (1996), Kepler (PIW, 2007), Ład świata (PIW, 2007) oraz Newton (PIW, 2010), a także tłumaczem z języków francuskiego i angielskiego (przełożył m.in. biografie Napoleona, Cezara i Pascala).

Prowadzi blog “Nie od razu naukę zbudowano”

Informacje dodatkowe o Galileusz:

Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2011-12-05
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-0603337-3
Liczba stron: 496

więcej

Kup książkę Galileusz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Galileusz - opinie o książce

Inne książki autora
Darwin czyli pochwała faktów
Jerzy Kierul0
Okładka ksiązki - Darwin czyli pochwała faktów

Darwin był jednym z tych ludzi, którzy zmienili nasz sposób myślenia o świecie. Do królestwa nauki, rządzonego prawami uznanymi dotąd za odwieczne, wprowadził...

Kepler
Jerzy Kierul0
Okładka ksiązki - Kepler

KEPLER (1571-1630) to jedna z najbarwniejszych postaci w dziejach nauki. Znakomity uczony, zwolennik Kopernika w czasach, gdy Galileusz jeszcze nie miał...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy