Gabinet figur woskowych

Tom 2 cyklu Otchanie grozy

Gabinet figur woskowych to zbiór opowiadań autorstwa Gustava Meyrnika, który został opublikowany w 1924 roku. Meyrink był austriackim pisarzem i jednym z czołowych przedstawicieli literatury grozy i weird fiction.

W Gabinecie figur woskowych Meyrink przenosi czytelnika w świat pełen tajemnic, przepowiedni i niesamowitych zdarzeń. Opowiadania w zbiorze łączą w sobie elementy grozy, surrealizmu i mistycyzmu, tworząc niezwykłą atmosferę.

Każde opowiadanie to odrębna historia, która eksploruje głęboko ludzką naturę, mroczne zakamarki umysłu i granice rzeczywistości. Czytelnik spotyka tu postaci o wyrazistych osobowościach, a ich losy często splatają się w zaskakujący sposób.

Gabinet figur woskowych to niezwykle wciągający zbiór, który zadziwia i intryguje. Meyrink w mistrzowski sposób balansuje na granicy snu i jawy, prowadząc nas przez labirynt emocji i wyobraźni. To lektura nie tylko dla miłośników literatury fantastycznej, ale także dla tych, którzy szukają oryginalnych, niezwykłych historii.

W swoim Gabinecie figur woskowych Gustav Meyrink zapewnia czytelnikowi niezapomniane doznania, przenosząc go w świat, w którym rzeczywistość miesza się z fantazją, a normalność zderza się z tym, co nadprzyrodzone.

Gustav Meyrink był austriackim pisarzem urodzonym w 1868 roku i zmarłym w 1932 roku. Meyrink jest znany przede wszystkim jako autor literatury fantastycznej i okultystycznej. Jego twórczość cechuje się głęboką eksploracją nadprzyrodzonych, mistycznych i tajemniczych tematów.

Meyrink był człowiekiem wielu talentów i różnorodnych doświadczeń życiowych. Przed karierą pisarską pracował jako bankier, a później zaangażował się w różnorodne działalności artystyczne, takie jak malarstwo i teatr.

Jednym z najbardziej znanych i cenionych utworów Meyrnika jest powieść Golem, opublikowana w 1915 roku. Powieść ta została uznana za jedno z najważniejszych dzieł literatury fantastycznej i stała się podstawą dla wielu adaptacji teatralnych i filmowych.

Twórczość Meyrnika często porusza tematy związane z okultyzmem, ezoteryką, symboliką i snami. Jego znakiem rozpoznawczym jest eksperymentowanie z narracją, tworzenie tajemniczych i niepokojących atmosfer oraz eksploracja granic między rzeczywistością a światem nadprzyrodzonym.

Gustav Meyrink był niezwykle wpływowym pisarzem, który przyczynił się do rozwoju literatury fantastycznej i wprowadził wiele innowacyjnych elementów do tego gatunku. Jego dzieła nadal cieszą się uznaniem i są czytane przez miłośników literatury zainteresowanych tematami nadprzyrodzonymi i tajemniczymi.

Informacje dodatkowe o Gabinet figur woskowych:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-08-01
Kategoria: Horror
Tytuł oryginału: Wachsfigurenkabinett
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Bartosz Ejzak

Tagi: klasykagrozy

Kup książkę Gabinet figur woskowych

Gabinet figur woskowych - opinie o książce

#współpracabarterowa
"Niewyraźne ramiona demona snu o godzinie drugiej i piątej delikatnie, delikatnie wyrastają z ziemi - przemykają za szafami i drzwiami, za trzymającymi straż, by uderzyć puszystymi, czarnymi, olbrzymimi dłońmi skry świadomości istoty - te zaś zsuwają się z niego bezradnie."

Wychodzę z założenia, że klasyka literatury grozy zawsze się obroni. Tak właśnie jest z omawianym tu Meyrinkiem.

"Gabinet figur woskowych" to zbiór niesamowitych utworów wydanych przeszło sto lat temu. Niektóre z opowiadań były już znane na polskim rynku, ale cztery z nich dopiero teraz zostały wydobyte z otchłani niepamięci dzięki Wydawnictwu Abyssos w ramach serii "Otchłanie grozy".

"Gabinet figur woskowych" jest niczym mroczny korytarz w labiryncie, pełen tajemniczych drzwi, spiralnych schodów i ciemnych zakamarków, za którymi nie wiadomo na jaki się trafi świat na skraju rzeczywistości.

Ten zbiór wyróżnia różnorodność tematyczna, niezwykle działająca na wyobraźnię. Groza ma wiele obliczy. Gatunkowo dominuje tu weird fiction, momentami jest onirycznie, są tu surrealistyczne historyjki przesiąknięte groteską i absurdem na granicy psychodelii, okraszone czarnym humorem.

Co w tej osobliwej galerii znajdziecie?
Niezwykle cudaczne, pokręcone historyjki  jak: "Baranoglobina" i "Pierścień Saturna". Przedziwne, w orientalnym klimacie "Wytworny wielbłąd Tschitrakarna", "Wiedza pewnego bramina - pewnego bramina" i "Budda jest moim ratunkiem". Niesamowicie straszny wywołujący ciary "Albinos", "Bal macabre", "Fijołki doktora Kopciuszka". Makabryczny i groteskowy tytułowy "Gabinet figur woskowych". Moim ulubieńcem z tego zbioru jest groteskowy "Wyparowany mózg", po którym miałam wrażenie przepalenia zwojów mózgowych.

"Na co właściwie budować ciało? Jeśli mogę stworzyć sam mózg i rdzeń kręgowy, co powinienem zrobić z uruchomionym rupieciem?".

Język jakim zostały napisane te opowiadania, jakże odmienny od obecnego nie ułatwia lektury. Należy pamiętać, że Meyrink miał swój specyficzny styl, gierki słowotwórcze i nie brakowało w jego twórczości potocznych słów sprzed lat, także jestem pełna podziwu dla tłumacza, że lektura tego jest dość przyjemna. Wiem, że przez ten dość specyficzny styl i rojowisko słów, zbiór nie trafi w gusta wszystkich czytelników, jednak mimo wszystko gorąco Was zachęcam do zagłębienia się w te przedziwności.

Najlepszym aspektem są zakończenia. To właśnie wtedy koszmar ujawnia się z całej siły, pozostawiając czytelnika z głową kipiącą od pytań. Gustav był mistrzem w swoim fachu i nie dziwi mnie nawet na moment fakt, że jest często wznawiany.
Gratka dla fanów klasyki literatury grozy, pozwalająca na chwilkę zadumy. To książka dla Was, o ile lubicie literackie eksperymenty.
Katooola patronuje tylko sztosom!

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska