W książce Fundamentalizm Steve Bruce zajmuje się splotem napięć i idei religijnych, który rodzi rosnące obecnie na znaczeniu ruchy fundamentalistyczne, jak choćby nowa chrześcijańska prawica w Stanach Zjednoczonych, czy siły które doprowadziły do rewolucji islamskiej w Iranie.
Nauki społeczne skupiały się zwykle na społecznych okolicznościach powstawania i rozwoju ruchów ekstremistycznych, uznając leżące u ich podstaw ideologie religijne za maskaradę, Bruce traktuje religijne składowe fundamentalizmu poważnie. Poszukuje odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektóre religie łatwiej od innych prowadzą do fundamentalizmu oraz dlaczego tego rodzaju ruchy różnią się między sobą pod względem gotowości do użycia przemocy do osiągnięcia upragnionego celu. Odrzucając koncepcję uznają fundamentalistów za chorych umysłowo, Bruce twierdzi, że fundamentalizm stanowi racjonalną odpowiedź religijnego tradycjonalizmu na społeczne, polityczne i ekonomiczne zmiany, które ograniczają udział religii w życiu publicznym. Jego zdaniem fundamentalizm, choć jest znaczącym symptomem gwałtownej zmiany społecznej, nie stanowi poważnego wyzwania ani alternatywy dla świeckiej i liberalnej demokracji większości zachodnich społeczeństw. Jego siła słabnie wskutek rozkładających go od środka sprzeczności wewnętrznych, a jego ostrze tępi się w starciu z władzą państwa.
Fundamentalizm jest niezbędną lekturą dla studentów socjologii religii i religioznawstwa.
Steve Bruce jest profesorem socjologii na uniwersytecie w Aberdeen.
Steve Bruce wyraziście opisuje najważniejsze zagadnienia oraz tło fundamentalizmu i nowoczesności, podając wszystko w nad wyraz przystępnej formie. Pozostaje obojętny na modne ujęcia, odwołując się do faktów i opierając na racjonalnej argumentacji. Jest międzynarodowym autorytetem, a jego książka stanowi znaczący wkład w literaturę przedmiotu.
Wydawnictwo: Sic!
Data wydania: b.d
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN:
Liczba stron: 176
Czy socjologia to nauka? Skąd tyle dowcipów o socjologach? Jak społeczeństwo wpływa na jednostkę? Co łączy ludzi, a co ich dzieli? Jakie reguły...
Chcę przeczytać,