"Fikcja" jest powieścią odważną, inteligentną, zabawną, miejscami nieprzyzwoitą, bezczelną, wulgarną lub przygnębiającą obrazami ludzkich przeżyć i myśli.
Pewnej mroźnej, listopadowej nocy wsiadamy z bohaterem książki do pociągu – i nic już nie jest tym, czym powinno być. Kiedy to się staje, jak się to staje, a przede wszystkim, co się dzieje, tego do końca nie przewidzimy. Czytelnik ani się spostrzeże, a już jest w samym centrum nieprawdopodobieństwa. Jednocześnie jest to solidna i nieskomplikowana narracyjnie powieść, pisana od 2007 roku, której akcja rozgrywa się w jednym miejscu, mniej więcej na ziemi, i w jednym czasie – wciąż.
"Fikcja" rozbawia czytelnika, aby chwilę później dać mu do myślenia. Powieść od pierwszych stron wciąga i zapewnia niespotykane wrażenia raz egzystencjalne, raz oniryczne, chwilę później po prostu obyczajowe z pomocą całego korowodu oryginalnych postaci, sytuacji i różnobarwnego języka.
Autor czerpie z pewnego „wyczerpania obrazów” w literaturze. Buduje narrację w oparciu o obrazy, które można łatwo skojarzyć i przypisać właściwym pisarzom lub utworom, jednocześnie nie odbierając oryginalności swojej powieści.
Bitner to hiperwrażliwy demon polskiej prozy, którego trzeba zaznać na własnej skórze. Rozpoznany w całej krasie został tylko przez nielicznych krytyków, a przecież każdą swoją książką zadaje kłam wielu „świętym” tezom: o naturalnej przewadze autorów (wiecznie) modnych nad (sztucznie) zapomnianymi, o klęsce „rewolucji artystycznej w prozie”, o schyłku literatury w epoce posthumanizmu, o końcu fikcji.
Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2018-08-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 676
„Czytanie jest koniecznością!”, krzyczy narrator w ostatnim rozdziale. Kim jest narrator? Trudno powiedzieć. Ale z pewnością najnowszą powieścią...
Chcę przeczytać,