Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle

Ocena: 6 (1 głosów)

W tomie Felicja Kruszewska, Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle, Izolda Kiec opowiada historię autorki, zanurzonej w rodzinnej tradycji – kresowego ziemiaństwa, uosabiającego w dramatyczny sposób stygmat polskiego losu, a jednocześnie wytyczającej drogę Kobiety Nowej – jako jedna z pierwszych studentek Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Nauk Politycznych, profesjonalna tłumaczka i urzędniczka samodzielnie zarabiająca na życie, rzeczniczka dręczonych dzieci i kobiet, pacyfistka i zwolenniczka idei socjalizmu.

Odpomniane utwory Felicji Kruszewskiej, pisane w latach 1921-1943, w wyborze i opracowaniu Izoldy Kiec, obejmują w całości książki wspomnieniowe Błękitny Ogród i Braciszek, dramat Sen, obszerne wybory wierszy z tomików (Przedwiośnie, Stąd dotąd, Siano, Twarzą na zachód) i z czasopism oraz opowiadań i reportaży rozproszonych w prasie.

Książkę uzupełniają unikatowe dokumenty i fotografie pozyskane z archiwów i bibliotek oraz od osób prywatnych – spadkobierców rodziny Kruszewskich.

Informacje dodatkowe o Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022 (data przybliżona)
Kategoria: Poezja
ISBN: 9788396045485
Liczba stron: 771
Język oryginału: polski

Tagi: Felicja Kruszewska poezja Izolda Kiec Instytut Kultury Popularnej biografiafia

więcej

Kup książkę Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle - opinie o książce

Avatar użytkownika - LadyPasja
LadyPasja
Przeczytane:2023-06-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

,,Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle" to wnikliwy portret zapomnianej  Poetki, która mimo swych zasług... dla świata kultury jest niewidoczna, nie funkcjonuje w dyskusjach o literaturze. Teksty Kruszewskiej zostały przysypane gruzem niepamięci. Jednak dzięki Izoldzie Kiec pojawił się promyk nadziei na ocalenie.

,,Felicja Kruszewska była nieśmiała i milcząca. Pragnęła przezroczystości.

Ten jeden wszakże raz w książce, w której moim przywilejem jest reprezentowanie nieobecnej, nie podążę za głosem poetki, choć bliska mi jest jej postawa, zrozumiałe próby ucieczki. Wiele lat bowiem poprzez lekturę słów  mojej bohaterki, wiele miesięcy w przeszukiwaniu zasobów bibliotek i archiwów, wydobywałam portret pisarki z zakurzonej ramy, z szarości, milczenia, nieśmiałości. By pozbawić go etykiety zapomnienia."

Mnie oczarowało pióro Poetki.

Opowieść Kruszewskiej o dzieciństwie to jak wejście do innego świata... świata subtelnych zachwytów, wspólnoty z przyrodą, niecodziennej codzienności, nienazwanych doznań i emocji. Z kart tej części książki wyziera niesamowita delikatność, zwiewność, ulotność. Czas sielanki niestety mija, nadciągają ciemne chmury... rewolucja w Rosji, pierwsza wojna światowa, wojna polsko-bolszewicka i II wojna światowa. ,,Strata - jest w gruncie rzeczy prawdziwą bohaterką wspomnień Felicji Kruszewskiej. Jej pisarski wysiłek skupia się na tym, by wpisana w melancholijną świadomość figura nicości nie pochłonęła całkowicie jej błękitnego świata, by pozostał nienaruszony i choć na poziomie słów nie rozsypał się doszczętnie w szczelinach żalu."

,,Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle" to niesamowity obraz wielkiej miłości do świata, lekcja uważności, ,,wyławiania szeptów, krzyków, zgrzytów i poruszeń, gładzenie powierzchni rzeczywistości i zatapiania palców w gęstości materii, aż do pełnego wzajemnego zanurzenia".

Gorąco polecam lekturę książki, gdyż to ważny głos wyłaniający z zapomnienia postać pokrytą milczeniem. Na uwagę zasługuje perfekcyjne dopracowanie tekstu, niesamowita dokumentacja zdjęciowa, rzetelny obraz przedwojennych Kresów, biografia napisana językiem niezwykłym, poetyckim, przepięknym.

Miałam wrażenie, że Izolda Kiec szepcze o Felicji Kruszewskiej z delikatnością adekwatną do delikatności wyłaniającej się z twórczości Kruszewskiej.

Wielkie słowa uznania. Gorąco polecam lekturę wszystkim wrażliwym duszyczkom.

We współpracy z Instytutem Kultury Popularnej.

Link do opinii
Inne książki autora
Historia polskiego kabaretu
Izolda Kiec0
Okładka ksiązki - Historia polskiego kabaretu

Historia kabaretu w Polsce od dwudziestolecia międzywojennego po czasy współczesne. Książka charakteryzuje główne nurty, grupy kabaretowe, rewie, kabaret...

Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt
Izolda Kiec0
Okładka ksiązki - Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt

Długo wyczekiwana biografia Zuzanny Ginczanki. To pierwsza tak obszerna opowieść o życiu wybitnej poetki. W Warszawie już za życia była legendą kawiarnianej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy