Esej o duszy polskiej

Zmiany przekształcające Polskę po II wojnie światowej miały zasięg i naturę kataklizmu, i to kataklizmu rozciągniętego w czasie. W II wojnie naród polski doznał strat, jakich nie doświadczył nigdy w przeszłości.   Wyginęła duża część naszej inteligencji, stanowiącej elitę II Rzeczpospolitej. Naród po II wojnie był już innym narodem. Zniszczono ziemiaństwo i arystokrację. Zdewastowano inteligencję, klasę przedsiębiorców, rzemieślników.
Zerwanie ciągłości uzewnętrzniło się także w war?stwie estetycznej. Komunizm był ustrojem niewyobra?żalnie brzydkim, a była to brzydota nachalna,intensywna i wszechobecna. Nowa estetyka niosła zawsze piętno tymczasowości. Budynki, biurowce, bloki, wystroje zewnętrzne i wewnętrzne wyglądały, jakby powstały na krótki czas, na kilka lat lub jedno pokole?nie, w oczekiwaniu na ten okres, kiedy wreszcie będzie można tworzyć na wiele przyszłych pokoleń. Uznaliśmy za oczywiste, że żyć musimy „na razie”, że ciągle trwa okres przejściowy, po którym miały nastą-pić czasy stabilizacji i normalnego rozwoju.
"Esej o duszy polskiej" -   klasyczne dzieło Ryszarda Legutki, nauczyciela akademickiego, publicysty i europosła. Opowiada o powojennej inteligencji, kreowanej przez nowe władze i jej nowotworzonej tradycji intelektualnej. Autor celnie punktuje jej wtórność i jałowość. Poddaje także analizie trendy intelektualne dominujące w Polsce w czasach transformacji, po roku 1989.

Informacje dodatkowe o Esej o duszy polskiej:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2024-05-22
Kategoria: Historyczne

Tagi: Eseje

Kup książkę Esej o duszy polskiej

Esej o duszy polskiej - opinie o książce

Avatar użytkownika - czarksiazek
czarksiazek
Przeczytane:2024-07-15, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Gdyby Polskę wyobrazić sobie jako pojedynczego człowieka, to prawdopodobnie człowiek ów wszystkich tych przejść by nie przeżył, a jeśliby mu się to udało, to byłby kaleką z ciężkimi urazami psychicznymi."

✨ "Esej o duszy polskiej" to dzieło znanego i cenionego publicysty Ryszarda Legutki. A dokładniej jest to dziełko, mała książeczka, ale za to przebogata w treść. Autor analizuje w niej zmiany jakie nastały w Polsce po II wojnie światowej. Poznajemy jego wnikliwe spojrzenie na sytuację Polaków, na kreowanie nowej rzeczywistości przez władze powojenne, przeprowadza nas przez okres PRL-u, niejako wystawia diagnozę transformacjom zachodzącym w czasach, które miały być czasami stabilizacji, powrotu do normalności, po dramatycznych wydarzeniach jakie dotknęły nasze społeczeństwo. Tylko czy te zmiany poszły we właściwym kierunku? Jaki podgląd na samych siebie mają Polacy?

Książka może pozornie zawierać trudne do przyswojenia treści, ale zapewniam, że tak wartościowa intelektualnie lektura, nasyci nie tylko rozum ale i duszę. Polecam ją każdemu.

Sokrates
Ryszard Legutko0
Okładka ksiązki - Sokrates

,,Napisanie książki o Sokratesie -- pisze Ryszard Legutko -- jest dla historyka filozofii tym, czym dla aktora zagranie Hamleta -- wielką pokusą oraz...

Traktat o wolności
Ryszard Legutko0
Okładka ksiązki - Traktat o wolności

Esej mający na celu gruntowną analizę pojęcia wolności, odgrywającego kluczową rolę we współczesnym życiu społecznym i politycznym. Autor przygląda się...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski