Egzystencjalizm logiczny. Metafizyczne studium nad Traktatem logiczno‐filozoficznym Wittgensteina

Ocena: 0 (0 głosów)

"Traktat logiczno-filozoficzny" Wittgensteina jest jednym z najczęściej komentowanych dzieł w dziejach filozofii. Na temat koncepcji filozofa z Cambridge i Wiednia napisano dziesiątki tysięcy artykułów i tysiące ksiązė k. Z pewnością dokonania Wittgensteina w dziejach filozofii mającharakter spektakularny.
Motywacjądo napisania tej ksiaz̨ k̇ i było objaśnienie ich intelektualnej wyjątkowości. Dlaczego mysĺi wyrażone w Traktacie oddziałująna filozofów analogicznie, jak marihuana na swoich degustatoroẃ?

Rozwiązanie zagadki tajemnej mocy Traktatu tkwi w jego fenomenalnym synkretyzmie. W postaci listy tez Wittgenstein zbudował narrację spajającąkategorie pojęciowe logiki matematycznej z fundamentalnymi pytaniami o sens ludzkiego życia, historii, a nawet polityki. Traktat jest opowieścią, której fabuła wciąga filozofa w dynamicznie rozwijający sięświat przedstawiony, ktorego bohaterami nie są jednak istoty ludzkie, ale filozoficzne abstrakty. Moja ksiązk̇ a jest próbąpokazania mechanizmów, na mocy których Wittgenstein profiluje przestrzeń mentalną filozofa obcującego z jego wczesnymi tekstami. Mechanizmy te uruchamiająu odbiorcy intertekstualne odniesienia do tradycji filozoficznej, zmuszając go do przeprowadzania rozmaitych parafraz jej pojęciowych zasobów na logiczno-matematyczny dyskurs. Z tej racji Traktat wymaga od swoich czytelników wysokiego lotu kompetencji hermeneutycznych. Nie jest to dzieło, ktoŕ e kazḋy mozė przeczytać i pojąć. Dlatego też jakikolwiek symptom wskazujący na choćby minimalną zdolność do prowadzenia rozmów na temat pierwszej filozofii Wittgensteina bywa traktowany na salonach filozoficznych jako znacznik przynależności do „filozoficznej arystokracji”.


Wojciech Krysztofiak pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Szczecinś kiego. Jest autorem publikacji naukowych w wielu renomowanych czasopismach („Synthese”, „History and Philosophy of Logic”, „Semiotica”, „Foundations of Science”, „Husserl Studies”, „Axiomathes”, „Filozofia Nauki”). Opublikował dwie książki: Problem opozycji realizmu i idealizmu epistemologicznego oraz Gramatyka dyskursu filozoficznego. Jego prace sącytowane i komentowane zarówno w krajowych, jak i zagranicznych ośrodkach akademickich (w USA, Chinach, Indiach, Niemczech, Holandii, Portugalii, Brazylii i Peru). Wolne od pracy naukowej chwile Autor posẃ ięca na pisanie tekstów blogerskich komentujących z pozycji antyklerykalnego liberalizmu współczesnąscenępolitycznąw Polsce i w
Europie. Jego akcje społeczne zostały odnotowane przez takie media, jak: „Newsweek”, „Gazeta Wyborcza”, a nawet Plotek.pl.

Informacje dodatkowe o Egzystencjalizm logiczny. Metafizyczne studium nad Traktatem logiczno‐filozoficznym Wittgensteina:

Wydawnictwo: Semper
Data wydania: 2017-09-18
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7507-229-7
Liczba stron: 250

więcej

Kup książkę Egzystencjalizm logiczny. Metafizyczne studium nad Traktatem logiczno‐filozoficznym Wittgensteina

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Egzystencjalizm logiczny. Metafizyczne studium nad Traktatem logiczno‐filozoficznym Wittgensteina - opinie o książce

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy