Efekt Lucyfera

Ocena: 5.33 (6 głosów)
Jedna z najważniejszych prac nurtu psychologii dobra i zła. Autor interesująco prezentuje analizę eksperymentu stanfordzkiego i wykazuje ścisły związek z tym, co później wydarzyło się w więzieniu w Abu Ghraib. Przedstawia mechanizmy i czynniki, które czynią ze zwykłego człowieka oprawcę i ofiarę systemu. Udowadnia możliwość zmiany lub zapobiegania niechcianym zachowaniom jednostki lub grupy, dzięki zrozumieniu, jakie siły, wartości i skłonności przez nie przejawiane są wnoszone w daną sytuację. Uważa, że można mieć większy wpływ na zredukowanie niepożądanych indywidualnych reakcji przez wiedzę, pokazuje, jak ich unikać lub je modyfikować.

Zimbardo poszukuje wyjaśnienia dla stwierdzonych zależności, odwołując się do dotychczasowych badań nad jednostkowymi postawami (poczucie władzy, konformizm i posłuszeństwo), a także nad oddziaływaniami szerszego środowiska społecznego (odindywidualizowanie, odczłowieczenie i znieczulica). Książkę zamyka rozdział na temat oporu wobec niepożądanych nacisków ze strony sytuacji społecznych i analiza postawy heroicznej, którą autor uważa za remedium na grożące nam z różnych stron zło.

Informacje dodatkowe o Efekt Lucyfera:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2008-09-01
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-01-15570-4
Liczba stron: 576

więcej

Kup książkę Efekt Lucyfera

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Efekt Lucyfera - opinie o książce

Avatar użytkownika - IzaaK
IzaaK
Przeczytane:2014-10-31, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Polecam, bardzo dobra książka.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2014-04-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 2014,
Jedna z lepszych książek, jakie czytałam. Według mnie, każdy powinien sięgnąć po tę pozycję jako lekturę obowiązkową, a każdy rodzic powinien ją zaproponować swojemu dziecku w okresie dojrzewania/buntu. "Efekt Lucyfera" pomaga dostrzec siły, jakie nami kierują każdego dnia; uświadamia, że na to, jak w danym momencie się zachowamy, wpływa nie tylko nasza osobowość, cechy dyspozycyjne, ale również okoliczności, tak zwane czynniki sytuacyjne, do których zalicza się m.in. system w ramach którego działamy, ale też obecność autorytetu czy - ogólnie mówiąc - wyjątkowo trudne warunki. I, co najważniejsze, książka ta nie ma na celu usprawiedliwienia czy rozgrzeszenia tych, co postąpili źle. Zimbardo stworzył swego rodzaju przestrogę dla wszystkich "zwykłych ludzi", ukazując jak łatwo i niezauważalnie można czasem przekroczyć granicę oddzielającą dobro od zła. Oprócz dokładnego studium przemiany zwykłych oraz dobrych (na co wskazuje analiza przeszłości żołnierza pracującego w Abu Ghraib) ludzi w złoczyńców, przedstawia "dziesięcioetapowy program stawiania oporu niepożądanym wpływom społecznym", którego każdy z nas powinien nauczyć się na pamięć.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mysha
mysha
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2014,
Bardzo dobra pozycja psychologiczna, opisująca słynny eksperyment więzienny. Zimbardo dogłębnie analizuje postawy więźniów oraz strażników eksperymentu i odnosi je również do ról społecznych w normalnym życiu. Czy człowiek jest tak naprawdę zły? Co zrobić, żeby nie dać sobą zawładnąć przez innych? Autor odpowiada na te, jak i wiele innych pytań. Polecam nie tylko studentom psychologii, ale też wszystkim, których interesuje psychologiczny aspekt zła w człowieku.
Link do opinii
Avatar użytkownika - karolkowalczyk
karolkowalczyk
Przeczytane:2020-02-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020,
Avatar użytkownika - szczurzyca
szczurzyca
Przeczytane:2018-05-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Avatar użytkownika - LadyLena
LadyLena
Przeczytane:2014-02-16, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - urwanazchoinki
urwanazchoinki
Przeczytane:2009-07-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy